Viburnum Opulus

Viburnum opulus, 4-5 m boyunda büyüyen bir çalıdır. Yaprakları karşılıklı, üç loblu, 5-10 cm uzunluğundadır. Yaprak döken bu çalı yüzeysel olarak bazı akçaağaçların yapraklarına benzer. Yaprakları geniştir ve yuvarlak bir tabana, tırtıklı kenarlara sahiptir. Yazın beyaz çiçeklere sahip olan viburnum opulus, çiçeklerden sonra yerini meyvelere bırakır. Meyvesi parlak kırmızı ve sert çekirdekli meyvedir.

Çiçekleri ve meyveleri süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bu bitki çoğu toprak türünü iyi tolere etmesine rağmen nemli, orta derece alkali topraklarda daha iyi büyür. Kartopu çalısı olarak da bilinen Viburnum cinsinin başka bitkileri olduğu için bazen karışıklık olabiliyor. Bu yüzden bitkinin özelliklerini iyice öğrendikten sonra yetiştirmenizi tavsiye ederiz.

Bu çalının meyvesi çok asidik bir tada sahiptir. Meyve, çok miktarda tüketildiği zaman kusma ve ishale neden olabilir. Viburnum Opulus, güneşli ve kısmen gölge yerlerde yetişmektedir. Kuraklığa karşı toleransı olan bu çalı aynı zamanda yangına dayanıklıdır. Çok dallı bir büyüme yapısına sahiptir ve Rusya, Ukrayna’nın simgelerindedir. Böğürtlenlerin kırmızı ateşli rengi Rus kültürünü temsil eder. Kırmızı meyvenin acı tarafı da Rus halk kültüründe aşk ayrılığını temsil etmektedir.

Rahat budanabilme ve şekillendirilme özelliğinden dolayı bahçelerde çit bitkisi olarak bu bitkiyi tercih edebilirsiniz. Yazlık bahçelerde tekli, ikili ya da üçlü olarak kullanılabilir. Nisan ayının sonlarına doğru çiçeklenir ve çiçekleri fazlasıyla gösterişlidir. Çalı sonbaharda sarı, kırmızı, mor rengini alır.

Viburnum Opulus’un Bakımı Nasıl Olur?

Orta nemli, iyi drene edilmiş topraklarda yetişir.
Kartopu çalısı olarak da bilinen bitkinin bakımı zor değildir.
Az bakım istediğinden dolayı rahatlıkla tercih edilebilir.
Görüntüsünün güzel olması için eski dalları belirli aralıklarla budamanızı tavsiye ederiz.
Budanmadığı zaman boyu 3-4 metreye kadar uzayabilir.
Yaprak bitlerine dikkat edilmeli ve bazen delici böcekler dalların kurumasına neden olabilir.
Tutarlı nemi tercih eden bir çalı türüdür fakat çok çeşitli toprakları tolere eder.
Bazen ıslak ya da bataklık topraklarda da yetişebilir.

Viburnum Opulus’un Kökeni

Avrupa kızılcık çalısı olarak adlandırılan Viburnum opulus, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’ya özgü bir kızılcıktır.Bu bitki türü artık bahçe dışına çıktı ve Kuzeydoğu, Ortabatı ABD’nin kuzey bölgelerinde doğallaştı. İlkbaharda beyaz çiçekleri ve daha sonra sarkık kızılcık benzeri kırmızı meyve kümeleri harika bir görüntü oluşturmaktadır. Meyveler yenilebilir fakat tadı çok acıdır.Taze olarak yenilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmez.

Viburnum Opulus’un Faydaları

Astım, kramplar ve ağrılı adet gibi rahatsızlıkların tedavisinde bu bitki tercih edilmektedir. Tüm spazmları rahatlatması için çay olarak tüketilir. İdrar arttırıcı ve sinirleri yatıştırma etkisi bulunmaktadır. Sinir şikayetlerinin tedavisinde tercih edilen bir bitkidir. Yaprakları ve meyveleri aynı zamanda iskorbüt hastalığını tedavi eder. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi meyvelerini aşırı tükettiğiniz zaman kusmaya ve ishale neden olabilir.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.