Trabzon Hurması Ağacı Nasıl Dikilir Ve Yetiştirilir?

Hurmalar olgunlaştığı zaman dış görünüş olarak belki göz kamaştırmazlar ancak tatları efsanedir. Hurmaların botanik adı ‘Disospyros’ Yunanca kökenli bir kelimeden gelse de bazıları bunu kabul etmez. Hurmalara gelecek olursak meyve uzmanı Ed Laivo, “Japon ve Amerikan çeşitleri, açık renkli et, koyu renkli et, sert ve yumuşak da dahil olmak üzere pek çok hurma çeşidi var” diyor.
Hurma bir ormanda yetişebilir ancak herkesin bahçesinde yetişmez. Laivo’ya göre hurma ağaçları, normal meyve ağaçlarından çok pahalıdır aynı zamanda çoğaltması da çok pahalı diyor. Sadece ağacın tomurcuklanması zor olmakla kalmaz, tomurcuklar her zaman dayanmaz ve bazen ağaçların% 60’ından daha azı kazma sırasında hayatta kalır.
Bu yüzden onlarla arası çok iyi olan birinin bu görevi üstlenmesi daha doğru olacaktır.

'Prok' Amerikan hurması

Trabzon Hurması Türleri
Amerikan hurması
Amerikan hurması genellikle kendi kendine tozlaşmaz, ancak bazı adlandırılmış çeşitler vardır. Ancak yerli bir fide seçerseniz iyi bir hasat elde etmek için ikinci bir ağaca ihtiyacınız olacaktır. Amerikan hurması ağaçları türlerin en büyüğüdür, bu nedenle bir Amerikan çeşidi satın almadan önce ekim alanınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurun. Olgun boyut, yetiştirme koşullarına ve budamaya bağlı olarak 35 ‘ila 50’ arasında herhangi bir yerde olabilir.

Japon hurması
Amerikan hurması ağaçları büyük gölge ağaçları olarak büyürken, Japon hurması daha küçüktür ve genellikle bir örnek ağaç olarak yetiştirilir. Asya’da yetiştirilen ve üretilen hurma, pazar için yetiştirilen en eski meyvelerden biridir.

Trabzon Hurması Ağacınızı Nasıl Dikersiniz?
İlk önce, derinden daha geniş bir çukur kazın. Daha sonra kökleri iyi gelişmiş bir bitki seçin. Tam oturması için deliğin ortasında bir piramit oluşturun. Laivo bunu öneriyor. Ve gübrelemeyi asla ihmal etmeyin.

Ağacın Bakımı
Hurma, budama söz konusu olduğunda bakımı da çok kolaydır. Sadece kesişen ve sarkan uzuvları budayın. Laivo, yapısal kesikleri veya dalları ağacın yaklaşık üçüncü tomurcuğuna kadar kesmeyi önerir. Yetiştirme koşuları olarak ise, Reich, Amerikan hurması eksi 25 dereceye dayanıklı, muhtemelen daha soğuk diyor. Dr. Reich, “İklimim Asya hurmaları için çok soğuk” diyor. “Burada başarılı olan Amerikan hurması, Szukis, Mohler, Dooley ve Yates’i içerir. Hepsinin mükemmel tadı vardır. Her iki türün de meyvelerini olgunlaştırmak için yeterli yaz sıcağına ihtiyacı vardır.” diyor.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Deneme

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.