Ağaçların Erken Yaprak Dökmesi

Her sonbahar, ağaç yapraklarının dönüşümü görmek için sabırsızlanıyoruz. Fakat ağaçlar zamanından önce erken yaprak kaybederse bu ne anlama gelir?

Yapraklar sonbahar mevsiminden önce fazlaca döküldüğünde, ağacınızın sağlığında bir sorun olabilir.

Ağaç yapraklarınızın neden erken dökülebildiğini öğrenin.

Ağaçların yapraklarını erken kaybetmelerinin üç genel nedeni vardır.

  1. Gölgelik kalabalık: Bazı ağaçlar destekleyebildiklerinden daha fazla yaprak yetiştirmiş olabilir, bu nedenle sıcak ve kuru havalarda suyu korumak için yaprakları dökerler.
  2. Haşere veya hastalık: Yaz böceklerinin ağaç yapraklarınızı incitebileceğini görebilirsiniz. Bu belirtiler uyuşmuyorsa, bir yaprak hastalığının sorun olup olmadığını kontrol edin .
  3. Suda sorun olabilir: Çok fazla veya çok az su geç yaz yaprak kaybına neden olabilir. Ağacınızın nem seviyesini kontrol edin ve ardından en iyi sulama planını uygulayın.

Ağacınızın boğuştuğu sorundan tam olarak emin değilseniz üzülmeyin. İşte akçaağaç, meşe veya dişbudak ağacındaki yaprak dökülmesi ile ilgili bazı tecrübelerimizden bahsedelim.

MEŞE AĞACIM NEDEN YAZ AYLARINDA YAPRAK KAYBEDİYOR?

 

Ne tür bir meşe ağacının olduğunu öğrenin. Canlı meşelar doğal olarak yazın yaprak döker, bu nedenle yapraklar yeşil ve sağlıklı olduğu sürece endişelenmenize gerek yoktur!

Ancak düşen yapraklar renksiz veya sağlıksız görünüyorsa, bu bir haşere veya hastalık anlamına gelebilir. Meşe solgunluğu yaygındır. İlk önce yapraklar sararır, sonra ağacın tepesinden başlayarak düşmeden hemen önce kahverengi olur.

Meşe ağacınızda hastalık semptomları yoksa, ağacın nem seviyesi gibi diğer olası nedenleri araştırın.

AKÇA AĞAÇLARIM NEDEN YAZ AYLARINDA YAPRAK KAYBEDİYOR?

Akçaağaçınız yaprak sapı istilası veya katran lekesi hastalığı nedeniyle acı çekiyor olabilir.

Bir ağaç yaprağını sapına bağlayan küçük parçanın yaprak sapı olduğunu biliyor muydunuz? Küçük yaprak sapı sondaları, yaprakların gövdeden kırılmasını ve düşmesini sağlayan beslenir. Neyse ki, yaprak kaybı miktarı azdır ve haşereler, akça ağaçlar için gerçek bir tehdit oluşturmaz.

Katran yaprağı lekesi daha belirgindir. Akçaağaç sararır, sonra düşmeden siyah olur. Düşen yapraklar tırmıkla ve atılarak hastalığın tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

DİŞBUDAK AĞACIM NEDEN YAZ AYLARINDA YAPRAK KAYBEDİYOR?

 

Bir ağaç mantarı olan antraknoz kül ağaçlarının yapraklarını erken yitirmelerine neden olabilir. Nemli, nemli hava mantarın gelişmesine izin verir ve lekeli kahverengiye dönüşür.

Antraknoz, kül ağaçları için çok büyük bir sorun değildir. Hastalıklı yaprakları tırmıklamak ve yok etmek, zararı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Ve unutmayın, istila belirtileri olmayan bir ağacın sadece suya ihtiyacı olabilir.

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.