Bravo taflan – EUONYMUS japonicus ‘Bravo’

Bravo taflan, diğer taflan türlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Euonymus cinsine ait olan bu türün yaprak döken ve yaprak dökmeyen çalıları bulunmaktadır. İlkbaharda küçük çiçekler ve renkli meyveler vermesi ile bilinir. Yaprakları; oval şeklinde, gür, orta boya sahiptir. Merkezinde yeşil renkler, düzensiz kremsi kenarlar ve gri-yeşil yamalar bulunmaktadır.

Bravo taflanın yaprakları küçük ve yeşilimsi renklidir. Meyveleri ise pembe renktedir ve nadir çıkmaktadır. Bravo aynı zamanda Keti bitkisine benzetilmektedir. İki türün de yapraklarının geniş olmasından ve yapraklarının orta kısımlarının yeşil-gri renkte olmasından dolayı birbirine benzetilmektedir.

Bravo türü diğer türler gibi makaslamaya iyi gelen bir türdür. Makaslama yapmanıza göre piramit ya da top formlu olur. Kirliliğe ve tuzlu spreye dayanıklı olan bu tür kasabalarda, kıyı bölgelerde, yürüyüş yollarında kullanılır. Bahçelerde de yetiştirilen bravo taflan, yılda iki kez (Haziran sonu ve Ekim başı) budanır. Derin toprakta daya iyi yetişen bu tür, fazla asidik değildir ve yazın nemli kalır. İlkbaharda çiçeklendikten sonra sonbaharda yerini pembe meyvelere bırakır.

Kullanım Alanları; Monospesifik düşük ve orta çitler, karışık çitler.

Küresel Özellikleri; Büyümesi orta, çiçeklenme dönemi haziran- temmuz, yeşillik türü ise dökmeyen türdür.

Şekil ve Renkleri;

Yeşillik şekli: oboval

Yeşillik rengi: alacalı

Çiçek şekli: cymes

Çiçek rengi: yeşil

Meyve şekli: aril

Meyveleri: pembe, turuncu arils

Yetiştiği Yerler; Toprak tipi olarak tüm topraklarda yetişebilen bu tür tam güneş ve yarı gölgeyi sever. Soğuk ve sıcak havalara karşı dayanıklıdır. -20 dereceye kadar dayanıklı olan bir türdür. Üretim şekli çelik alma yöntemi ile gerçekleşmektedir. Her zaman yeşilliğini koruduğu için bulunduğu mekâna 12 ay boyunca yeşillik katmaktadır. Ayrıca teras bahçe, taş bahçe ve balkon uygulamalarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Nem; Nemli ama iyi drene edilmiş, İyi drene edilmiş
Toprak; Tebeşir, Kil, Tın, Kum
pH;Asit, Alkali, Nötr

Bakış Açısı;

Doğuya bakan, Güneye bakan, Kuzeye bakan veya Batıya bakan.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.