Ağaçların Yeri Nasıl Değiştirilir?

Ağaçların Yeri Nasıl Değiştirilir?

Ağaçların Yeri Nasıl Değiştirilir?, Büyük ağaç yer değiştirme ile daha küçük boyutlu ağaçların yerlerinin değiştirilmesi farklı zorlu süreçleri beraberinde getirecektir. Birçok farklı duruma bağlı olarak ağaçların yerinin değiştirilmesi mümkündür. Yeri kötü seçilen ağaçların daha verimli hale getirilmesi için taşıma işlemlerinin yapılması gerekecektir.

Ağaçların yerini değiştirmek için birçok farklı yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemler arasında seçim yaparken ağaç türüne ve taşınacak yerlere göre planlama yapılmalıdır. Yer değiştirme işlemleri kısaca şu adımlardan oluşmaktadır:

  • Ağaçları söküp başka yere taşımak için en uygun zaman seçilmelidir. Genelde bu işlem kış mevsimlerinde yapılır.
  • Ağacın taşınacağı yerin kökler için uygun çukur açılır ve kök çapa yapılır.
  • Ağacı yerinden sökerken köklerinin kesilmemesine dikkat edin. Çember şeklinde çapağa ulaşana kadar kesim yapılır ve çapak topraktan çıkarılır.
  • Ağacı kaldırma sırasında uygun araçlarla güvenli taşıma yapılmalıdır.

Ağacın yerinden sökülmesi ve yeni yerine aktarılması için takip edilmesi gereken süreç farklılık gösterecektir. Ağacın ve toprağın yapısına göre ağaçların yerini değiştirmek için yardım almanız gerekecektir.

Ağacı Söküp Başka Yere Dikmek Mümkün Mü?

Ağacı söküp başka yere dikmek mümkündür. Ancak bu işlemin son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekecektir. Çoğu zaman yanlış yer seçimi nedeniyle istenen verimi vermeyen ağaçların taşıma işlemleri yapılmaktadır. Zaman zaman yapılaşmaya bağlı olarak da ağaçların yerinin değiştirilmesi gerekebiliyor.

Ağaçların yerinin değiştirilmesinde birçok farklı neden olabilir. Bu nedenler arasında peyzaj tasarımı genelde ilk sırada yer alıyor. Bahçe tasarım ve düzenlemelerinde zaman zaman ağaçların taşınması gerekebiliyor. Öte yandan yol, bina ve altyapı çalışmaları da ağaçların taşınmasını gerektiren konular arasında yer alıyor. Zaman zaman koruma amaçlı da ağaçların farklı alanlara taşınması gerekebiliyor.

Ağaçların Yer Değiştirme Zamanı Ne Zaman?

Zeytin ağacı yer değiştirme zamanı ile diğer farklı türdeki ağaçların taşınma zamanları birbirinden farklıdır. Burada önemli olan ağacın türü ve taşıma yapılacak toprak özellikleri olacaktır. Genelde ağaç taşıma işlemlerinin büyüme sezonunun bitiminin ardından yapılması önerilir. Kökleri taşımak için bu zaman daha doğru olacaktır.

Ağaçların uyuma ve uyanma durumlarına göre söküm zamanları farklılık gösterir. Yapraklı ağaçlarda söküm ağacın yapraklarının tamamı ile dökmesini beklemek gerekir. Yaprak dökmeyen bir ağaç türü ise son baharda büyümesi durduktan sonra sökülmesi gerekir.  Tabi bu durum bazı ağaçlar için geçerli olmayabilir. Örnek olarak ; Palmiyeler yazın tam ortasında sıcak bir ortamda sökülür ve aynı zamanda dikim yapılabilir.

Genelde yer değiştirme işlemlerinde ilkbahar öncesi ve sonbahar tercih ediliyor. Ağaçların yerinden sökülmesi ve yeni yerlerine taşınması için bu dönemler sık tercih edilmektedir. Ağaçların yerini değiştirmek için zaman seçimi en önemli konular arasında yer almaktadır.

Rootball Nedir?

Bitkilerde rootball tekniği oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Rootball, bir ağaç ya da bitkinin yerinden sökülürken köklerini içeren toprak parçası olarak tanımlanır. Kökler, toprakla birlikte bir çapağın içinde kalır ve bu sayede ağacın kök sistemi de korunmuş olur. Ağaç taşıma işlemlerinde bu yönteme mutlaka yer verilmesi gerekiyor.

Ağaçların köklerinin sağlıklı bir şekilde taşınmasını sağlamak için rootball tekniğine başvurulması gerekiyor. Bu kapsamda yeni bir bahçe ve peyzaj düzenlemesi yaparken veya bir ağacı yerinden değiştirmek istediğinizde rootball yöntemini uygulamanız gerekiyor. Bu tür yöntemlerin uzman kişiler tarafından tercih edilmesi önemlidir.

Ağaçların Yeri Değiştirilirken Nelere Dikkat Edilir?

Fidan yeri değiştirme ya da ağaçların taşınması işlemleri sırasında birçok detaya dikkat edilse de en öneli konu köklerin korunması olacaktır. Buna ek olarak doğru zaman tercihi de en önemli konular arasında yer alıyor.

Ağaç taşıma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken temel konular şu başlıklar altında kısaca sıralanabilir:

  • Taşıma zamanının doğru belirlenmesi.
  • Köklerin korunması.
  • Yer seçiminin doğru yapılması ve hazırlanması.
  • Toprak hazırlığı.
  • Sulama ve bakımının doğru yapılması vb.

Ağaçların yerini değiştirmek için rootball yöntemlerinin tercih edilmesi ve köklerin korunmasına özen gösterilmesi en önemli konular arasında yer almaktadır.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Deneme

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.