Acem borusu

Acem borusu bitkisi, genelde turuncu renkli ve yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Çiçeği tıpkı ismindeki gibi boru şeklinde büyümektedir. Çin, Afrika ve Japonya anavatanlı olan bu bitki; Tayvan, Kore ve Japonya’ da yaygın olarak yetiştirilmiştir.

Botanik adı : Campsis

Yetişme Koşulları ve Bakımı

Orta nemli ve bol güneşli yerleri severler. Drenajı iyi olan yerlere dikilmelidir. Gübreli toprak seven bu bitki yaz aylarında düzenli bir şekilde sulanmalıdır. Dalları ile duvarlara tutunarak büyümektedir. Kök sürgünleri ya da çelik yöntemleri ile çoğaltılabilir. Bu bitki çalı ve sarmaşık tipinde olmakla birlikte, Bignociaceae familyasındandır.

Acem borusu sarmaşığı sert soğuklarda kuruyabilir ya da zarar görebilir ama yaz aylarında tekrar açmaları mümkündür. İlk yetiştirildiği zaman tırmanması istenen yere sağlıklı bir şekilde büyümesi için bir bitki ya da ağaçla desteklenebilir. Bu süreç bitkinin büyütüldüğü yere göre 1-2 yıl devam edecektir. Çiçek açtığı yaz aylarında ve eylül ayında daha sık sulanmalıdır. Bu sayede daha sağlıklı, hızlı ve daha canlı büyüyecektir.

İki türü oldukça yaygındır; ilki, Güney Amerika kökenli campsisradicans iken, diğer yaygın türü ise, Çin kökenli olan campsisgrandiflora türüdür. Çin kökenli olan campsisgrandiflora türü, Güney Amerika kökenlicampsisradicans türüne göre daha az yaygındır ve daha kısa bir yapıya sahiptir. Küçük bahçeler için güzel bir tercihtir. Çiçek rengi kızıldır ve büyüktür. Daha ılık ortamlarda daha iyi yetişmektedir.

Acem Borusu Bitkisi Hakkında

Acem borusu bitkisi, kuşları olduğu ortama çeker. Sıcak ve ılık ortamlarda yaprak dökmez ve yeşil kalır. Koyu yeşil yapraklara sahiptir. Asma şeklinde olduğundan duvar gibi düz yerlere tırmanarak büyür. Sarı, turuncu, kırmızı gibi renklere sahip olabilir. Haziran ayı başlarında çiçeklenmeye başlar ve yaz boyu çiçeklenir. Çiçekleri, özellikle sinek kuşları için oldukça ilgi çekicidir. Çiçeklerinin böyle güzel türden bir kuşu çekmesi ile de, ayrı bir görsel şölene ortam hazırlayabilir.

Mumsu, trompet şeklinde ve oldukça gösterişli çiçeklere sahiptir. Bakımı oldukça kolaydır. Az su, bol güneş ile rahatlıkla yetiştirilebilir. Koyu kızıl renkteki acem borusu dayanıklı olan cinstir. Soğuk iklimlerde kolaylıkla yetiştirilebilir ve tercih edilebilir.

Sarı renkli acem borusu bitkisi ise daha hassas olan bir türdür. Daha sıcak iklim ve cephelerde yetişir. Örneğin; Ankara’ da kuzey kesimi hariç, sarı renk acem borusu yetiştirilebilirken; kuzey kesimde ise koyu renkli sarmaşık tercih etmek daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Kullanım Alanları

Duvarlar, çardaklar gibi pek çok alanda kolaylıkla kullanılabilir. Böcek sorunu olmadığından ve sık bakım istemediğinden dekoratif amaçlı kullanımı rahat ve basittir. Hızlı büyür ve çoğaltması kolaydır. Balkon, bahçe, bahçe duvarı süslemelerinde; ağaç kütükleri, kayalıklar gibi yerleri örtmekte rahatlıkla tercih edilebilir.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.