Taflan

Taflan, yaprak dökmeyen ve onlarca çeşidi olan bodur çit yapımına müsait, köklendirmesi, bakımı, büyütmesi gayet basittir. Taflanları Farklı renkleri farklı dal yapısı ile harika bir görüntü oluşturduğu için tüm bahçelerde görmeniz mümkündür. Botanik Adı : Euonymus

Taflan bitkisinin çeşitleri

,Amerikan taflanı (Euonymus Americanus ),Euonymus Atropuspureus,Euonymus Fortunei,Japon taflanı Euonymus Japonicus,Euonymus planipe, Altuni taflan Golden Euonymus

Fidan isimleri Latince olmasına rağmen dilimizdeki bazı karşılıkları değişmiş ve ana botanik isminden uzaklaşmış olabilir. Halk dilinde fidanın görünüşüne göre isimler belli başlı şöyle sıralanmaktadır.

Euonymus japonicus Yeşil taflan

Yaprakları tamamı ile yeşildir ve  altuni taflan türü büyüklüğündedir.

Euonymus Green SpireSütun Taflan

Yaprakları ufak ve sıktır. Şimşir yapraklarından biraz daha büyük bir yaprak yapısına sahiptir. Dal yapısı ise sütun gibi yukarıya doğru uzaması sebebiyle adını yapısından alarak sütuın taflan olarak adlandırılmıştır. Bodur çitler için harika bir alternatiftir

Euonymus Japonica Bravo

 

Bu türünde kendi içerisinde farklı varyasyonları olmasına rağmen aslında altuni taflana çok benzerlik göstermektedir. Dal ve yaprak yapısı Altuni türü ile aynı olsa da ayırt edilebilecek tek özellik rengidir. Bravoların renkleri yeşil beyazdır.

Euonymus Japonicus Kathy (Gümüşi): 

Bu taflan türünün renkleri bravoya çok benzer. Fakat yaprak yapısıtırnak büyüklüğündedir. Bu sayede bravo taflandan kendini ayırt edebilir.

Euonymus Microphyllus Pulchellus(Çıtır)

 

Yeşil, sarı, alacalı çıtır türler bulunudur. Yaprak yapıları sütün taflandan daha ufak, şişir yaprağı büyüklüğündedir.

Alacalı Taflan Euonymus Japonicus Variegata 

Bu tür çok eski bir tür olup Ülkemizin ilk taflanlarındandır. Altuni türünün aksine yaprak renkleri dışı yeşil için sarıdır. Altuni taflan türünde yaprak renkleri dışı sarı içi yeşildir.

Euonymus Japonicus Altuni ( Gold) 

En popüler türdür. renk yapısı sebebiyle çokça tercih edilir.

Kırmızı Taflan Euonymus Alatus

Bilinen tek yaprak döken tafşan türüdür. Bir taflan türü olmasına rağmen yarak dökmesi ve dal yapısının taflan türlerine benzememesi ile bilinir. Dal yapısı kare şeklinde büyür. Son baharda yaprak renkler kıpkırmızı olurlar.

Çeşitler kendi içlerinde renk ve alacalı durumlarına göre de ayrılmaktadır. Piyasada en çok tercih edilen çeşit Altuni Taflan‘dır. Sarılı yeşilli görüntüsü yaprak dökmemesi ve çit yapımına uygun olması sebebiyle çok tercih edilir.

taflan olarak adlandırılmaktadır.

Çeşitler kendi içlerinde renk ve alacalı durumlarına göre de ayrılmaktadır. Piyasada en çok tercih edilen çeşit Altuni Taflan‘dır. Sarılı yeşilli görüntüsü yaprak dökmemesi ve çit yapımına uygun olması sebebiyle çok tercih edilir.

Dikim mesafesi ne olmalı?

Dikim aralığı kişiye, şartlara ve fidanın boy/formuna göre değişiklik gösterebilir. Bir metreye 2 adet de ekim yapılabilir 10 adette yapılabilir. Dikim mesafesini belirleyebilmek için öncelikle zamanla mı kapatmalı yoksa hemen mi kapatmalı buna karar vermek gerekir. Aşağıda Altuni taflan ile ilgili dikim mesafesi örneğini inceleyin.

Öncelikle taflandan 1 metre üzeri sağlıklı bir çit olmasını beklemeyin. Bu bitki için en ideal çit aralığı 30 cm ile 100 cm arasındadır.

1 metre mesafeye 20-30 cm bir altuni taflan ekeceğimizi düşünürsek metreye 4-5 adet ekmemiz gerekir. Ortalama 20 cm de bire denk gelir. Daha büyük bir boy aldığınızda araları orantıya göre ayarlamanız gerekir.

Nerelerde kullanılır?

Bitkimiz genellikle bahçe içi yol ayrımlarında, çit yapımında, bahçe ortasına öbek yapımında, piramit veya top şekli ile bahçenin her alanında kullanılabilen arsız bitkilerdendir. Bu bitkiyi daha önce tanımıyorsanız her iki kişiden birinin bahçesinde mutlaka görmüş olmalısınız. Çok çeşidi olması ve her çeşidinin kendine özel dal yapısı ve yaprak renkleri olması, kolay üretilmesi hemen hemen her kesim tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

Güneş mi Gölge mi?

Bitki her zaman gölge sever, aşırı güneş ışınlarını alabilecek yerlerden koruyun. Tam güneş fidanın yapraklarını soluk bir sarıya çevirerek fidanı cansızlaştırır. Tam istediği ortam tam gölge yanında hafif güneş görebilecek alacalı bir ortamdır. Bu ortam sağlandığında fidanın maximum büyüme hızına ve en güzel yaprak rengine kavuşmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Budama ve Bakım

Bitkinin budama zamanları genellikle ilk bahar öncesi veya sonbara sonrasıdır. Burada önemli nokta bitkiyi budarken büyümeye devam etmiyor olması önemlidir. Budamanın faydalarından bahsedecek olursak, budama fidanı gürleştirir, gençleştirir, kök çalıştırır, şeklini düzeltir. Böylelikle her mevsim yenilenmiş bir fidana kavuşmuş olursunuz.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.