Aucuba 

Japon defnesi ya da benekli defne olarak bilinen bitki, iç ve dış mekanlarda dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Bu bitki solanaceae familyasına aittir. 1-3 metre yüksekliğine kadar ulaşabilir ve küçük, yaprak dökmeyen çalıları bulunmaktadır. Benekli defne olarak geçmesinin nedeni yapraklarının üzerinde lekeler bulunmasıdır. Dilimizde Akuba daha sık yazılır ve adlandırılır. Botanik adı : Aucuba japonica Variegata

Aucuba Japonica Özellikleri

Aucuba Japonica’nın dış görüntüsü ile en dikkat çekici özelliği benekleridir. Yaprakları, oval şekillidir ve tırtıklı kenarları ile parlak bir görüntüsü bulunmaktadır. Üzerinde bulunan lekeler çeşitliliğine göre sarı ya da kahverengidir. Crotonifolia, sarı lekelerin en yaygın olduğu türüdür. Bitkinin yoğun ve parlak kırmızı renkte, zeytin büyüklüğünde küçük meyveleri bulunmaktadır. Dişi bitkilerinin meyveleri genellikle parlak kırmızıdır.

Aucuba bitkisi bir verandayı ya da evin içini dekore etmek için mükemmel bir tercihtir. Evinizde farklı tür bitkilerin yer aldığı bir köşe yapmak istiyorsanız bu bitki ile başlayabilirsiniz. Ancak içeride tutmak için bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bitki olumsuz durumlara karşı dayanıklıdır. Bahçe işine yeni başlayanlar için ve bu konuda fazla deneyimi olmayanlar için Aucuba Japonica bitkisi mantıklı bir seçim olacaktır.

Bu bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için bazı durumlara dikkat edilmelidir. İlk olarak güneş ışığına dikkat edilmelidir. Bitki, doğrudan güneş ışığına ya da yüksek sıcaklıklara dayanmamaktadır. Eğer iç mekânda besleyecekseniz yüksek sıcaklardan ve kötü havalandırmadan uzak tutmanız gerekecektir.

Aucuba Bakımı

Benekli defne, üç günde bir sulanmalıdır. Eğer ortamı çok kuruysa yapraklarına püskürterek sulama işlemini gerçekleştirin. Sulama işlemini gerçekleştirirken çok su verirseniz bitki boğulabilir hatta çürüyebilir. İhtiyacı olmamasına rağmen çiçeklenme döneminde çiçek açmadan önce kimyasal gübre verilmesi tavsiye edilir.

Fotosentezi iyi yapabilmesi için doğrudan güneş ışığına koymamalısınız. Kuru ortamları tolere eden bir bitki değildir bu yüzden nemin yüksek olduğu ortamlarda yetiştirilmelidir. Bitkinin yapraklarını ya da meyvelerini büyütmek için daha fazla enerji harcadığı için sıcaklara karşı dayanma ihtimali azalmaktadır.

Bakımı için yıllık budama yapılmalıdır. Bitki için fazla gerekli değil ancak bitkinin en iyi koşullarda yetişmesini istiyorsanız kışın filizlenmeden önce ılımlı bir budama gerçekleştirebilirsiniz. Bitkiniz saksıda ise iki yılda bir değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Bu bitki, etli böcekler ya da yaprak bitleri gibi zararlılara karşı savunmasızdır. Yüksek nem olduğu zaman ortaya gri bir mantar çıkmaktadır. Buna Brotrit mantarı denilmektedir. Bu sorunun çözümü ise sıcaklığını arttırmak ve ortamın nemini azaltmaktır.Çin’deki nemli vadilerin, yoğun ormanların, çalılıkların, derelerin ve gölgeli nemli kayaların yakınında zengin orman topraklarında yetişmektedir. Japonya’nın her yerinde ovalarda ve dağlarda habitatları bulunmaktadır.

Acuba Japonica Fiyatı

Acuba Japonica fiyatları cinsine, satın alacağınız yere göre değişiklik göstermektedir. İnternet sitemiz üzerinden farklı boy ve farklı uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Genellikle sarılı ve yeşilli türleri stoklarımızda mevcut olup perakende ürünlerde mutlaka toptan fiyatları whatsapp iletişim numaramızdan sormanızı tavsiye ederiz.

Aucuba ( Japon defnesi) Özet

Defnegiller familyasına ait otsu bir bitkidir. Japon defilesinin anavatanı adından anlaşılacağı gibi Japonya’dır. İri yapraklara sahip bir bitkidir aucuba. Bakımı oldukça kolaydır. Özel bir bakım istemez. Genellikle ev içerisinde ya da balkonda yetiştirilir. Son baharın sonuna doğru çiçek açmaktadır. Çiçekleri kırmızı renklidir. Daha sonra salkım şeklinde meyve verir. 1 metre kadar boyu uzayabilir. Gölge alanda da yetişebilen bu bitki kirli havaya daha dayanıklıdır. Susuzluğa da oldukça dayanıklı bir bitkidir. Pek çok olumsuzluğa bu kadar dayanıklı olmasından dolayı bahçelerde Çit görevinde de kullanılır. Toprağın nemli tutulduğu takdir de japon defnesi yetiştirmek her zaman kolay olacaktır.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.