Bahardalı, Japon Ayvası

 

Japon Ayvası ya da Bahardalı olarak bilinen bu tür Japonya’ya özgü çiçekli ayva türüdür. Bitkinin anavatanı Uzak Doğudur. Dikenli ve yaprak döken bir çalı türüdür. 3 m’ye kadar boy yapabilirler. Yoğun öbekler halinde turuncu, kırmızı, pembe ya da kan kırmızı renginde çiçekleri bulunmaktadır. İlkbaharda yapraklarından önce çiçeklenen dipten dallanan dağınık formlu bir bitkidir. Parklarda, apartman bahçelerinde hava kirliliğine, kar yağışına, dona dayanabildiği için sıklıkla tercih edilmektedir.

Botanik Adı : Chaenomeles (Cydonia) japonica

Japon ayvası, insan sağlığına olumlu etkileri olan antioksidanlar ve sekonder metabolitler gibi birçok biyokimyasal bileşik bakımından zengin olan önemli bir süs bitkisidir. Japon ayvası dünyanın birçok yerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Rosaceae familyasına aittir ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Meyveleri sert ve asidiktir. Bu yüzden pişirilir ve pişirildiğinde güzel kokular yayar. Reçel, jöle vb. için pişmiş elma ya da tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Limondan daha fazla yetişir ve 150 mg C vitamini içerir. Japon ayvasının çiçekleri, pembe, kırmızı, beyaz renktedir. İlkbahar, ilkbahar sonu, kış ortası ve kış sonunda çiçeklenir.

Yetiştirilmesi Nasıl Olur?

Japon ayvası, derin, nemli, iyi direne edilmiş tınlı toprakları tercih eder. Ağır killi topraklarda iyi yetişir. Tam gölgeyi tolere eden bu tür en iyi meyve üretimi için güneşli bir pozisyona ihtiyaç duyar. Atmosferik kirliliği tolere eder ve -25 dereceye kadar dayanıklılık gösterir. Arada organik gübre verilmelidir. Meyve her zaman olgunlaşmaz ve güneye bakan bir duvara karşı büyüdükleri zaman en iyi şekilde büyürler.

Bahardalı yani japon ayvası fazla su istemez. İyi bir arı bitkisi olarak bilinmektedir. Yılın başlarında çiçek açar, polen ve nektar sağlarlar. Bitki 9 ila 1 arasındaki bölgelerde ısıya karşı toleranslıdır.  Fazla sıcakta bitki fizyolojik hasarlara uğramaya başlar. Bitki büyüme alışkanlığı, taçtan çok sayıda gövde ile çok gövdelidir.

Japon Ayvası Meyveleri Yenir mi?

Japon ayvası türünün meyveleri yenilmektedir. Meyveleri sert olduğu için genelde kaynatılıp içilmektedir. Reçel yapımında kullanılır ve kompostolara katılır. Şifalı bir bitkidir. Vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Fakat zararları da bulunmaktadır. Meyvelerini tüketmeden önce iyi bir araştırma yapmalısınız.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.