Çınar ağacı

Çınar ağacı geçmişten bugünümüze gelen ve uzun yıllar yaşayabilen en büyük ağaç familyasındandır.

Latince ismi : Platanus

İngilizce : Sycamore

Platanaceae familyasından geriye kalan son tür olarak bilinir. Bununla birlikteÜlkemizde nesli fidancılar tarafından sürdürülen Çınar Ağacının bir çok türü bulunmaktadır. Çınar ağacının çeşitleri olarak

  • Londra Çınarı – Latincesi : Platanus x hispanica
  • Doğu Çınarı – Latincesi : Platanus orientalis
  • Batı Çınarı, Amerikan Çınarı – Latincesi : Platanus occidentalis
  • California Çınarı – Latincesi : Platanus racemosa
  • Arizona Çınarı – Latincesi : Platanus wrightii
  • Gentry Çınarı – Latincesi : Platanus gentryi
  • Kerr Çınarı – Latincesi : Platanus kerrii
  • Meksika Çınarı – Latincesi : Platanus mexicana
  • Rzedowski Çınarı – Latincesi : Platanus rzedowskii

Bu türlerin arasında doğal haliyle yetişip büyüyebilen Doğu Çınarı‘dır. Bu çınar türü ülkemizde Kavlağan olarak da adlandırılır.

Çınar Ağaçları uzun yıllar yaşayabilen ve yaklaşık 50 metreye kadar büyüyebilen devasa ağaçlardır. Sulak alanları daha fazla sevmelerine rağmen kuraklık içinde dayanıklı yaratılmışlardır. Özellikle Londra Çınar kentsel alanlardaki hava şartlarına daha çok dayanıklı olması ile bilinir.

Tüm türler yaprak döker yalnız Kerr Çınarı ( Platanus Kerrii ) yaprak dökmez. Yaprak dökmeyen çınar bakıyorsanız Kerr Çınarı tam size göre..

Yetişme yerleri

Çınarlar genellikle sulak alanlarda yetişir. Dere ırmak, göl yataklarında yetişir. Ormanların içerisinde pek çınar ağacı göremezsiniz. Kendi kendine yetişen türleri haricinde genellikle süs bitkileri yetiştiriciliği yapan yerlerde bu ağaçtan çokça bulabilirsiniz.

Kullanıldığı alanlar

Genellikle devasa boyutta büyük ağaçlar olduğu için tam anlamı ile büyük bir şemsiye olarak gölgelik görevi görür. Sıcak yaz aylarında serinlemek için çınar ağacının gölgesi size yardımcı olacaktır. Hava kirliliği egsoz gazları ve sanayi hava kirliliğinden çok etkilenmedikleri için şehir merkezlerinde ve yol kenarlarında sıkça kullanılırlar. Bazı tür çınar ağaçlarında Yüksek derecede polen bulunur. Astım hastaları cınar ağaçlarından uzak durmaları gerekir. özellikle Doğu çınarında diğer çınar türlerinden daha fazla polen vardır.

Büyüme hızı

Büyüme hızları gayet iyidir. Ufak fidan halinden büyüyüp yaşlanana kadar uygun ortamı bulmuşsa her sene değişik hızlı büyüyen bir çınar görebilirsiniz. Yaşlılıklarında genellikle içlerini boşaltsalar da yine de büyümeye devam ederler.

Çiçeklenme

Çiçeklenme durumu ufak toplar halinde tohum/çiçek açarlar. Çınar kendi içerisinde hem erkek hem de dişi yapraklara sahiptirler. Rüzgarla birlikte tozlaşan çınar yaprakları erkekler polenleri döktüğünde tohumunu bırakır.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.