Alev Ağacı

Alev ağacı (Photinia), ister tek başına, ister sürü halinde çit olarak, ister tijli, ister top olarak kullanılabilen bir bitkidir. Budamaya müsait bir çalı türü olduğundan isveç çakısı gibi her alanda kullanılabilecek ende çalı/ağaç formlu bir bitkidir. Alev bitkisi asıl olarak büyümesine izin verdiğinizde 5-10 metreye kadar uzayabilen bir ağaç formuna sahiptir. Fakat çok dayanıklı ve uzun ömürlü bir çit olarak da rahat bir şekilde kullanılabilir

Alev ağacı türleri

Alev hem bir ağaç hem de bir çalı türü şeklinde kullanıldığı için iki türlüde kullanılmaktadır. Botanik adı : “Photinia“dır. Görünüş itibari ile yeşil yaprakları yazın yeni sürgünlerde kırmızılaşarak çıkarlar. yeni sürgünler bir alev görüntüsünü andırdığı için bu adı almıştır. Alev ağacı kendi içerisinde iki türe ayrılmaktadır. Boylu alev ve bodur alev şeklinde iki türü vardır.

Bodur Alev : Yapısal olarak bodur büyüyen bit bitkidir, senede ortalama 15-25 cm büyür, yaprakları boylu aleve göre daha ufaktır. Yeni yaprak sürgünleri koyu kırmızıya yakın bir renktir.Bu türün ağaç formu yoktur. Genellikle yol kenarlarında bodur çit isteyen bitkiseverler kullanmaktadır.

Boylu Alev : Alev ağacı dediğimiz asıl tür boylu alevdir. Büyüme hızı senede ortalama 1 metreye kadar oluşabilmektedir. Yaprakları bdur aleve göre daha büyüktür. İlkbahar ile birlikte yeni sürgüne geçen yaprakları mat kahverengi, mat kırmızı rengini alır. 5-10 metreye kadar uzuyabilir. Genellikle boylu yapraklı ve sağlam çit isteyenlerin tercih ettiği bitkiler arasındadır.

Alev çalısı yaprak döker mi?

Alev çalısının en büyük özelliklerden biri de yapraklarını dökmüyor oluşudur. yaz kış yaprakları yeşil kalır ve kışın yaprak dökmezler. Kışın yaprak renkleri tamamiyle yeşile dönerken yazın ilkbahar ile birlikte taze sürgünleri kızarır. Bu dinamik, renk değiştiren görüntüsü herkesim tarafından beğenilerek tercih edilmektedir.

Hangi alanlarda kullanılır?

Alev ağacı boylu ve bodur türü olarak hemen hemen her alanda kullanılabilen joker bir üründür.

  • Boylu çit olarak
  • Bodur çit olarak
  • Piramit şeklinde
  • Büyük ağaç şeklinde
  • Tijli Şekilde
  • Top Şekilde

vb gibi bir çok şekilde boylu veya bodur alevi kullanabilirsiniz.

Kaç santim ara ile dikilir

Alevlerin dikim mesafesi genellikle çit yapımında çıkar. Çünkü sağlıklı bir çit için bitkilerin ekim aralığı çok önemlidir.

Çitler için;

Boylu alevlerde dikim mesafesi :  60 cm boy ve 30 cm genişlikte bir boylu alev düşündüğümüzde metreye 3 adet dikim yapılmalıdır. Zamanlar aralar kapandığında çok daha iyi bir görüntü alabilirsiniz. Çok sık ekmeyi uygun görmemekle birlikte hemen kapansın isteyen bahçe severler için fazla ekmek iyi bir alternatif olabilmektedir.

Bodur alevlerde dikim mesafesi : 30 cm boy ve 20 cm genişliğinde olan bir bodur alev için ekim mesafesi 25 cm de bir olmalıdır. Yani metreye 4 adet ekilmelidir.

Alev ağacı bakımı?

Alev çalısı kendi kendi büyüyebilen çok fazla bakım gerektirmeyen bir türdür. Hava şartları olarak sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Güneşli yerlerde çok daha iyi büyüme sağlar. Çok fazla ağaçlık bulunan bölgelerde, maymuncuk, kırmızı örümcek,bit vb gibi böcekler alevlerin düşmanıdır. Uzun süre müdahale edilmediğinde fidanlarınızı kurutabilmektedir.

Alev çalısı büyüme hızı?

Büyüme hızları türlerine göre değişiklik gösterir. Boylu alev bodur aleve göre daha hızlı büyür ve daha çabuk gelişim gösterir.

Bodur alev büyüme hızı : Senede ortalama 15-25 cm

Boylu alev büyüme hızı : Senede ortalama 40-100cm

Öngörülen büyüme hızları normal şartlar için belirlenmiştir. Yapılabilecek ekstra gübre takviyesi, zamanında bakım, çapalama, toprak yapısı, ilaçlama, güneş alıp almama gibi durumlar alevlerin büyüme hızını hızlandırıp yavaşlatabilmektedir.

Alev Çalısı (Photinia)

Kısa boylu, hem yaz hem de kış aylarında yeşil kalabilen bir ağaçtır. Genel olarak güzel görüntüsü ile bahçe ve park süslemelerinde kullanılır. İlkbahar geldiğinde nisan mayıs ayı geldiğinde çiçek açan alev ağacının uç yaprakları da kırmızı renklidir. Açan çiçekleri beyaz renklidir. Hava koşullarına karşı dayanıklı bir bitkidir. Güneş alan yerlerde ve nemli topraklar da kolaylıkla yetişebilir. Özel bir bakım istemez. Yaklaşık 50 cm boyunda bodur bir bitki olduğu için bazı yörelerde alev çalısı olarak da adlandırılabilir. Bahçe dışında saksıda yetişen türleri ile evlerinizi ve balkonlarınızı da güzelleştirebilirsiniz. Hızlı büyüme özelliği olan alev ağacı uzun ömürlü bir ağaçtır.

Alev çalısı hastalıkları

Genellikle bir süs çalı veya küçük ağaç olarak yetiştirilen kırmızı uçlu Alev çalısı photinia ( Photinia fraseri ) birkaç hafta sonra yeşile dönüşen parlak kırmızı yaprak dökmeyen yapraklar üretir.

Olgun, sağlıklı photinia bitkileri 7 metre yüksekliğe ve 3 metre genişliğe kadar ulaşabilir. Photinia’nız yavaş büyüme, solma yaprakları, renk değişiklikleri veya lekeler yaşıyorsa, büyük olasılıkla bir çeşit hastalığı vardır. Semptomları tanımak ve hızlı tedavi sağlamak, onu sağlıklı bir duruma geri getirmeye yardımcı olabilir. Mantar ilacının kullanıldığı her durumda, koruyucu eldiven ve gözlük takın ve çocukları ve hayvanları bölgeden uzak tutun; ayrıca başka bir yere yayılmasını önlemek için rüzgarlı günlerde yaymayın.

Entomosporyum Yaprak Lekesi

Entomosporyum yaprak lekesi photinia için yaygın bir sorundur ve yaprakların her iki tarafındaki küçük kırmızı lekeler tarafından tanınabilir. Yaşlı bitkiler kenarlarında halkalar olan daha büyük, koyu kırmızı, kahverengi veya gri lekelere sahip olabilir. Hastalık ilerledikçe yapraklar düşer ve bitki sonunda ölebilir. Hastalıklı dokuları temizleyin veya bitki yatağından malç alın.

Kullanımdan önce ve sonra makasları sürtünme alkolüne daldırarak dezenfekte edin. Bitkinin alt dallarını budan. Sulama sırasında yaprakları ıslatmayın ve büyüme mevsiminin sonunda gübre uygulamayın. Aşırı durumlarda, etkilenen bitkilere damlayana kadar önceden karıştırılmış çok amaçlı bir mantar ilacı ile iyice püskürtün. Enfeksiyon belirtileri kaybolana kadar bunu haftada bir kez yapın.

Photinia Ateş Yanıklığı

Ateş yanıklığı bakteri yaygın bir kırmızı uç hastalığıdır. Genellikle ilkbaharda semptomlar üretir ve havaya maruz kaldığında koyulaşan ahşap üzerindeki pamuklardan soluk kahverengi, sulu bir madde çıkarır. Kararmış yapraklar, saplar, çiçekler ve dallar ateş yanıklarının belirtileridir. İç ahşap kırmızımsı kahverengiye döner. Kültürel kontrol, entomosporyum yaprak lekesininkine benzer, ancak fungisitlerin yerine önceden karıştırılmış bakır spreyleri kullanılır. İlkbahar boyunca damlayana kadar açık çiçeklere uygulayın ve bitkinin çiçeklenmesini bitirene kadar her dört veya beş günde bir tekrar uygulayın.

Külleme

Toz halinde küf genellikle kendini photinia’nın yapraklarında ve diğer bitki kısımlarında biriken beyaz, tozlu bir madde olarak gösterir. Ayrıca yaprak büyümesinin yavaşlamasına veya bozulmasına ve yaprak düşmesine neden olur. Gölge ve 60 ila 80 derece Fahrenheit arasındaki sıcaklıklar külleme büyümesi için ideal koşullardır. Bitki yatağını temiz tutmak, bitki örtüsünü kuru tutmak, düzenli budama ve fungisit uygulamaları etkili kontrol yöntemleridir. Mantar ilacını, entomosporyum yaprak lekesini kontrol ettiğiniz şekilde uygulayın.

Uyuz Hastalıkları

Photinia bazen doku yüzeyinde genellikle kadifemsi veya kabuksu benzeri dairesel lezyonlar olarak ortaya çıkan kabuk hastalıklarından etkilenir. Renkleri değişir ve daha gelişmiş durumlar sürgünlerin ölmesine ve yaprakların renginin bozulmasına ve bitkinin düşmesine neden olur. Sonbaharda yaprak döküntülerini temizlemek ve sulama sırasında yapraklardan kaçınmak gibi kültürel kontrolleri kullanmak en iyisidir. Kullanıma hazır bahçecilik yağı veya önceden karıştırılmış çok amaçlı mantar ilacı damlayana kadar, semptomlar gidene kadar haftada bir kez bitkinin püskürtülmesi, kültürel kontrollerle birlikte kullanıldığında uygun bir kontrol yöntemidir. Yaprak lekesini tedavi ederken tartışıldığı gibi önlemleri alın.

Fitoftora Mantar Hastalıkları

Kök ve taç çürüğü gibi fitoftora mantar hastalıkları bazen kırmızı uçlu photinia bitkilerini etkiler. Bu hastalıklar tipik olarak yaprakların solmasına, renginin solmasına ve bitkiden düşmesine neden olur. Ayrıca yavaş büyümeye, kanterlere, dikey çizgilere ve ahşapta renk bozulmasına neden olurlar. Ahşabın enfekte olmuş alanları kırmızı veya siyah özsu yayabilir ve sonunda tüm bitki ölebilir. Bitkileri az miktarda sulamak ve iyi drene edilmiş toprağa dikmek en iyi kontrol yöntemleridir. Bitkinizde taç çürüğü varsa, enfekte olmuş bölgenin kurumasına izin vermek için bitkinin tabanı etrafındaki toprağın üst birkaç inçini köklerin üstüne çıkarın. Photinia’nın tabanından herhangi bir yabani ot veya bitki dokusunu çıkarın.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.