Cennet Bambusu

Cennet bambusu, Bambu olarak adlandırılmasına rağmen bambu görüntüsü sadece yapraklarında bulunur. Botanik Adı : Nandina Domestica olarak geçer. Fakat bir çok çeşidi yerli ve ithal piyasada bulunur. En önemli özellikleri, yaprak yapıları bambuyu andırması, mevsimsel geçişlerde sürekli yaprak renkleri yeşilden kırmızıya doğru geçiş göstermesidir. Geçiş aşamasındaki yaprak renkleri, kırmızı,pembe,sarı,turuncu,yeşil tonları olarak geçiş yapar.

Nandinalar Yaprak döker mi?

Nandina bitkisi yaprak dökmeyen bir bitkidir. Yapraklarının renk değiştirmesi bitkiyi sürekli güncel tutarak dinamik bir özelliğe büründürür. her mevsim farklı bir bitki seyretme olanağı verir. Farklı gövde ve yaprak yapısına sahip onlarca türü bulunmaktadır. Nandinaların hiç bir türünde yaprak döken cinsi bulunmamaktadır.

Kullanım alanları

Bitki genellikle belediyeler tarafından kavşak ortalarına sürekli renk değişikliği sağlayabilmek için kullanırlar. Bahçe içerlerinde öbek şeklinde 3-5 adet yan yana ekilebilir. Yürüyüş yollarını belirlemek içinde nandina kullanabilirsiniz.

Nandina Cennet Bambusu Bonsai’de Kullanımı

Bonsai yapımında kullanılan cinsi “nandina Domestica Nana Fire Power” olan türüdür. Halk arasında bodur nandina (Bodur cennet bambusu) olarak isimlendirilir. Bodur olma özelliği bonsai ile birleştirilerek ortaya güzel minyatür bir ağaççık çıkar. Yapısal olarak yarı gölge bitkisi olduğu için ev balkonunda veya güneş görebilen bir odada da yetiştirilebilir.

Güneş mi Gölge mi?

Nandina Domestica güneşte ve yarı gölgede yetişebilir. Tam güneşte ve tam gölgede de hayatını devam ettirebilecek şekilde büyüyebilir. Tam olarak istediği ortam yarı zamanlı gölge ve güneşli bir yerde çok daha güzel büyüme sağlayabilir.
Budama ve Bakım
Çok fazla budanmaya ihtiyacı yoktur, toparlak bir yapıya sahiptir. Yine de çok fazla büyüyen ve yanlara dağılan bitkiyi sonbahar sonu veya ilkbahar öncesinde budama yapabilirisin.
Nandina çeşitleri
Ülkemizde ve diğer ülkelerde kullanılabilir çok çeşidi bulunmaktadır. Nandina domestica bitkisinin bilinen bazı türleri;

  • Nandina Domestica
  • Nandina Domestica Fire Power
  • Nandina Domestica Gulf Stream
  • Nandina Domestica Flirt
  • Nandina Domestica Blush Pink
  • Nandina Domestica Lemon Lime
  • Nandina Domestica Burgundy Wine
  • Nandina Domestica Dwarf
  • Nandina Domestica Obsession

Cennet bambusu (Nandia)

Her mevsim yeşil kalabilen çalı formundaki bitkilerdir. Anavatanı Hindistan, Japonya ve Çin’dir. Bu ülkelerden diğer ülkelere yayılmıştır ve yurdumuzda da yetiştirilmektedir. İsmi cennet bambusu olmasına rağmen diğer bambu bitkileri ile bir akrabalığı bulunmamaktadır. Cennet bambu suyu yaklaşık 2 metreye kadar boylanabilen, gövdesi enine genişleyen bir bitkidir. Temmuz ayında çiçek açmaya başlar. Çiçekleri pembe ve koyu kırmızı renkli olabilir. Bunların yanı sıra alaca renkli olarak da çiçek açabilir. Çiçek açılımından sonra kirazı andıran meyve verirler. Güzel görüntüsü sayesinde süs bitkisi olarak sıklıkla tercih edilir. Özellikle bahçe süslemelerinde cennet bambusu kullanılır. Bu bitkinin ömrü de uzundur. Güzel yetiştirmeye bağlı olarak 100 yıl yaşayan türleri de bulunmaktadır.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.