Kartopu

Kartopu Yaklaşık 160 tane türü bulunan çalı formunda ki bitkilerdir. Özellikle bahçe süslemeleri için sıklıkla tercih edilir. Genellikle killi ve humuslu topraklarda yetişir. Viburnum bitkisinin yaprakları hem yazın hem de kışın yeşil kalabilir. Yapraklar karşılıklı şekilde dizilir ve yaprakların kenarları dişlidir. Yaprakların boyları yaklaşık 3-4 cm uzunluğundadır. İlkbahar aylarında geldiğinde çiçek açar. Açtığı çiçekler genel olarak beyaz renklidir. Çiçek açımı bittikten sonra meyve veren türleri özellikle hayvanların beslenmesi için kullanılır. Üzümü andıran meyvesi ilk oluşmaya başladığında mavi mor renkli deri. Daha sonra olgunlaşarak koyu siyaha yakın bir renk kalır. Nemli bölgelerde yetişebilen çalı bitkisi soğuk iklime dayanıklıdır.

Kartopu Viburnum

Yaklaşık 150-170 türe sahip çalı formunda bitki türlerine Viburnum ismi verilmektedir. Viburnum bitkileri, ilkbaharda bol miktarda beyaz çiçek kümeleri vermesi ile bilinir. Görüntüsü ile bulunduğu ortama farklı bir hava katan bu tür aynı zamanda yenilebilir olan ve mevsim boyunca renk değiştirebilen meyveler verir.

Viburnum çeşitlerinin çoğu Kuzey Amerika’da yer almaktadır. Çoğu türü yaprak döker fakat yaprak dökmeyen türleri de bulunmaktadır. Bu çalılar, tamamen ya da kısmen güneş alan yerleri sever ve hafif asitli toprağı tercih eder.

Hem yerli hem de yerli olmayan türleri bulunmaktadır. Yerli çeşitleri oldukça fazla olduğu için rahatlıkla bulabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitlilik bakımından oldukça geniştir. Bazı yaygın türleri vardır ve onları belirleyen farklı özellikler bulunmaktadır. Eğer siz de Kartopu Viburnum’u bahçenizde görmek istiyorsanız ilk olarak çeşit seçiminde bulunun. Sizlere fikir vermek adına 10 farklı kartopu çalı çeşitlerinden bahsedelim

 

Kartopu Çeşitleri

Bir bitki seçiminde bulunurken dikkate alınması gereken ilk şey; bulunduğunuz bölgede hayatta kalacağından emin olmaktır. Viburnum cinsi içerisinde birçok çalı çeşidi yer almaktadır. Seçeneğinin çok olması kafa karışıklığına neden olabilir. Bu yüzden en popüler türleri arasından seçim yapmanız daha doğru olacaktır.

Japon Kartopu

En popüler viburnum çeşitlerinden biridir. Göz kamaştırıcı görüntüsü sayesinde popüler bir tür haline gelmiştir. Beyaz çiçekler, her dalın tüm uzunluğunu kaplar. Gösterişi ile popülerliğini arttıran yaprakları koyu yeşil ve yaprak dökendir. Bu yapraklar dallarda birbirinin tam karşısında büyüyerek farklı bir simetri üretir.

Mapleleaf Kartopu

Yaprakları, kırmızı bir akçaağaç ağacının yaprakları ile aynı özelliklere sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü olan bu türün uzun sap uçlarında büyüyen küçük beyaz çiçekleri bulunmaktadır. Çiçekleri öldükten sonra yerine meyve bırakır.

Kokulu Kartopu (Burkwood Kartopu)

Diğer popüler türlerine göre az bakım gerektiren bir çeşittir. Hem soğuk hem de sıcak bölgelerde yetişir. Kokulu olan türü, küçük beyaz çiçek kümelerine sahiptir. Büyüme alışkanlığı fazla olduğu için karışık bir görüntü oluşturabilir. İsminden de anlaşıldığı gibi kokuları o kadar güçlüdür ki genellikle tüm bahçeye nüfuz ederler. Bitkinin yaprakları büyüme mevsiminde koyu parlak yeşildir. Sonbaharda damarları boyunca sarı çizgilerle kırmızıya dönerler.

Arrowwood  Kartopu

Değişen toprak tipleri ve güneşe maruz kalma sonucu hayatta kalması ile bilinir. Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü olan bu çeşit genel olarak, yoğun ve orta büyüklükte bir çalıdır. Çoğu çeşidi gibi yaprak dökerler. Dik yuvarlak bir biçimde büyür ve zamanla daha da yuvarlak hale gelir.

David Kartopu

Çalı türü, hem yaprak dökmeyen hem de yaprak döken olabilir. Mavi, yeşil yapraklar tüm yıl boyunca dallarda kalır. Kuzey bölgelerde ise bu yapraklar sonbaharda düşer. Diğer çeşitleri gibi muhteşem çiçekleri vardır. Meyveleri mevsim boyunca renk değiştirir.

 

Kore Baharatı Kartopu

Kore’ye özgü olan bu tür, ilkbaharda yarım küre şeklinde kümeler halinde çiçekler açar. Toz pembe olarak açılan çiçekler ilerleyen süreçte beyaza geçer. Çiçekler öldükten sonra yerini yuvarlak siyah meyveler alır.

Küçük Kartopu

Çalı üzerinde bulunan yaprakların küçük olmasından dolayı küçük kartopu denilmektedir. Diğer viburnumların aksine tırtıklı değildirler. Çiçekler oldukça boldur. Ayrıca en erken açan kartopu türlerinden biridir.

Kara Şahin Kartopu

Çok gövdeli yaprak döken bir çalıdır. Meyveleri yenilebilir. Yoğun ve küçük beyaz çiçek grupları vardır. Çiçekler öldükten sonra meyveler Eylül ayında ortaya çıkar.

 

Solmuş Kartopu

Genellikle bataklık ve bataklık gibi bölgelerde yetişir. Birçok viburnumabenzer beyaz çiçek kümeleri dışında farklı yaprak rengine sahiptir.

 

Kızılcık Çalısı

Kızılcık çalısı, akçaağaç yaprağınabenzeyen yaprakları bulunmaktadır. Yenilebilir meyvelere sahip olan bu tür yuvarlak bir forma sahiptir. Meyveleri taze toplandığı zaman genellikle acıdır.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.