Dış mekan süs bitkileri

Dış mekan süs bitkileri çok geniş bir kavramdır. Bu nedenle kategoriye sığdırılabilecek yüzlerce kategori ve binlerce tür yer alır. Süs bitkileri kategorisi aynı zamanda bazı kesimler tarafından Peyzaj bitkileri olarak da adlandırılır.

Adı üzerinden anlaşılacağı gibi dış mekan süs bitkileri kapalı ortamlar haricinde yetiştirilebilen tüm süs amaçlı bitkileri kapsar. İç mekan bitkiler bu kategoriden hariç tutulur.

Dış mekan süs bitkileri uygulama alanları genellikle yollarda, bahçelerde, yeşil alanlarda, parklarda kullanılır. Dış mekan süs bitkileri ana kategori olmak üzere belli başlı alt kategori ayraçları bulunur.

Süs bitkilerini özelliklerine göre kategorilendirme yapmamız gerekir. Böylelikle hangi ürün türünün dışarıya nasıl konumlanması gerektiği hakkında gerekli bilgiye sahip olmuş oluruz.

 • Çalılar
 • İbreliler
 • İğneliler
 • Ağaçlar
 • Sarmaşıklar
 • Saz Bitkileri
 • Mevsimlik Çiçekler

Genellikle alt kategorilere ilave yapılabilecek bir çok alt etiketler mevcuttur.

Bunlara örnek olarak;

 • Çit bitkileri
 • Yer Örtücüler
 • Saz bitkileri
 • Gölge Bitkileri
 • Yaprak döken bitkiler
 • Yaprak dökmeyen bitkiler
 • Çiçek Açan bitkiler

olarak tanımlayabiliriz. Alt etiket açıklamalarına bu sayfamızda yer vermeyeceğiz. Sadece dış mekan süs bitkilerinin ana alt kategorilerini tanımlamaya çalışacağız.

Çalılar

Süs bitkileri içerisinde yapraklı ve en fazla 1-2 metreye kadar büyüyebilen türlerdir. Peyzaj alanlarında orta refüjlerde, bahçe içi yol kenarlarında, çit olarak veya bir çok alanda kullanılabilirler. Çalılarda kendi aralarında yaprak döken ve yaprak dökmeyen olarak ayrışırlar. Çalı formlu ürünlere örnek olarak; Kartopu, ortanca, taflan, alev, ligüstrüm, nandina, lavanta, ilex gibi ürünler verilebilir. Çalılar ile ilgili daha detaylı bilgi için Çalılar sayfasına bakınız.

İbreliler

İbreli ürünle çam türüne benzer genellikle dikey büyüyen ( yatay büyüyen ibrelilerde vardır) bitkilerdir. Dikey ürünler yaklaşık 5-15 metre olarak büyüyebilirler. Makaslanabilir türleri ( Hepsi makaslanmayı sevmeyebilir) genellikle çit yapımında kullanılır. İbreli türlere örnek olarak leylandi,goldrider, arizona, skyrocket, blue arrow, kalem servi, mazı, ardıç vb gibi ürünler söylenebilir. Bu ürünle örnek verilmiş olup daha bir çok ibreli türünü ülkemizde bulabilirsiniz.

İğneliler

İğneli ürünler genellikle orman ağaçları türüdür. Ormanda doğal yollarla büyüyebilen iğne yapraklı ürünler dışında özel olarak aşılanarak çığaltılmış güzel bitkiler bulunur. İğneli türlerde genellikle yaprakların ucu sivridir ve değdiğinizde batabilir. En çok bilinen orman ağaçları Karaçam bu şekildedir. Diğer tüm iğneli ağaçlarda hemen hemen bu şekildedir. Bu tür ağaçlara derin budama yapılmaz. Genellikle seyreltme budaması yapılır. İğne yapraklı ağaçlara örnek olarak; Çam türleri,Ladin türleri,Göknar,Sedir türleri ve benzeri ağaçlar örnek verilebilir.

Ağaçlar

Ağaçlar dış mekan süs bitkilerinde kategorilendirilmesinin amacı Yapraklı ağaçl olma özelliğidir.. Bir nevi Yapraklı ağaçlar kategorisinde de tanımlamamız mümkün olacaktır. Yukarıda iğneli, ibreli gibi ürünler büyüdüklerinde zaten ağaç kategorisindedir. Biz burada Yapraklı ağaç türlerinden bahsedeceğiz. Yapraklı ağaçlar yine kendi alt kategorisinde yaprak döken ağaçlar ve yaprak dökmeyen ağaçlar olarak ikiye ayrılırlar. Gövde boyu 2 metreden yukarı taçlandırılmış yapraklı ağaçlar kategorisine girer. Ağaç kategorisine giren bazı ürünler; Defne, Zakkum, Ligüstrüm, Dişbudak,Çınar,Akça Ağaç,Ihlamur,Erguvan vb gibi. Ağaçlar ile ilgili daha fazla detay için lütfen Ağaçlar kategorimize göz atın.

Sarmaşıklar

Sarmış türleri adı üzere sarma eğilimi olan tüm bitkiler sarmaşık olarak geçer. Sarmaşıklar yapısı gereği diğer bitkilerden daha hızlı büyüyebilir ve bulunduğu ortama rahatça sarılabilir. Yine Sarmaşık bitkilerinde yaprak döken ve yaprak dökmeyen şeklinde kategorilendirme yapmak mümkündür. Aynı zamanda çiçek açan sarmaşıklar ve çiçek açmayan sarmaşıklar alt etiketi ile konumlanabilir. Yaprak döken sarmaşıklara örnek olarak; Mor salkım, acem borusu, begonvil Yaprak dökmeyen sarmaşıklar ise; Yasemin, hanımeli, orman sarmaşığı şeklinde belirtebiliriz. Sarmaşık bitkileri ilgili detaylı bilgiye Sarmaşıklar kategorisinde bulabilirsiniz.

Saz Bitkileri

Saz bitkileri genelllikle sulak yerde yetişebilen su bitkileri olarakda geçer. Bu bitkilerin özelliği suya dayanıklı olması ve bahçelerde sulu kalan yerlerde kullanılabilir olmasıdır. Saz bitkilerine örnek olarak, Bambu, carex, Phormium vb gibi ürünler verilebilir.

Mevsimlik Çiçekler

Yukarıda belirttiğimiz ürünlerin tamamı çok yıllık bitki olarak ayrıca sınıflandırmaya gerek yoktur. Mevsimlik çiçeklerde tam tersine tek yıllık bitkidir ve o sene ektiğinizde ikinci sene tekrar ekmek durumnda kalırsınız. Çiçekleri çok gösterişli ve uzun süre çiçeklenme dönemi (3-4 ay) olmasına rağmen bir daha o bitkiyi göremeyecek olmanız oldukça can sıkıcı. Bizimde Enfidan olarak çok fazla ilgi alanımıza girmese de mevsimlik çiçeklere örnek verelim. Kasımpatı, menekşe,c am güzeli, aslan ağzı bunlara birer örnektir.

Bahçenizi peyzaj bitkileri ile güzelleştirin

Yukarıda kısaca değinmeye çalıştığımız dış mekan süs bitkileri solgun bahçelerinizi yeşertmek ve renklendirmek için bizler ve diğer üreticiler tarafından özenle üretilmektedir. Peyzaj alanlarınızda bu kadar çok seçeneği kaçırmayarak bahçelerinize güzel dokunuşlar yapmak için daha neyi bekliyorsunuz. Haydi iş başına!

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.