Çalılar

Dış mekan süs bitkiciliğinde çalı grubuna giren bitkiler çalı fidanları olarak adlandırılır. Çalılar grubu aynı zamanda çit bitkileri olarakda adlandırılabilir

15-20 cm’den başlamak üzere 3-5 metre kadar büyüyebilen ve yerden bir kaç gövde çıkartan çok senelik bir idan türüdür. Çalı formundaki bu bitkiler ağaçcıklar olarak geçerek; tepeler, gövdeler, dallar, yapraklar ve kökler bulunur. Çalı biçimli bitkiler çevresel düzenlemede tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. Özellikle çevresel düzenleme skalası daha küçük olduğunda, işlerin önemi artmaktadır.

Birçok çalı türü, kaplarda büyüyebilir ve teraslarda çarpıcı bir görünüm elde edebilir. Bu amaçla Kadın Tuzluğu (Berberis), Şimşir (Buxus),At Kuyruğu (Callistemon),Kamelya (Camelya),Süs Ayvası(Chaenomeles),Kızılcık (Cornus),Dağ Muşmulası (Cotoneaster),Geyik Dikeni (Crataegus),Sarı Salkım (Cytisus),Taflan      (Euonimus),Altın Çanağı (Forsythia),Ortanca (Hydrangea),Lavanta (Lavandula),Hanımeli (Lonicera),Sarıboya Ağacı ( Mahonia ),Zakkum (RNerium Oleander),Cennet Bambusu(Nandia),Süs Narı (Punica),Ateş Dikeni (Pyracantha),Orman Gülü (Rhododendron),Kartopu (Viburnum),Abelia,Aucuba,Açelya,Bambu (Bambusa),Osmanthus gibi çalılar seçilebilir.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.