(+90) 850 304 82 16

Teklif Formu

Fidan Dikimi

Fidan dikimi, Bahçenizi yenilemek veya düzenlemek istediğinizde yeni ağaçlara ihtiyaç duyarsınız. Bazen ömrünü tamamlamış veya hastalıktan işlevini yitirmiş bitkileri temizleyere yerlerine daha gösterişli ürünler dikmek isteyebilirsiniz.

Fidan dikim işlemleri için

Bizi Arayın 0264 582 0025

Üretim Avantajlarımızdan Yararlanın !

Köklendirmeden yetiştirmeye kadar her aşamada kontrolümüzde olan bahçemizdeki tecrübelerimizi bahçenize aktarıyoruz. Fidan dikim işi dile kolay gelse de belli başlı kaçırılan püf noktalarını barındırır. Uzmanlık gerektiren dikimleri işin ehline bırakın. Seneler boyunca sizinle beraber büyüyecek ağaçlarınıza güzel bir ömür hazırlayın.

Fidan Dikimi

Bahçeye fidan dikimi son derece basit ve gerekli peyzaj uygulamaları arasında yer alıyor.

Bazı püf noktalara dikkat ederek açık alanlarda fidan dikimi ile en iyi sonuçlar elde edilebilir.

Bilindiği üzere yeni bitki ve ağaçların toprakta kök salması ve büyümesi için yapılan işlemlerdir. Tohum ekerek fidan halini almasını beklemek yerine, daha hızlı sonuç almak için fidanların tercih edilmesi önerilmektedir.

Bahçelerin yenilenmesi ve düzenlenmesinde ihtiyaç duyulacak ağaçların belirli bir plana göre dikilmesi gerekecektir. Peyzaj düzenlemesine ve genel plana uygun şekilde dikim gerçekleştirilmelidir.

Bitki dikimi sırasından toprak ve iklim koşulları gibi dikilecek fidanın gelişimine engel olacak unsurların önceden tespit edilerek buna uygun bir dikim işlemi yapılması gerekecektir.

Fidan Dikim Hizmetleri

Fidan dikimi etkinliği ve çeşitli organizasyonlarda her ne kadar kolay bir işlem gibi görünse de ekilen fidanların uzun vadede verimli sonuçlar vermesi için özellikle peyzaj alanlarında mutlaka doğru metotlar kullanılmalıdır.

Ömrünü tamamlayan bitkilerin yerine yeni fidanlar ekerek alanın doğal ve güzel kalması desteklenmelidir.

Köklendirme işlemlerinden yetiştirmeye ve süreç takibine kadar birçok aşamada bitki dikimi sonrasında profesyonel desteğe ihtiyacınız olacaktır.

Uzun yıllar doğaya, insana ve tüm canlılara fayda sağlayacak fidanların dikimi ve diğer peyzaj uygulamalarında Enfidan uzmanlığından yararlanarak bahçelerinizi güzelleştirebilirsiniz.

Fidan Ekerken Dikkat Edilecek Hususlar

Bahçeye ağaç dikimi püf noktaları arasında birçok detaya yer vermek mümkündür. Ağaçların kısa sürede büyümesi, fidanların uzun yıllar güçlü kalabilmesi için fidan dikimi sonrasındaki süreç takibinin de doğru yapılması gerekecektir.

Fidan dikerken dikkat edilmesi gereken en önemli konular ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Fidan Seçimi: Toprak ve iklim koşulları başta olmak üzere, çevresel ve doğal faktörlere göre doğru fidan seçimi yapılmalıdır.
  • Dikim Yeri: Fidanın dikileceği yerin önceden hazırlanarak yabancı otlardan temizlenmesi ve toprağın dikim için her yönden hazır hale getirilmesi gerekir.
  • Dikim Çukuru ve Kök Kontrolü: Dikim için yeterli derinlikte çukur oluşturulur ve fidanın kök kontrolleri yapılarak dikim gerçekleştirilir.

Dikim aşamalarının ardından sulama ve sonraki aşamada düzenli kontrollerin yapılması gerekecektir. Dikim sonrasında en verimli sonuçları almak için süreç takibi de önemlidir.

Fidan Dikim Zamanları

Fidan dikim tablosu incelendiğinde ekim için birçok farklı dönem olduğu görülmektedir. İklim şartlarına ve coğrafyaya göre değişse de genel çerçevede fidan ekimi Nisan ve Mayıs aylarında yapılır.

 

Toprak tavlı iken dikim yapılması önerilmektedir. Diğer birçok bitki türü için de önemli olan ilkbahar ayları en uygun mevsim olarak değerlendirilmektedir.

 

İlkbahar mevsiminin yanı sıra sonbahar mevsiminde de dikim yapılabilir. Dikim yapılacak zamanların seçiminde en önemli faktör bitki türü ve dikim alanının özellikleri olacaktır.

 

Bazı bitkiler kışın uykuya geçerek soğuğa dayanıklı hale gelebilir. Bu tür bitkiler kışın da dikilebilir. Ancak don riskine ve diğer koşullara dikkat edilmesi gerekiyor.

Fidan Dikimi Nasıl Yapılır?

Kendim fidan dikmek istiyorum diyen birçok kişi yanlış ve kulaktan dolma bilgiler ile dikim gerçekleştirdiği için verimli sonuçlar alamamaktadır. Sorunsuz bir şekilde dikim için uzman desteğine ihtiyaç duyulur.

İlk olarak dikim yapılacak alanın peyzaj açısından uygun hale getirilmesi ve peyzaj planına göre dikim yapılacak toprağın hazırlanması gerekiyor. Ardından dikim çukuru oluşturularak kök kontörlü sonrasında dikim yapılmalıdır.

Toprak sıkılaştırılarak sulama işlemlerine geçilmelidir. Fidan dikimi ve peyzaj uygulamaları konusunda Enfidan uzmanlığına danışarak hayalini kurduğunuz bahçelere sahip olabilir ve profesyonel peyzaj hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.