Mor salkım

Mor salkım, sarmaşık ailesinden olan odunsu bir türdür. Her yere tırmana bilme özelliği olan bitki mor renkli salkım çiçekleri ile çok güzel bir görüntü verir. Ayrıca bu çiçeklerin harika bir kokusu bulunmaktadır. Botanik adı : Wisteria olarak geçer.

İlkbahar ve yaz aylarında çardaklarda veya balkonlarda bulunan wisteria çok güzel mor çiçek açar. Çiçek renkleri mor ile mavi renk tonlarındadır. Arsız bir bitkidir, bulduğu her şeye tırmanır dolayısıyla eminizin çok yakınına ekmeniz tavsiye edilmez. Saçaklarının çok dağılmaması için ara ara düzenli budama yaparak bitki kontrol altına alınmalıdır.

İklim ve yetişme

  • Wisteria güneşli bölgelerde çok daha iyi yetişir ve çiçeklenmesi daha bol olur. Gölgede de yetişebilir fakat güneşli bölgelere göre daha az çiçeklenme yapar veya hiç çiçek açmaz.
  • Hızlı büyüdüğü için diğer bitkilerde uzak bir yerde ekin
  • Odunsu bir sarmaşık olduğu için yapılacak destek çok sağlam olmalıdır. (Büyüdüğünde kırabilir)
  • Saksı içerisinde uzun süre yetişmez

 Wisteria

Baklagiller familyasını ait sarmaşık formunda olan bir bitkidir. Anavatanı Çin olan bu bitki diğer kıtalara da yayılış göstermiştir. Oldukça güzel bir görüntüye sahip olan morsalkım yaklaşık 30 metre kadar uzayabilen 70 yıllık ömrü bulunan bir bitkidir. Açtığı mor çiçekler bir arada bulunarak salkım görüntüsü oluşturmaktadır. Yetişme sırasında güneşi seven bir bitki olan morsalkım soğuk havalara karşı da dayanıklı bir bitkidir. Yaklaşık beş yaşını geçtikten sonra çiçek açmaya başlar. İlkbahar geldiğinde mor renkli çiçeklerini açmaktadır. Çiçek açılımından sonra yapraklar çıkmaya başlar. Yetişme sırasında suyu seven bir bitkidir. Susuz kaldığı sürece kuruyup ölebilir. Saksıda yetiştirilmeye çalışılsa da saksı için çok elverişli bir bitki değildir.

Balkonda mor salkım yetiştirmek istiyorsanız mutlaka saksıdan çıkartıp toprağa ekmeniz gerekir. Sizde bu bitkiden satın almak istiyorsanız lütfen sayfamız üzerinde bulunan ürünleri inceleyin.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.