Kartopu Viburnum Lucidum

Kartopu Viburnum Lucidum cinsinin çiçek açmayan ve çit olarak kullanılabilen türüdür. Halk dilinde yağlı yapraklı kartopu, Manolya yapraklı veya parlak kartopu olarak adlandırılır. Yapraklarının canlı parlak olması ve geniş yaprakları harika bir görsel kazandırır.

Viburnum Lucidum Nerelerde Kullanılır?

Çit olarak kullanımı ; Çoğunlukla görsel güzelliği sebebiyle çit olarak kullanılır. Çit yapımına müsait olup2-3 metreye kadar giden bir çit yapısına sahiptir. Budamaya elverişli olduğu için çitler şekillendirilerek duvar görünümünü alırlar.

Orta refüjlerde kullanımı ; Bir kaç kartopu bitkisini bir araya dikerek kalın bir silindir şekli verebilirsiniz budamaya elverişli olduğu için top ve piramit şekillerini de elde edebilirsiniz.

Kartopu metreye kaç adet ekilir? : 1 metreye ekilebilecek fidan sayısı (20-30 cm çap ve boylar baz alınarak) asgari:3 maksimum 5 olarak öngörülmüştür. Hemen kapatsın istenildiğinde fidanın formu ve dolgunluğuna göre aralıklar arttırılıp azaltılabilir. En iyi çit zamanla kendisini dolduran çit olarak bilinmektedir. Sık ekim yapılarak oluşturulan çitlerin ömrü çok uzun olmamaktadır. Unutmayın ki fidanlar budandıkça dallanarak gelir ve birbirlerini iyice kapatırlar.

İhtiyaç ve Hastalıkları : Lucidum bitkisi güneş sever bir çalı türüdür. Tam güneşte (aşırı sıcaklar haric) iyi gelişir. toprak hafif nemli kaldığı sürece hiç bir sorun yaşamaz. Budama yaptıkça dallar çatallanarak daha gür gelir. genel mantar hastalığı, bit, yanma  haricinde özel bir hastalığı bulunmamaktadır. Kartopu bitkisinin bilenen 3 cinsi vardır sitemizden kontrol edebilirsiniz.

Bilinmesi gereken genel özellikleri
  • Suyu severler
  • Güneş bitkisidir
  • Hızlı şekilde görüntü kapatır
  • Hastalıklara dayanıklıdır
  • Çiçekleri gösterişsizdir
  • Böcek çekmezler

Çit bitkisi olarak neden bu türü kullanmalıyım?

Orta boyutta bir çit hedefliyorsanız (100-125cm) en ideal türlerden biridir. Yaprakları büyük olduğundan daha hızlı yer kapatır. Yaprak rengi karayemiş veya manolya ile benzer görüntüye sahip olsa da parlak yaprakları doğal selefon kaplı gibidir. Buda çitlerde farklı bir görüntüye sebebiyet verir. Çit bitkileri her zaman  yerinde makaslanmalıdır. Kartopu lucidum türü de makaslamaya elverişlidir. Ufaktan itibaren terbiye makası verildiğinde dolu dolu bir çitiniz olacaktır.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.