Bodur çit bitkileri
Bodur çit bitkileri Genel olarak bahçe içerilerinde, yolların belirlenmesinde kullanılır. Sağlı sollu yol kenarlarında ahşap gösterişli çitleri tamamlamada uygulanabilir. Ayrıca sınır belirlemede kullanılır.
Bodur bitki nedir? Neden çitlerde kullanılır?
Hızlı büyümeyen, çalı formunda olup en fazla 100-120 cm kadar çit olabilen cüce çalılardır. Bahçe iç sınırları düzenlemek ve güzel bir görüntü oluşturmak için kullanılırlar. Bahçe içerisindeki yolları düzenlerken yol kenarlarına kullanabilirsiniz. Yine bazı kullanım alanları aşağıda belirtilmiştir.

Bahçe içi sınır belirleme
Bahçe yolları belirleme
Çim etrafını çevirme
Ayak altı görüntüyü kapatma

 
Ekim aralığı ne olmalı?
Ekim aralıkları fidanın cinsine, boyuna, dolgunluğuna göre değişiklik gösterir. Çünkü fidanın dolgunluğu ekim aralığını kısaltabilir veya uzatabilir.

Bodur bitkilerde ekim aralığı

Boy 30 cm Çap 15 cm ise;

1 Metreye 4 veya 5 adet ekilebilir

yukarıda da bahsettiğimiz gibi fidanın çap genişliği fazlalaştıkça 1 metreye ekilebilecek fidan sayısını düşürmeniz gerekebilir veya daha az formlu fidan tercih edebilirsiniz. Bodur çitlerde tavsiye edilen iki fidan arasındaki pay 10-20 cm’den fazla olmamalıdır.

 
Bodur bitkilerde budama nasıl 
Budama zamanı her bitki için aynı kurallar dahilindedir. Budama zamanları ilkbahar öncesi yapılmalıdır. İlkbaharda yapılan budama bitkiye yön vererek daha fazla dolgun gelmesini sağlayabilir ve böylelikle iyi bir görüntü elde edebilirsiniz.

 
Bodur bitkiler nelerdir?
Kısa bodur şeklinde kullanılabilen çit bitkileri aşağıdaki gibidir.

Şimşir
Taflan
Porsuk
Bodur alev
Bodur ateş dikeni
Bodur nandina
Pittosporum

vb gibi ürünlere daha bir çok ürün ilave edilebilir. Yurt içi ve yurt dışında çokça çeşit bulunmaktadır. En çok bilinen ve kullanılan bitkiler yukarıda belirtilmiştir.

Bahçe sınır belirlemenin en güzel ve en doğal yollarından biri bitki ekimidir. Ekildikten sonra gün geçtikçe büyüyüp güzelleşen ve dahası nefes alan bir duvara sahip olmayı kim istemez ki?

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.