Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir. Bizler ise onları en sağlıklı hallerine getirmeliyiz. Peki bunun için ne yapabiliriz?

Kloroz veya sararmış yapraklar, ülkenin bazı bölgelerinde yaygındır. Toprağın pH’ı çok yüksek olduğu veya toprakta yeterince demir olmadığı için gül yaprakları sararır. Bitkiler aşırı sulandığında veya toprak kolayca drene olmadığında oksijen eksikliğinden de kaynaklanabilir. Güller aslında suyu çok sevmez bu yüzden haftada 2 kere sulamak onlara iyi gelecektir. Aşırı sulamanın gül yapraklarının sararmasına yol açması garip görünüyor, ancak güllere yeterince su vermemek aynı şeyi yapabilir. Sorunun bu olduğundan şüpheleniyorsanız, kuru olup olmadığını görmek için parmağınızı toprağa sokun veya bir nem ölçer kullanın. Suyu toprağın derinliklerine iletmek için damla sulama veya sağanak hortum kullanmak en iyisidir. Bu yüzden toprağın kuruluğuna göre sulamanızı ayarlayın. Ne çok fazla ne çok az!

Çok fazla veya çok az su gibi, çok fazla veya çok az gübre de sararmaya neden olabilir. Güllerinizi beslerken ürününüzün üzerindeki talimatlara uyun. Bazen güller demir, magnezyum ve nitrojen gibi belirli besinlerden yeterince almaz, bu yüzden sorunun bu olduğunu düşünüyorsanız, değişiklik eklemeniz gerekip gerekmediğini görmek için bir pH toprak testi yapın ve ona uygun gübreyi bulun. Yanısrıa zararlı çürümüş bitkilerden güllerinizi temizleyin. Kötü olmuş bitkiler de güllerinize zarar verip yaprakları sarartmış olabilirler. Güller bazen hastalanbilir, mantar hastalığına yakalanabilir. Bu yüzden güllerini yetiştirdiğiniz ortam çok önemlidir.

Fazla ısı da bitkilerinizi strese sokarak onları kurutup yapraklarını sarartabilir. Onların aldığı güneş ışığı ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Güller hassas bitkilerdir. Bu yüzden bakımları da çok önemlidir. Çok titiz bir şekilde bakmak gerekir.

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.