Mavi Ladin bakımı ve dikimi

Mavi Ladin (Picea pungens)

Mavi ladin (Picea pungens) son derece rustik gümüşi mavi bir ağaçtır. Bulunduğu bölgede 9 – 21 m (30-70 ft) yüksekliğe ulaşabilir. Keskin sivri uçlu yeşilliklerle vurgulanan hoş mavimsi yeşil renk, onu açık manzaralar ve geniş arka bahçeler için mükemmel kılar. Sadece 1.5 ila 4.5 m (5-15 ft) yüksekliğinde olan ve küçük bahçeler, teraslar ve teraslar için uygun olan cüce mavi ladin formları da mevcuttur.

Bu piramidal kozalaklı ağaç yavaş yavaş büyüme alışkanlığına sahiptir. Kalıcı ve hoş kokulu iğneye benzer mavimsi yeşil yaprakları, yoğun kırmızımsı gri dalların etrafına dağılmıştır. Bu iğneler sert ve keskindir.

Mavi Ladinin Yayılımı ve Dikimi

Mavi ladin genellikle çelikler, aşılamalar ve tohumlarla yayılır. Mavi ladin çelikleri, tercihen sabahları kuvvetli dallardan toplanır. Bu çelikler, torf ve kum karışımlı kapların içine dikilmeden önce köklendirme hormonuna batırılması gerekmektedir. Dikimden sonra çelikleri Güneş alan bir yerde tutun ve büyüyen ortamın sürekli nemli olmasına özen gösterin. Bu çeliklerin büyüme belirtileri göstermesi uzun zaman alıyor ve bu yüzden birkaç ay beklemelisiniz. Şunu bilin ki başarı oranı gerçekten düşük. Çelikler büyüme gösterdiğinde, onları doğru yere yerleştirin.

Sadece olgun mavi ladin ağaçları konileri üretir. Bu koniler tohumlarını ilkbaharda bırakırlar. Mavi ladin tohumları çimlenmek için önemli miktarda Güneş ışığına ihtiyaç duyar: günde 14 ila 16 saat kadar. Işık uzunluğu günde 12 saatin altına düşerse, uykuda olurlar. Fide(Mavi ladin) büyümesi çok yavaş olacaktır, bunun için sabırlı olmanız gerekiyor.

Mavi bir ladin ağacı istiyorsanız önerimiz, fidanlıktan bir bitki satın almanızdır, bu yüzden çok fazla beklemeniz gerekmez.

Mavi Ladin Dikim Yeri

Mavi ladin ağacı nemli toprağa tam güneşten yanı sıra açık gölgeli bir yere dikilmesi en uygunudur. Bununla birlikte, mavi ladin ağaçları daha canlı olacaktır, fakat onları çok kirli bir alanda büyütmek iğnelerin mavi renk kaplamasını etkileyebilir.

Mavi Ladin Bakımı

Mavi ladin ağacı bakımı birkaç gereksinimi ve sağlıklı ve kuvvetli kalmasını sağlamak için hafif bir bakım gerektirir.

Toprak

Toprak organik olarak iyi drene olmalı ve zengin olmalıdır. Dikim yaparken kompost ekleyebilirsiniz. Ayrıca, olgun ağaçlar kuru toprağı tolere edebildiği için bitki gençken toprağı hafif nemli tutmak da gereklidir.

Gübre

Kozalaklı gübre pahalıdır (küçük elementlerle 30-15-15 gibi), ancak özellikle toprağınız kumlu ise çok etkilidir. Bu gübreler, tüm besin maddelerini verecek ve ağacın güzel bir görünüm ve daha yoğun bir bitki örtüsü ile kuvvetli bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır.

 

Su

Genç bitki için düzenli sulama gereklidir. Dikildikten sonra, sulamanın bol olması gerekir. Tüm iğne yapraklarının dondan önce rezerv biriktirmesi için hayati öneme sahip su kaynaklarına ihtiyacı vardır; Bu, Mart’ta, bitkilerin köklerinde hala jelimsi sıvı bulunduğunda, ilkbahar yanmasına neden olan güneş ışınlarına dayanmalarını sağlar.

Budama

Bu ağaçlar dallarının yere kadar büyümesine izin verildiğinde en iyi görünümü alır. Yabani otlardan ve ağacı saran herhangi bir sarmaşıktan arındırmanız gerekir.

Zararlıları ve Hastalıkları

Mavi ladinin iğnelerini incelemek için büyüteç kullanın , iğnenin dökülmesine neden olan bir mantar olan Rhizosphaera iğnesi (Rhizosphaera kalkhoffii) iğnesi belirtileri olabilir. Etkilenen iğnelerin stomalarını iter ve bulanık siyah noktalara benzer. Tedavi edilmezse mavi ladin iğneleri maviden kahverengiye döner ve sonunda dökülür. Buna rağmen, mantar genellikle ağacı öldürmez.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

1 Yorum

  1. Bodur ithal çam diktim geçen sene baharın güneşe bakan tarafı kurudu sebebi ne olabilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.