Liriope Nasıl Yetiştirilir?

Lilyturf ve maymun otu olarak da bilinen yaprak dökmeyen, çok yıllık bir liriope, manzarada harika bir yer örtüsü ve sınır bitkisi oluşturur. Liriope, sert, yaprak dökmeyen, çimen benzeri çok yıllık bir bitkidir. Lilyturf ve maymun otu olarak da adlandırılan bu bitki, nesiller boyu derin yeşil veya alacalı yapraklar ve lavanta çiçekleriyle manzaraları güzelleştirir. Liriope bazen daha küçük akrabası olan mondo otu ile karıştırılır ve genellikle daha gösterişli süs otlarıyla gölgelenir. Bununla birlikte, güzellik, çok yönlülük ve sağlam işlevselliğin bir kombinasyonuna ihtiyacınız olduğunda, az bakım gerektiren liriope’tan başkasına bakmayın.

Liriope muscari 'Variegata'

Liriope Nasıl Kullanılır?
Liriope, muscari oldukça sıkı kümeler halinde büyür. Yürüyüş yollarını düzgün bir şekilde özetlemek için kenar bitkileri olarak ‘Büyük Mavi’ veya ‘Variegata’yı veya peyzaj adalarının kenarlarını tanımlamak için sınır çimi olarak kullanılır. Ilıman yamaçlarda erozyon kontrolüne yardımcı olur ve sığ köklü ağaçların altındaki gölgede büyür.

Liriope Nasıl Yetiştirilir?
Tüm liriope türlerini tam güneşte kısmi gölgede ve nemli, iyi drene edilmiş toprakta büyütün. Yerleşik bitkiler yüksek ısı, aşırı nem ve kuraklığa meyilli bölgelerde büyüyebilir. Derin gölgede yapraklar uzun ve ince büyür ve bitki büyümesi önemli ölçüde yavaşlar. Yaprak dökmeyen yapraklar şiddetli soğukta azalır. İlkbaharda taze yeni yeşilliklere yol açmak için daha sonraki kış aylarında liriope bitkilerini yere kesin.

Liriope’a Nasıl Bakılır?
Liriope, az sorunlu, az bakım gerektiren tesislerdir. Sümüklü böcekler ve salyangozlar yaprakları çiğneyebilir, ancak bu yumuşakçalar nadiren önemli hasara neden olur. Onları gördüğünüz gibi alın ve hasar aşırı hale gelirse sümüklü tuzaklar kullanın. Çok fazla yağmur veya aşırı sulama, antraknoz enfeksiyonuna yol açabilir.

Liriope spicata 'Gümüş Ejderha'

Liriope Türleri
Liriope muscari ‘Büyük Mavi’
Bölge: 5-10
Yükseklik: 12 “- 18”
Yayılma: 12 “- 24”
Çiçeklenme Zamanı: yaz sonu
Güneş: yarı gölge tam güneş
Su: orta

Liriope muscari ‘Variegata’
Bölge: 5-10
Yükseklik: 12 “- 24”
Yayılma: 12 “- 24”
Çiçeklenme Zamanı: yaz sonu
Güneş: yarı gölge tam güneş
Su: orta

Liriope spicata ‘Gin-ryu’ (Gümüş Ejderha)
Bölge: 4-10
Yükseklik: 8 “- 18”
Yayılmış: 8 “- 18”
Çiçeklenme Zamanı: yaz sonu
Güneş: yarı gölge tam güneş
Su: orta

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.