Limon Servi

Limon servi Türürün en yakışıklı bitkileri arasındadır. İğneli,ibreli yapısı ve fosfor yeşili görüntüsüyle harika bir görsel oluşturur. Spiral,top,piramit, öbeklerde ve hatta çit olarak bahçenin hemen hemen her bölgesinde kullanılabilir.

Latince ismi : Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest‘ veya Goldcrest Monterey Selvi olarak bilinir. Halk arasında Limon servi olarak bilinir. Bazen Goldrider çit bitkisi ile çok karıştırılır.

Limon aroması var mı?

Yapraklarına dokunum hafif ezdiğinizde limon aromasını alırsınız. Bu sebeple adını limon kokusundan almıştır. Yapısal olarak birbirine çok benzeyen Arizona, Mavi servi’de de yine yaprakları ezildiğinde farklı aromatik bir koku alırsınız.

Limon servi çit olarak kullanılır mı?

Çit olarak harika bir görüntü vermesine rağmen nazik bir bitki olması sebebiyle çit olarak çok kullanılmaz. Çit olmaz diye bir kuralımız olmasa da sağlam bir bakım gerektirdiğini belirtmek isteriz.

Çit olarak kullanacaksanız metreye 2 adet veya fidanın dolgunluğuna göre 3 metreye 4 adet ekim yapabilirsiniz.

Saksı içinde yetiştiriliyorsa her2 senede bir değiştirilmesi ve daha büyük bir saksıya geçiş yapılması gerekir. Her saksı değişiminde gelişimi kontrol etmek amaçlı budama yapabilir daha güzel büyümesini sağlayabilirsiniz. Özellikle saksı değişimlerinde çok derine kaçmayacak şekilde kök budaması da yapın çünkü bitkinin daha dayanıklı olması bu budamaya bağlıdır.

Işık gereksinimi

Güneşi çok sever ve güneşte çok daha kaliteli büyür. Bazen yarı gölgede hatta ev içerisinde ışık görebilecek şekilde konumlandırdırğında da gelişimini devam ettirebilirler. Fakat güneş görmeyen kapalı ortamlarda ölürler.

Ne kadar su isterler?

Yere ekilen fidan her zaman can suyu alması gerekir. Bir çok fidan suyu çok sever fakat limon servi ilk sulamalardan sonra ekstra sulamaya ihtiyaç duymaz. Daha çok kural sayılabilecek az nemli topraklarda daha güzel yetişir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.