(+90) 850 304 82 16

Teklif Formu

Rulo Çim

Rulo çim, Peyzaj uygulamalarının olmazsa olmazları arasındadır. Bitki dikimi yapıldıktan sonra serildiğinde görsel derinliği çok yüksektir. İyi ve kaliteli çim bulmak ayrı bir meziyettir. Çimin kalınlığı, tohum kalitesi, kesilişi ve bir çok etken verimlilik anlamında önem kazanmaktadır.

Rulo çim ve çimlendirme aşamaları için

Bizi Arayın : 0264 582 0025

Çimlendirme

Çim peyzaj uygulamasının son aşamasıdır. Çimlendirme yapılacak alan, önceden bellenmeli, taş ve molozundan temizlenmeli , kaba tesviyesi yapılarak, çim toprağı dediğimiz;  kum, elenmiş bahçe toprağı ve torf karışımından oluşan toprağı serilip (min. 10 cm), ince tesviyesi yapılarak silindirlenmeli , çim alan tesisine hazır hale getirilmelidir. 

Zemini hazırlanmış alana, tohum atılacaksa; tohum iyice karıştırılarak, kullanılacak karışıma göre değişmekle birlikte, ortalama 50gr/m2 olacak şekilde serpilir, üzeri kapak toprağı (kum 1 br.,elenmiş bahçe toprağı 2br. , yanmış koyun gübresi 1 br. karışımı) ile  yaklaşık 1-1.5 cm örtülür, silindirlenerek sulanır. Kapak olarak, bahar ve sonbaharda sadece elenmiş koyun gübresi de kullanılabilir.

Rulo Çim

Hazır Çim Fiyatları

Hazır rulo çim ile günümüzde açık alanlarda çok daha kısa vadede peyzaj uygulamaları yapılabiliyor. Estetik yönden doğal bir görüntü sağlandığı gibi yaşam alanlarının daha doğal bir görünüme kavuşması da sağlanıyor. Peyzaj uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bitkiler arasında yer alan çim, hazır olarak üretilen ve rulolar halinde satılan çim tabakalarını ifade etmektedir.

Rulo çim, üreticiler tarafından önceden yetiştirilmektedir. Genelde çim tohumların ekilip büyütülmesi sürecinin atlatılması sayesinde rulo çimlerin birçok avantajı bulunuyor. Çim tohumlarının ekilmesi, sulanması ve bakımı gibi başlangıç aşamasındaki temel zorlu süreçlerin atlatılarak direkt hazır çimlerin uygulanmasını sağlar. Rulo çim uygulamaları sahip olduğu bu tür avantajlar ile günümüzde en yaygın tercih edilen peyzaj uygulamaları arasında sayılabilir.

4 mevsim çim fiyatları genelde tercih edilecek çim türüne, kalitesine ve üretim detaylarına göre değişmektedir. Her dönem bu tür değişkenlere göre rulo çim fiyatları metrekaresine göre fiyatlandırılır.

Kısaca hazır çimlerde fiyatları belirleyen temel unsurlar şunlardır:

  • Çim türü ve kalitesi,
  • Ölçüleri,
  • Bölgesel faktörler,
  • Satıcı ve üretici faktörleri,
  • Uygulama masrafları vb.

Peyzaj uygulamalarının olmazsa olmazları arasında buluna rulo çim hizmetleri, bitki dikimi yapıldıktan sonra uygulama alanında estetik yönden katkı sağlarken, görsel derinlik de sunmaktadır.

Hazır Çim Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çimi Serdikten Sonra Bakım Nasıl Olur?

Satılık rulo hazır çim seçiminde birçok detayın dikkate alınması gerekiyor. En başta dikkat edilmesi gereken unsur ise çim türü ve çimin uygulanacağı alan arasındaki uyumdur. İklim ve toprak koşullarına göre doğru çim tercihinin yapılması gerekiyor.

Pratik çim seçiminde ve uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şöyle özetlenebilir:

  • Çim türü ve kalitesinin doğru analiz edilmesi.
  • Hastalık ve zararlı kontrollerinin yapılması.
  • Ekim ve bakımının kolay ve sürdürülebilir olması vb.

Peyzaj uygulamalarının önemli bir parçası olan rulo çimlerin doğru seçimi her şeyden önemlidir. Rulo çim ile alan daha çok derinlik kazanırken estetik açıdan da güzelleşmektedir.

Bu yönüyle rulo çim uygulamalarında çim kalitesi ve uygulama yapılacak alana uygunluğunun doğru belirlenmesi en temel faktörler arasında yer almaktadır.

Çim serdikten sonra sulama ve genel bakım işlemlerinin yine uzmanlar tarafından yapılması önemlidir.

Hazır  çimlerin serilmesinin ardından takip eden ilk 10 – 15 gün içinde bolca su verilmesi gerekecektir. Bilindiği üzere çimler suyu sever. Toprak bu süreçte nemini hiç kaybetmemelidir.

Köklerin yeterince geliştiğini tespit ettikten sonra mevsim şartları ve toprak yapısına göre düzenli olarak sulama yapılması gerekiyor. Çimin büyüme döneminde ise haftada 1 veya 3 defa sulama yapılabilir.

Sulama derinliği de yine bu tür değişkenlere göre hesaplanmalıdır.

Rulo çimlerin bakımında sulama kadar sağlıklı kalmalarının sağlanması ve biçme işlemleri de önemli bir yer tutar.

Sürdürülebilir hale getirilmesi için çimlerin bakımının profesyonellere bırakılması tavsiye edilmektedir.

Rulo Çim Uzar mı?

Rulo çim uygulaması her ne kadar profesyonel bir işlem olsa da bu çimler yapay değildir.

 

Gerçek çim tohumları kullanılarak rulo çimler toprakta yetiştirilmektedir. Hazır halde satılması bu çimlerin yapay olduğu düşüncesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ancak rulo çimlerin üretiminde gerçek çimler kullanılır.

 

Dış mekanlarda kent yaşamına ve planına uygun olarak, estetik kaygılar ile doğal ortama uygun peyzaj yapılması önemlidir.

 

Bu tür işlemler için rulo çim tercihlerinde profesyonel destek alınmalıdır.

 

Enfidan uzmanlığı ile rulo çim uygulamalarında da en verimli ve sürdürülebilir sonuçları alabilirsiniz.