Boylu çit bitkileri
Boylu çit bitkileri bahçenin dış sınırlarını görsel olarak kapatmak için kullanılır. Bununla birlikte ses perdesi, rüzgar kesme veya içeriden dışarıya girişlerin önlenmesi gibi amaçlarla kullanılabilir. Boylu çitlerde amaç mahremiyeti gizlemektir. Fakat bunun yanı sıra dışarıdan içeriye veya içeriden dışarıya çıkışların önlenmesi, yabani hayvanların bahçeye girmesi, dışarıdan gelen rahatsız edici seslerin kesilmesi, toz toprak gibi materyallerin içeriye girişinin önlenmesi ve bir çok özellik için tercih edilebilir.
Boylu bitkiler nelerdir?
Boylu olarak kullanılabilecek yapraklı veya ibreli çit bitkileri bulunmaktadır. Burada asıl amaç duvar gibi çit bitkisi oluşturulacağı için dikilen ürünlerin budanmaya ve şekil almaya elverişli olmasıdır. Çit bitkileri her zaman makaslanmaya mecburdur ve buna elverişli olmalıdır. Makaslanamayan bitkilerden maalesef çit olmamaktadır.
Dikim mesafesi ne olmalı?
Burada dikim mesafesini belirlerken her zaman alacağınız ürünün fiziksel özelliklerini iyi bilmeniz gerekir. Çünkü ekim yaparken bu bilgiler çitin sağlığı için önemli olacaktır. Öncelikle hangi tür uzun boylu çit bakıyorsunuz bir bakalım

Yapraklı çit bitkileri ( Uzun boylu )

Yukarıda bahsettiğimiz gibi öncelikle çitiniz yapraklımı olacak ibreli mi olacak buna karar vermelisiniz. Yapraklı bitki seçtiğinizde buna uygun çit bitkileri

Kartopu çeşitleri
Boylu alev
Ligüstrüm
Defne
Karayemiş

Bitkilerini boylu çit yapabilirsiniz. Çitlerde yapraklı ürün kullanmanız gerekir, yaprak döken bitkiler genellikle çitlerde kullanılmazlar.

İbreli çitler (Uzun boylu)

İbreli bitkiler yaz kış yeşil kalırlar ve yapraklarını hiç bir zaman dökmezler. Bununla birlikte çit için kullanılabilecek belli başlı uzun boylu çit bitkileri bulunmaktadır.

Leylandi
Goldrider
Arizona (Mavi selvi)
Limon selvi
Mazı

Boylu çitlerde dikim mesafesi nedir?
Çitlerde dikim mesafesi fidanın genişliğine göre değişir. Yapraklı ve ibreli ürünlerde farklı mesafe bırakılmaktadır.

Yapraklı ürünlerde dikim mesafesi;

100 cm boy ve 30 cm genişlik ise;

Metreye 3 adet ekilmelidir

İbreli ürünlerde dikim mesafesi;

100 cm boy ve 30 cm genişlikte metreye 2 adet ekilmelidir. İbreli ürünler yapraklı ürünlere göre daha odunsu olduğu için 50 cm’den fazla yanaştırılması uygun olmamaktadır.

Bahçe kenarlarında gördüğünüz çitler yerinde zamanla budanma yapılarak o hali aldıklarını unutmayın. Bitkileri ektiğinizde hemen duvar görüntüsü almıyorsa bekleyin zamana bırakın ve sonra sonucu ve güzelliği göreceksiniz.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.