Defne Ağacı

Defne ağacı uzun yıllar yaşayabilen aromatik ağaçlardır. Ortalama 4-5 metre büyüyebilen ağaçların şekil alması oldukça kolaydır. Şekil verme kolaylığı sebebiyle çok tercih edilen Defneler çit duvar bitkisi olmasının yanı sıra, piramit,top,ağaç ve çalı formlarında da kolaylıkla kullanılabilir.

Latince ismi Laurus Nobilis olarak geçer

İyi bir çit olmasının yanı sıra aromatik bir dokuya sahiptir. Defne yaprağı yağını duymayan yoktur diye tahmin ediyorum. Sıcak bölgelerde çok daha güzel yetişirler, orta büyüklükteki yaprak yapısı, sık dallı olması ve yapraklarının dalları kapatarak göstermemesi belli başlı özelliklerindendir..

Defne ağaçlarının daha önce bir çok şekle girebildiğinden bahsetmiştik şimdi de biraz ayrıntıya girelim

Piramit defneler ( Laurus Nobilis Pyramidalis )

Piramit şekiller Bitkilerde gösteriş açısından her zaman çok önemlidir. Düz bir defne ile piramit bir defne ağacı arasında çok fark bulunur. Latince ismi Laurus Nobilis Pyramidalis şeklindedir.Piramitlerin formu uzun üçgen şeklinde altları geniş tepeye doğru daralan bir formdur. Piramit şekli defnede oldukça şık durmaktadır. Sık dal yapısı ve yaprak dizilişi  Piramit defneyi bu konuda bir numara yapar. Piramitin büyüklüğü ne kadar artarsa o kadar fazla gösterişli olur

Top Defne ( Laurus Nobilis Ball )

Latince ismi : Laurus Nobilis Ball olarak geçer. Defne yapısı itibari ile makaslanmaya çok müsaittir. Budandığı bölgelerden yeni sürgünler vererek kesilen yeri doldurur ve hatta daha gür olmasını sağlar. Bu sebeple top şekli verilmesi gayet kolaydır. Top Defneler eli makas tutan her bir kişinin şekillendirebileceği bir türdür. Tabi makaslama son aşaması olsa da daha önce fidanın güzel dallanmış ve top şekli için budamaya hazır olması gerekir.

Ağaç Defne ( Tijli Defne )

Ağaç defneler aslında ağaç formunda uzatılarak aşağı gövdesi 210 cmden aşağı olmamak kaydıyla boylandırılıp tij verdirilen türlerdir. Burada maksat ağacın gölgesinden faydalanırken 2 metreye kadar olan bölümdeki dalların rahatsız edici bir durumda kalmaması için temizlenmesidir. Zamanla 210 cm yukarıındaki dallar genişleyip büyürken bu cmden aşağıda kalan yerler temiz kalır ve kalınlaşır. Bu tür yetişle şekline ağaç olarak tanımlarız ve Tijli Defne olarak isimlendiririz.

Çalı Defne

Çalı defneler aslında çok fazla makaslama yapılmamış 1 litre üzerindeki saksılarda üretilen çalı türüdür. Büyüme esnasında teperlden sürekli makas vurulması defeyi daha fazla dallı yaparak gövde boyu kısa kalırken  dalları etrafa yayılarak fidanın bodur kalması sağlanır.

Çit Defne

Çit defneler daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi çit gibi duvar oluşumuna en müsait yapraklı bir bitkidir. Tercih edilme nedenleri arasında yaprak güzelliği, yaprak dökmemesi, budadıkça dallanması ve duvar şekli alabilmesi gelir. Çit oluşumunu sağlayabilmeniz için metreye 2-3-4 ( Bitkinin büyüklüğüne göre )adet defne çalısı ekebilirsiniz. Sonuç olarak Zamanla büyüdükçe paralel şekilde makaslama yaparak duvarınızın ilk görselini ortaya çıkarmış olursunuz. Defne aynı zamanda yüksek boyutlarda çit oluşturacak avantaja da sahiptir. Örnek olarak iyi bir bakım ile 3-4 metre duvar çiti oluşturabilirsiniz.

Kısaca Defne Ağaçlarının genel özellikleri

  • Suyu çok severler
  • Sıcak bölgede daha iyi yetişirler
  • Sık dallıdır
  • Yaprak dökmezler ( Yaz-kış yeşil kalır)
  • Budamaya elverişlidir.
  • Yapraklı bitkilerde en ideal çit bitkilerindendir.
Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.