Taflan
Taflan, yaprak dökmeyen ve onlarca çeşidi olan bodur çit yapımına müsait, köklendirmesi, bakımı, büyütmesi gayet basittir. Taflanları Farklı renkleri farklı dal yapısı ile harika bir görüntü oluşturduğu için tüm bahçelerde görmeniz mümkündür.Botanik Adı : Euonymus
Taflan bitkisinin çeşitleri
Kırmızı Taflan Euonymus Alatus,Amerikan taflanı (Euonymus Americanus ),Euonymus Atropuspureus,Euonymus Fortunei,Japon taflanı Euonymus Japonicus,Euonymus planipe, Altuni taflan Golden Euonymus

Fidan isimleri Latince olmasına rağmen dilimizdeki bazı karşılıkları değişmiş ve ana botanik isminden uzaklaşmış olabilir. Halk dilinde fidanın görünüşüne göre isimler belli başlı şöyle sıralanmaktadır.

yeşil,
sütun taflan,
bravo,
katy,
çıtır
Altuni ( Gold)

taflan olarak adlandırılmaktadır.

Çeşitler kendi içlerinde renk ve alacalı durumlarına göre de ayrılmaktadır. Piyasada en çok tercih edilen çeşit Altuni Taflan‘dır. Sarılı yeşilli görüntüsü yaprak dökmemesi ve çit yapımına uygun olması sebebiyle çok tercih edilir.
Dikim mesafesi ne olmalı?
Dikim aralığı kişiye, şartlara ve fidanın boy/formuna göre değişiklik gösterebilir. Bir metreye 2 adet de ekim yapılabilir 10 adette yapılabilir. Dikim mesafesini belirleyebilmek için öncelikle zamanla mı kapatmalı yoksa hemen mi kapatmalı buna karar vermek gerekir. Aşağıda Altuni taflan ile ilgili dikim mesafesi örneğini inceleyin.

Öncelikle taflandan 1 metre üzeri sağlıklı bir çit olmasını beklemeyin. Bu bitki için en ideal çit aralığı 30 cm ile 100 cm arasındadır.

1 metre mesafeye 20-30 cm bir altuni taflan ekeceğimizi düşünürsek metreye 4-5 adet ekmemiz gerekir. Ortalama 20 cm de bire denk gelir. Daha büyük bir boy aldığınızda araları orantıya göre ayarlamanız gerekir.
Nerelerde kullanılır?
Bitkimiz genellikle bahçe içi yol ayrımlarında, çit yapımında, bahçe ortasına öbek yapımında, piramit veya top şekli ile bahçenin her alanında kullanılabilen arsız bitkilerdendir. Bu bitkiyi daha önce tanımıyorsanız her iki kişiden birinin bahçesinde mutlaka görmüş olmalısınız. Çok çeşidi olması ve her çeşidinin kendine özel dal yapısı ve yaprak renkleri olması, kolay üretilmesi hemen hemen her kesim tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.
Güneş mi Gölge mi?
Bitki her zaman gölge sever, aşırı güneş ışınlarını alabilecek yerlerden koruyun. Tam güneş fidanın yapraklarını soluk bir sarıya çevirerek fidanı cansızlaştırır. Tam istediği ortam tam gölge yanında hafif güneş görebilecek alacalı bir ortamdır. Bu ortam sağlandığında fidanın maximum büyüme hızına ve en güzel yaprak rengine kavuşmasına yardımcı olmuş olursunuz.
Budama ve Bakım
Bitkinin budama zamanları genellikle ilk bahar öncesi veya sonbara sonrasıdır. Burada önemli nokta bitkiyi budarken büyümeye devam etmiyor olması önemlidir. Budamanın faydalarından bahsedecek olursak, budama fidanı gürleştirir, gençleştirir, kök çalıştırır, şeklini düzeltir. Böylelikle her mevsim yenilenmiş bir fidana kavuşmuş olursunuz.

 

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.