Palmiye Nasıl Budanır?

Palmiye ağaçları denince akla gelen ilk şey nedir?

Sahnede muhtemelen hafif bir meltem, ılık kum ve karada yıkanmış turkuaz su var. Bu keyifli anımızda bize eşlik eden palmiye ağaçlarının manzaraya getirdiği o muhteşem görüntü.

Palmiye ağaçları bu kadar mutluluk veriyor, onlara mümkün olan en iyi hizmeti(bakımı) vermek bizim işimiz. Uygun palmiye ağacı süsleme ve şekil verme, bu hazineleri sağlıklı ve gelişen tutmak için anahtardır.

Palmiye ağaçlarının nasıl budanacağını öğrenmek için adım adım ilerleyin.

ADIM 1: AĞACI İNCELEYİN

Eski veya ölü palmiye ağacı yaprakları budama listenizin en üstünde olmalıdır. Dışarısı sarı veya kahverengidir ve altındaki zararlıları barındırıyor olabilirler.

Ayrıca, çiçek veya meyve saplarını kontrol edin. Her ikisi de zararlı böceklere yiyecek veya barınak sağlayarak ağaç gelişimini yavaşlatabilir.

ADIM 2: BUDAMAYI PLANLAYIN

Başlamadan önce, palmiye ağacına süslü bir şekil verme planını unutmayın.

Sadece eski yaprakları, çiçekleri, meyveleri veya tehlikeli ekstremiteleri çıkarmak için budama yapın.

Bunun ötesinde kırpma, ağacınızın sağlığı veya görünümü için iyi olmayan ince ve dar bir “kasırga kesiği” oluşturur. Palmiye ağaçları, büyümeye ve zararlılara karşı savunmaya devam etmek için sağlıklı, yeşil yaprakların dolu, dairesel bir gölgeliklerine ihtiyaç duyar.


ADIM 3: KESMEYE-BUDAMAYA BAŞLAYIN

Palmiye ağacınızın büyüklüğüne bağlı olarak, budama makası veya testere size yardımcı olacaktır. Uzun palmiye ağaçlarını kırpmanız gerekirse, sertifikalı bir ağaç uzmanına danışın çünkü hassas bölgede işlem yapacaksınız. Bir merdivene tırmanmaya çalışmak, budama aletlerini kullanırken, sizi tehlikeye atar çok dikkatli olun.

Küçük bir palmiye ağacını kesiyorsanız, gövdeye en az 2 inç yeşil bırakarak, yaprakları, çiçekleri ve meyveleri dikkatlice budayın.

Palmiyenin alt kısmına doğru çalışarak, gövdeden geçerken bıçakları hafifçe çekin. Yaprak sapı çıkarmak zorsa, bırakın. Bu kalıcı hasarlara yol açabilir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.