Euryops-Bodrum Papatyası
Bodrum papatyası (Euryops) 1,5 m yüksekliğe sahip, yumuşak, gri-yeşil yaprakları olan bir çalıdır. Güney Amerika’ya özgü olan bu çalının yaprakları 40-100 mm uzunluğundadır. Parlak sarı papatya çiçekleri, ilkbaharda kendini belli eder. Bodrum papatyası eğreltiotuna benzetilir.

Tam güneşi seven bu tür, en iyi koşullarda yetiştirildiği zaman hızlı bir şekilde büyür ve serbestçe çiçek açar. Bahçelerin mükemmel çiçeği olarak bilinmektedir. Uzun yıllardır fidanlıklarda yerini almıştır. Dona karşı dayanıklıdır ve mükemmel bir çalı sınırı ya da çok karışık çok yıllık zemin oluşturur. Doğal ortamlarında, bu bitki ile kayalık, kumtaşı yamaçlarında da karşılaşabilirsiniz.
Euryops Anlamı
Bodrum papatyasının cins ismi olan Euryops, Yunanca türetilmiştir.Eurys ‘büyük’ ve ops ‘gösterişli’ çiçekler anlamını taşımaktadır. Tür adı pektinatus, Latince ‘pektinat’ anlamına gelen ya da bölünmüş yapraklara atıfta bulunan taraf gibi dar bölümlere sahiptir. Güney Amerika, tropikal Afrika ve Suudi Arabistan’da ortaya çıkan 96 farklı Euryops türü bulunmaktadır.
Euryops Bakımı
Euryops ılımlı miktarda su gerektirir. Yaz aylarında yağış alan bölgelerdekış aylarında da sulanmalıdır. Budama işlemini çiçekler açtıktan sonra ölü çiçek başlarını keserek gerçekleştirin. Çiçeğinizin güzel bir görüntüye sahip olmasını istiyorsanız budama işlemini düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz. Birkaç yılda sert bir şekilde kesilebilir.

Tohumdan ya da yıkanmış nehir kumuna yerleştirildiğinde ve nemli tutulduğunda çelikler ile çoğaltılabilirler. Bodrum papatyası (Euryops) bakımı için bazı şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Çiçeğin güneş ve aydınlık ortama ihtiyacı vardır. Yarı gölgelik yerlerde büyüyebilir ama aydınlık bir yerde daha da sağlıklı olabilir.

Bodrum papatyası için hafif formda topraklar tercih edilmelidir. Gübreleme işlemi sıklıkla gerçekleştirilmelidir. Çiçeklenme döneminde sulaması düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.Tohum ile bodrum papatyasını çoğaltmak istiyorsanız bu işlemi ilkbaharda uygulamalısınız. Tohumlar çimlendiği zaman güneşli bir alana yerleştirilmelidir. Başka bir çoğaltma yöntemi de çelikle çoğaltma yöntemidir. Nisan sonu, Ekim başında çiçek köklenir ve havanın ılık olduğu vakitlerde tomurcuklu olmayan yan dallardan alınır ve dikilir

 

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.