Çıtır taflan-Euonymus Microphyllus Aurea

Çıtır taflanın (Euonymus Microphyllus Aurea) nasıl bir bitki olduğunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yeşil çıtır taflan (Euonymus Microphyllus Aurea), genellikle bordür kenarlarında, kaya bahçelerinde, saksıda ve soliter olarak kullanılabilir.
Alçak çit uygulamalarının, ahşap saksı ve çiçeklerinin sıklıkla tercih edilen bitkisidir.
Yeşil çıtır taflan, fazla boylanmaz ve bodurdur.
Yarı gölgenin bulunduğu alanlarda tercih edilebilir.
Peyzaj alanında dört mevsim rengini koruyan bu çalı çok yönlüdür.
Sürgünleri dört köşelidir. Sürgünlere karşı dizili olan tomurcukları uzun ve yeşil renge sahiptir.
2-3 m’ye kadar boylanabilen bir çalıdır.
Dar yumurtamsı yaprakları 3-7 cm uzunluğundadır. Ayrıca kalın, yüzey kısmı parlak, alt kısmı soluk yeşil ve kenarları ince dilimli dişlidir.
Çıtır taflanın çiçekleri beyaz renge sahiptir ve beş altı tanesi bir eksen üzerinde toplanır.
Tırtıl ve küfe karşı hassas olan bir bitkidir.
Soğuk yerlerde yetişebildiği gibi sıcak yerlerde de uyumu yakalarlar.
Açık karmen kırmızısı kapsülü basık küre biçimindedir.
Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açarlar.

İklim ve Toprak İstekleri

Taflanların, ıslak topraklara, sıcağa, gölge ve güneşe toleransları bulunmaktadır. Tam güneş ve kısmi güneşi sever. Kent bahçelerinde ve sahil arazilerinde geniş alanlarda kullanılırlar. Çeşitli yerlerde yetişebilen bu bitki; güneşli ve yarı gölgeli, kuru ve rutubetli yerlerde, çeşitli topraklarda yetiştirilebilirler. Genel olarak verimli, humuslu kil toprakları severler. Ancak tebeşir, tın ve kumda da yetişirler. Toprak örtüsü olarak erozyonu kontrol etmek için kıyılarda ve yamaçlarda toplanmış olarak ya da temel bitkisi olarak kullanılabilirler.Genelde yürüyüş yollarında, bahçelerde, sahil bahçelerinde tercih edilir.

Budama İşlemi

Çıtır Taflanlar budanmaya nadiren ihtiyaç gösterirler. Fakat çit olarak çıtır taflan tercih edildiği zaman budanmaya daha çok ihtiyaç gösterir. Hassas bir bitki olduğu için budama zamanına dikkat edilmelidir. Üretim olarak ise yeşil çelik ile üretilirler. Çıtır taflanların sulama işlemi için bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sulaması Nasıl Olmalı?

Sulama sabah ve akşam saatlerinde gerçekleştirilmelidir. Dış mekân süs bitkileri düzenli bir şekilde sıklıkla sulanmak isterler. Öğle sıcağında gerçekleştirilen sulama bitkinin yanmasına ve su kaybına neden olur. Sulama işlemi toprağın havalanmasına imkân tanıyacak şekilde olmalıdır. Belirli aralıklarla ve bitkilerin kök aksamının bulunduğu 20-25 cm’lik toprak tabakası su ile doygun hale gelinceye kadar sulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Fazla sulama ve yüzeysel sulama sonucu bitkinin yüzeysel kök sistemi oluşmasını sağlar ve bu durum bitki için sağlıklı değildir.

Sulamalar, yabancı otların gelişimine katkıda bulunduğu gibi fakir toprakların yüzeyinde kaymak tabakasının oluşmasına neden olur. Kaymak tabakasını kırmak ve toprağı kabartarak havalandırmak amacı ile yabancı otların temizlenmesi gerekmektedir. Çapa işlemi ise iki sulama arasında toprak yüzeyinin kurumaya başladığı zaman gerçekleştirilmelidir. Bu durum toprağın havalanmasına, bitkilerin daha iyi gelişmesine imkân tanır. Çapalama ve ot alma işlemi gerçekleştirilirken bitkinin köklerine zarar gelmemesine dikkat edilmelidir.

Gübreleme

Mevsimlik çiçekler gelişme sürelerinin başlangıcında çiftlik gübresi ile gübrelenmelidir. İnorganik gübre ise gelişme süresi boyunca verilir. Toprağa verilecek olan organik gübrenin tamamen çürümüş olarak verilmesi gerekmektedir.

Budanmaya nadir ihtiyaç gösteren bir çalı türüdür. Çiçeklenme süresini uzatmak ve bakımlı, güzel bir görüntü elde etmek için düzenli bir şekilde budama işlemi gerçekleştirilmelidir. Solmuş çiçekler sürgünün biraz alt kısmından kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Bu uygulama sayesinde çiçek sayısı artar ve daha da güzel bir görüntü ortaya çıkar. Böylece canlı yeşil rengini dört mevsim muhafaza etmiş olur.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.