Ortanca

Ortanca Büyük yaprakları ve küre çeklinde kocaman harika çiçekleri ile bahçelerde güzel bir yer tutar. Botanik adı : Hydrangea olarak geçer. Farklı çiçek renkleri ve güzel görünüşü ile bitki severlerin vazgeçilmesi arasındadır.

Dikim Zamanı

Dikim zamanı için en iyi zaman sonbahar veya ilkbahar öncesidir. Aslında saksılı bir ürün yılın tüm zamanlarında ekilse de, toprağa adapte olması ve iyi yetişmesi için bu ayların tercih edilmesi daha mantıklıdır. Çiçeklenme döneminde çok daha iyi performans almak istiyorsanız ilk bahar gelmeden güzel bir ortanca dikin.

Ne zaman ve nereye ekilir?

Daha önce ekim zamanı olarak bilgi vermiştik. Ortancalar ilk bahar öncesinde ekilmelidir. Bahçenizde bu bitki için gölge bir yer seçmeniz gerekir. Sabah güneşini sevseler de, Öğle yakıcı güneşte bayılırlar ve kafalarını aşağıya bükerler. Yapı olarak tam veya az güneşli gölge bir yer tercih edilmelidir. Güneşi az gören bir yerde büyüyen ortancaların çiçekleri çok dolu ve harika görünür.

Ortancalar için en iyi toprak hangisidir?

Organik besinler olan toprak bu bitki için en idealdir. Hafif nemli toprakta çok daha iyi gelişir. Fakat yoğun yağmur veya sulamalara karşı iyi drane edilmiş bir toprak yapısına sahip olmalıdır. Fazla su kök çürüklüğüne neden olabilir. Bu durumda ortancalarınız aniden solmaya başlayabilir.

Ortancalar ne zaman çiçek açar?

Gösterişli çiçekleri bölgeye göre değişiklik gösterse de Mayıs-Haziran ayında açmaya başlar Ağustosa kadar devam eder. Ortalama 2 ay çiçek açma dönemi vardır.

Gölge mi Güneş mi?

Bu soruya verilecek cevap kesinlikle gölge olacaktır. Çünkü ortancalar gölgeyi çok severler. En iyi yetişme durumu, sabah güneşini görüp sonrasında tamamiyle gölgede kalmasıdır. Tamamiyle güneşte ortancalar gelişemez ve ölebilirler.

Ortanca rengi nasıl değişir?

Ortancaların, renklerini kontrol edebilmeniz açısından benzersiz bir türdür.. Fakat,bu durum tüm oçiçek renkleri için geçerli değildir.. Büyük yapraklı ortancalar toprak pH’ındaki değişikliklere tepki verirler. Toprak  pH’ı düşük ortancaların alüminyumu emmesine izin verir, bu durumda çiçekleri mavi renge çevirir. Mavi çiçeklerini artırmak için toprağa kükürt veya turba yosunu ekleyerek toprak pH’ını düşürebilirsiniz. İçeklenme dönemi cesnde ortancalarınıza aliminyum sülfat attığınızda yine mavi renkli çiçekler elde edebilirsiniz.. bununla birlikte PH’ı yükseltmek için öğütülmüş kireç taşı eklediğinizde pembe ve kırmızı çiçekler parıldarlar.

 
Ortanca (Hydrangea)

Çalı gövdeye sahip oldukça güzel görüntülü, anavatanı Japonya olan ve Japonya’dan tüm dünyaya yayılan otsu bir bitkidir. Genellikle evlerde bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır. Yaklaşık 35 tane türü bulunmaktadır. Ortanca bitkisi bir ya da 1,5 metre boyuna kadar uzayabilir. Yaz ve sonbahar mevsimleri arasında çiçek açmaya başlar. Genellikle pembe, mavi, beyaz ya da alacalı karışık renklerde çiçekler açabilir. Ilıman iklim olan pek çok yerde yetişebilir. Kış ayları geldiğinde ise yaprakları dökülür. Soğuk havaya karşı çok dayanıklı değildir. Taşkırangiller familyasına ait bir bitki olan ortanca iki çenekliler sınıfında bulunmaktadır. Bir süs bitkisi olarak sizlerde alıp evinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.