Goldrider

Goldrider, Leylandi çit bitkisine alternatif en iyi bitkidir. Tam güneşi seven duvar çit olmaya elverişlidir. Uçları sarı parlak merkeze gidildikçe farklı bir kontrast görünen güzel bir renge sahiptir. Budamaya elverişlidir, eksi 20-30 dereceye kadar dayanıklıdır, limon selviye benzer bir rengi ve yapısı bulunmaktadır. Tek ekildiğinde 15 metreye kadar büyüyebilen ağaç formuna sahiptir.

Çit bitkilerinin vazgeçilmezi

Bitki genellikle limon selvi ile çok karıştırılamktadır. En iyi çit bitkisi olan leylandi herkes tarafından bilinse de diğer çitler kadar polüler değildir. Kimi zaman Altuni Leylandi olarak adlandırılsa da asıl ismi goldrider yada golden rider olarak geçer. Limon selvi ile arasında görünebilir farklar, limon selvi fosfor yeşili görüntüsü, goldrider!da ise açık sarı bir görüntüsü bulunmaktadır. Ayrıca limon selvi elinizi dokundurduğunuzda limon kokusu gelir diğer bitkide böyle bir durum söz konusu değildir.

Ekim aralığı ne olmalı?

Her ibreli çit bitkisi gibi bu bitkimizde de ekim aralığı ortalama metreye 2 adettir. Buda ortalama 50 cm’de bir ekim yapmanıza olanak tanır. Belirtilen mesafeden daha kısa bir mesafede ekilmesi önerilmez. Çünkü çok sık oluşturulan çitler kısa zamanda bozulma yapabilir. Metrede 1 adet ekildiğinde aralarda bir hayli boşluk kalacağından ilk zamanlar bir çit görüntüsü olmayacaktır. Fakat en sağlıklı ekim aralığı 60-70 cmde birdir.

Burada önemli çit ömrünün uzun olmasıdır. 1 metre aralık bırakıldığında muhakkak tepe kesimi yapılarak fidanın büyümesinin alt dallara aktarılması sağlanmalıdır.

Budama

Zaman olarak en uygun budama ilkbahar öncesinde yapılmalıdır. Çit halindeyken yapıcak budama çite paralel şekilde yapılmalıdır. Hiç bir zaman 2 bitki arasına makas atılmaz. Bu şekilde çitin kapatmış olan yerlerini kesmiş olursunuz ve çiti bozabilirsiniz.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.