Abelia

Orjinal adı “Abelia” olup dilimizde “Güzellik çalısı” olarak geçer. Botanik adının dilimize uyarlamış hali “Abelya” ‘dır. Farklı çeşitleri vardır. Yeşil alacalı ,yeşil, sarı abelya vb gibi farklı türleri bulunmaktadır. Botanik adları ile stoklarımızda bulunan cinsler; Grandiflora kaleideskop,  Grandiflora Confetti olarak geçmektedir. Aşağıda stoklar kalmış ise Güzellik çalısı  fiyatlarımızı inceleyebilir, toptan ve perakende fiyatlarımız ile sipariş verebilirsiniz.

Hanımeligiller familyasına ait çalı formundaki bitkilerin genel adıdır. Farklı türleri bulunur. Bazı türleri kışın yapraklarını dökerken bazıları ise ılıman bölgede yetişiyorsa her dem yeşil kalabilir. Abelya bitkisinin anavatanı Çin’dir. Çin’den yurdumuza da gelmiş olan bu bitki hemen hemen bütün bölgelerde yetişebilir. Yaklaşık 2 metreye kadar uzayabilir. Son baharın başında çiçek açar. Çiçekleri pembe ya da beyaz renkli olabilir. Yaprakları kenarları dişli yeşil renkli ve oval şekildedir. Yaprakların parlak bir görüntüsü vardır. Yetiştirilirken çok fazla ışık istemeyen bir bitkidir. Yarı gölge alanlarda yetişebilir. Ortalama su miktarı ile bu bitkiyi kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Çok soğuk havalara karşı dayanıklı değildir.

Yaprak döken bir bitki olduğu için yaz ve kış aylarında 2 farklı bitki gibi bir görünüm verir. Kış aylarında fidan sadece dal durumunda olduğu için göze hitap etmez. İlk bahar ayında kuru dalların yeşillenip yaprağa dönmesi ve sonrasında çiçeklerin açmasını izlemek çok keyifli olacaktır.

Abelia Çeşitleri

Sezon boyunca mükemmel renk seçenekleri sunan, az bakım gerektiren, geyiklere dayanıklı, tozlayıcılar için harika ve sınırlı alanda çalışan çiçekli bir çalı mı arıyorsunuz? Abelia sizin için bir seçim olabilir. İşte şu anda denemeniz gereken Meadows Farms’ın stokta bulunduğu en iyi çeşitlerin bir listesi:

Kaleydoskop Abelia

Abelia ‘Kaleydoskop’ bahçeniz için en kolay, en çok yönlü bitkilerden biridir. Çekici, yaprak dökmeyen yeşillik üç mevsim ayrı renk sağlar: ilkbaharda yeşilimsi sarı, yaz aylarında altın ve sonbaharda güzel yanmış kırmızılar. Gösterişli cazibesine ek olarak, ‘Kaleidoscope’ yaz aylarında küçük, beyaz çiçek açar. Düşük büyüme alışkanlığı (2-3 feet genişlik ve yayılma), ‘Kaleidoscope’u düşük çit veya kütle toprak örtüsü dikimi olarak ideal kılar. Daha fazla bilgi için, Bitki Bulucu aracımızdaki listeye göz atın .

Edward Goucher Abelia

Abelia Grandiflora’nın bir melezi olan ‘Edward Goucher’, hem yükseklik hem de genişlikte 3 ila 5 feet dik büyüme alışkanlığına sahip kompakt, yarı yaprak dökmeyen bir çalıdır. Yeşillik parlak çeşitliliğe çok benzer, ancak yeni büyüme olarak ortaya çıktığında bronzla renklendirilir. Yaz ortasında, sonbahar mevsimine kadar süren çan şeklinde, lila-pembe çiçek kümeleri getirir. ‘Edward Goucher’ tam güneşe kadar açık gölgede en iyi performansı gösteren az bakım gerektiren bir bitkidir. Daha fazla bilgi için, Bitki Bulucu aracımızdaki listeye göz atın .

Abelia Grandiflora ( Parlak Abelya )

Parlak Abelia olarak da bilinir, parlak bir parlaklığa sahip küçük, koyu yeşil oval yapraklarla kaplı bu yuvarlak, yarı yaprak dökmeyen çalı, yıl boyunca oldukça caziptir. İlkbaharın sonundan sonbahara kadar, Parlak Abelia, arı ve kelebek gibi tozlaştırıcıları çekmek için harika bir pembe ipucu ile hafif kokulu, çan şeklindeki beyaz çiçeklerle kaplıdır. 3-6 feet yüksekliğe ve genişliğe kadar büyürler (ancak kompakt şekli korumak için kesilebilir) ve tam güneşte veya kısmi gölgede en iyisini yaparlar. Daha fazla bilgi için, Bitki Bulucu aracımızdaki listeye göz atın .

Abelia Gül Deresi

Sonbahar ve kış aylarında bronz ve bordo tonlarını döndüren parlak yeşil yeşilliklere sahip çekici bir çeşittir. Yaz aylarında beyaz çiçekler, bu abeliaya “pembe” adını veren gül sepals ile karışır. Bunlar, bahçenin daha küçük alanları için mükemmeldir, çünkü yaklaşık 4 fit yüksekliğe ve genişliğe kadar büyür, ancak gerektiğinde daha küçük kalacak şekilde kesilebilir. Daha fazla bilgi için, Bitki Bulucu aracımızdaki listeye göz atın .

Abelia Sunshine Daydream

Bu ılımlı yetiştirici yıl boyunca ilgi çekici bir görüntü sunuyor. Yeni yeşillikteki pembeler, beyazlar ve yeşilliklerin üç renkli tonu, sezonun geri kalanında pembe ipuçlarıyla altın sarısı ve yeşil bir renge dönüşür. Diğer birçok abelia çeşidi gibi, ‘Sunshine Daydream gösterişli yeşillik ekranını yaz aylarında kokulu beyaz çiçekler kütlesi ile tamamlar. ‘Sunshine Daydream’ az bakım gerektirir ve hatta biraz ısıya ve kuraklığa tahammül edebilir.

 

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.