Gölge seven bitkiler
Gölge seven bitkiler, adı üstünde gölgede yetişebilen bitkilerdir. Bu bitkiler güneşte çok fazla yaşayamazlar. Bazı bitkiler tamamiyle gölgede yetişmeyi severken bazı bitkiler yarı gölgede daha iyi büyüme hızı göstermektedir. Biz burada tam gölge şartlarında yetişebilen bitkilere ağırlık vereceğiz.
Güneş istemeyen bitkiler nelerdir?
Güneşte yetişmeyen belli başlı bitkiler vardır. Bu ürünler her ne kadar gölge sevse de güneşli bir ortamda da hayatını sürüdürebilirler fakat büyüme hızları çok yavaş olur, yaprak renkleri soluk ve fidan ölme ile büyüme arasında bir çizgide kalır. Tamamiyle gölge sevip güneş istemeyen bitkileri aşağıda bulabilirsiniz.

Ortanca
Taflan
Aralya (Fatsia Japonica)
Aucuba
Şimşir
Osmanlı çimi

Hiç güneş görmeyen yerlere ne ekilebilir?
Bahçeniz hiç güneş görmüyorsa etrafı güzelleştirecek çok fazla seçeneğiniz yok demektir. Yukarıda belirttiğimiz bitkilerden seçim yaparak gölge bitkileri ekebilirsiniz.

Yarı gölge yarı güneş alan bir yeriniz var ise yukarıdaki bitkilere bağımlı kalmadan dilediğiniz bitkiyi ekme şansınız olabilir. Tam gölge bitkileri de kızgın olmayan hafif güneşe ihtiyaç duyabilirler. Böylelikle gün ışı vitamini ile çok daha güzel büyüme sağlarlar

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.