Ağaçların Yeri Nasıl Değiştirilir?

Yeri çok kötü olmuş ağaçlarınızın yerini, onların daha çok seveceği yer ile değiştirebilirsiniz. Bu onların daha sağlıklı bir biçimde büyümesini ve gelişmesini etkileyecektir.

Ağaçların ne işe yaradığını anlatan 7 çok önemli bilgi - Hayat Haberleri

Ağaçların Yerini Değiştirmek
Aşırı kalabalık ve sayısız bitkilerin birarada bulunduğu bir topraktan ağaçların yeterli derecede verim alması pek mümkün değildir. Bu taşıma işlemi ağaçlar henüz küçükken yapılmalıdır. Buna transplantasyonda denilmektedir. Yine diğer bilim dallarında olduğu gibi burada da transplantasyon işlemi; belirli basamaklar doğrultusunda ve bir takım temel kurallar dikkate alınarak, gerekli teknik koşullar çerçevesinde yapılan bir işlemdir.
Ağaç transplantasyon çalışmaları da, diğer bütün peyzaj uygulamalarında olduğu gibi söküm, nakil, dikim, dikim sonrası, bakım vs. her aşamasında kontrollü bir gözetim, çok titiz ve düzenli bir uygulama ilkeleri gerektirmektedir.

-Büyük bitkilerin özellikle ağaçların çeşitli nedenlerle başka yere taşınması bugüne kadar değişik yöntemlerle gerçekleştirilmiştir.
-Bu ağaçlar, çıplak kök halinde, kökleri tamamen açıkta bırakan balonlar içinde, ağzı bağlı çuvalla, tel bir kafese sarılarak, kuşakla sarılı ya da mandallı aletlerle taşınmaktadır
-Taşımadan önceki üç yıl süre içinde kök budaması yapılması geniş bir kök çemberi kazılması
-Dikkatli sarılıp bağlama işlemi
-Büyük ve kapsamlı aletlerle yükleyip
-Taşıma aktarılacak bölgenin tamamen hazırlanması
-Bakımı vs.
işlemleri dikkatle yerine getirmek ağacın yeni yerine adapte olup sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlar.

Transplantasyonun başarısı; bitkinin türüne, şartlarına, orijinal ve sonraki yetiştirme alanlarının özelliklerine, mevsime, gösterilen özene olduğu kadar başlı başına nakil yöntemine de bağlıdır. Bu yüzden bütün bakımlar ve adımlar doğru şekilde uygulanmalıdır.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.