Salkım/Wisteria Nasıl Yetiştirilir?

Wisteria, hem ABD hem de Asya’ya özgü türlere sahip bir salkımdır. Wisteria, güzel çiçeklenme performansı ile ödüllendirilmiştir.

Wisteria Çeşitleri
Çin Wisteria (Wisteria senensis)
Çin salkımının kokulu salkımları üzümlere benziyor. Ancak bu bitkiyi bilenler güzel yanı olduğu gibi kabus tarafları da olabilir. Asma, Illinois’den Teksas’a kadar en az 19 eyalette istilacı olarak tanımlandı, bu nedenle bitki son derece tehlikeli diye de anılır. Wisteria sinensis , 5. bölgeye dayanıklı, hızla büyüyen yaprak döken bir tırmanıcıdır. Çin salkımları, potansiyel olarak bahçenin bir alanını ele geçirebilen agresif bir bitkidir.

Çiçekli asma

Japon Wisteria (Wisteria floribunda)
35 fit yüksekliğe kadar büyüyebilen odunsu asma Japon wisteria’sının Atlantik’in ortasından güneydoğu eyaletlerine kadar istilacı olduğu bulundu. Japon salkımları ağaçları kuşatıp öldürebilir. Hem Çin hem de Japon türleri son derece istilacıdır, yollarındaki her bitkiyi boğar ve boğar, ağaçları çeker ve kontrol edilmeden bırakılırsa yoğun çalılıklar oluşturur. Hiç şüphe yok ki, bu muhteşem sarmaşıklar nefes kesici kokulu, lavanta, pembe ve beyaz renkteki sarkık çiçeklerinden dolayı çok beğeniliyor.

Amerikan Wisteria (Wisteria flutescens)
Hiçbir şey Güney’in, ilkbaharda lavanta salkım salkımından oluşan bir örtüyle örtülmüş bir ön sundurma gibi olduğunu söyleyemez. Bu çok yıllık asmanın çiçeğinin şekerli kokusu, çok beklenen bir bahçe sezonunun başlangıcını müjdeliyor.

Wisteria Dikimi
İlkbahar veya sonbahar, morsalkım dikmek için en iyi zamanlardır ve salkımları tam güneşte diktiğinizden emin olun, aksi takdirde bitkinin güzel çiçeklerini asla görememe riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Wisteria nemli, iyi drene olan toprağı sever.

Sulama ve Gübreleme
Yerleşik wisteria döllenmemeli ve aşırı sulama konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Wisteria’nın çiçek tomurcuklarını oluşturmak için, çok fazla su veya gübre çiçeklenmeyi teşvik etmek yerine yaprak üretimini teşvik etmeye yönelmek gerekir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Deneme

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.