Viburnum Tinus

Viburnum tinus, pembemsi beyaz çiçeklerle bulunduğu ortama farklı bir hava katan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Çiçeklerinden sonra yerini koyu siyah meyvelere bırakmaktadır. Bu çalının yaprakları koyu, oval ve parlaktır. Çiçeklenme zamanı genelde sonbahar-kış aylarındadır. Bu sebeple adı bazen de kış kartopusu olarakta geçmektedir. Dal yapısı sert ve yaprakları orta büyüklükte olması, budamaya ve şekil almaya müsait olması sebebiyle çit olarak tercih edilen bir türdür.

Kartopu Viburnum Tinus

Tam güneşi ve kısmi gölgeyi seven bir çalı türlüdür. Bu bitki 7 metreye kadar büyüyebilir ve 3 metrelik yuvarlak bir taç oluşturur. Çiçekleri kokuludur ve 5 ila 10 cm çapında yoğun kümeler oluşturur. Meyvesi ise 5 ila 7 mm uzunluğundadır. Bazı kesimlerde kış kartopu bazı yerlerde ise tüylü kartopu olarak adlandırılır

-12 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumları ise Ekim ve Kasım aylarında olgunlaşır. Aktif kirece dayanıklı olan bu bitki ağır killi, hafif asidik ve tuzlu topraklar ile sahil arazilerde yetişmeye uygundur. ViburnumTinus bitkisi kışları ılıman geçen yerleri sever, donlara duyarlıdır.

Viburnum Tinus’un Özellikleri

Güneşe maruz kalma: Benekli gölge, tam gölge, tam güneş
Toprak tipi: Asitli, kireçli, alkali, kil, ağır, nemli, iyi drene edilmiş, hafif,  kumlu
Üretimi: Çelik, tohum ve kök bölünmesiyle üretilebilir.
İklim özellikleri: Ilıman iklim bitkisidir.

Viburnum Tinus bitkisi özellikle ılıman bölgelerde peyzajda, park ve bahçelerde gruplar halinde kullanılır. Şifalı bir bitki olması ile bilinir. Tohumların çimlenmesi oldukça yavaştır. Tohumlar tam olgunlaşmadan toplanıp hemen ekilir. Tam olgunlaşan tohumlar ekilirse çimlenme işlemi 18 ayda gerçekleşmektedir.

Kullanım alanları

Tinus cinsi kartopular daha öncede bahsettiğimiz gibi orta büyüklükteki çitlerde rahat bir şekilde kullanılırlar. Yürüş yollarında, bahçe köşelerinde öbek olarak şekil verilmiş biçimde kullanılması mümkündür.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.