İyi Bahçe Toprağı Nasıl Olmalı? Nasıl Hazırlanır? : Adım Adım Klavuz

Enerji veren güneş ışığı yaprakların üzerinde parladığını zaman zaman görürsünüz. Besleyici su kökleri içine iliklerine kadar beslenir. Besin bakımından zengin gübre bahçe yataklarına yayılır. Bitkilerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan birçok besin toprakta var.

Her şeyin temelinde toprak var. İyi toprak, sağlıklı bitki gelişimi için zemin hazırlar. Ancak, bahçenizde tespit ettiğiniz değişmemiş toprak, çoğu zaman değil, daha “tam” olmadı. Çoğu bahçe toprağı, bitkileri etkili bir şekilde yetiştirmek için tam doğru dokuya veya kompost veya gübre gibi yeterli organik maddeye sahip değildir.

Peki şu anki bahçenizin toprağını, besin bakımından zengin bir bitki yetiştirme makinesine nasıl dönüştürebilirsiniz? İyi bahçe toprağı oluşturmak için adım adım kılavuz için okumaya devam edin.

İyi Bahçe Toprağı Nasıl Yapılır?

Altlarında toprağın doğru karışımı olmadan, bitkilerin büyümesi zorlaşır. Ve en kötü durumda, topraktaki kilit materyal eksikliğinden ölebilirler. Onlara en başından iyi bir temel vererek zamandan, paradan ve bitkilerden tasarruf edin.

Bahçenizi hiçbir zaman yer altı araçları için işaretlemiş değilseniz, oradan başlayın. Bahçe toprağı oluşturmak, avluya bir kürek veya kürekle kazmanız gerekir ve bu araçların her ikisi de yeraltı boru hatlarına zarar verebilir. Bu önemli adım, dikim noktanızı yeniden düşünmeniz gerekip gerekmediğini size bildirecektir.

Adım Adım Toprak Rehberi;

Öncelikle, toprağınızı , varsa, yerel ilçe ofisinizden veya yerel bahçe merkezinizden bir kit ile test edin . Toprak testleri bir bahçıvanın güvenilir yardımcısıdır. Bahçenizin toprağının yapısını, şu anda toprağı olan organik materyalin miktarını ve toprağın pH’sını sağlarlar. Bunları bilmek, toprağı bitkileriniz için en uygun ortam haline getirmek için ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri belirlemenize yardımcı olur.

Toprak testi sonuçlarına dayanarak, toprağa katkı maddesi olarak kullanacağınız organik maddeye karar verin. Sen edebilirsiniz kendi başınıza bir kompost yığını başlatmak gübre veya torf yosun gibi veya satın malzemesi. Toprak testi, toprağınızın pH’sının dengesiz olduğunu gösterdi ise, yerel Dahili Ofisine danışın .

Başlamadan önce toprağınızın nem seviyesini kontrol edin. Bir avuç toprak al ve elini yumruk at. Toprak parmaklarının arasından parçalanırsa, sorun yok. Bir top şeklinde oluşursa, çalışmak için çok ıslanır ve kuruması için birkaç güne ihtiyacı vardır. Asla ıslak toprak üzerinde çalışma yapmayın – dikim için iyi olmayan tıkanmış, sıkışmış bir karmaşaya yol açacaksınız.
Toprak hazır olduğunda, bahçe yataklarından yabancı ot veya artıkları temizleyin.

Sıradaki, zamanı geldi. Bahçenin bir köşesinden başlayın ve elinizi diğer tarafa doğru hareket ettirin, yaklaşık 10-12 inç derinliğe inin. Organik maddeleri ekleyin ve karıştırın.
Son olarak, bahçe yatağını tesviye etmek için tırmıklayın ve toprağı iyice sulayın.

 

Çift kazma yöntemi ( Adım adım)

  • Bahçeye organik madde yayın. Sonra, yaklaşık 10-15 inç derinliğinde bir çukur kazın ve bu toprak yığınını bir kenara koyun.
  • Delikteki toprağı bir bahçe çatalıyla gevşetin, 10 inç kadar kazın. organik malzemenin bir kısmını serpin.
  • Birincinin hemen yanına ikinci bir delik kazın ve ilk deliği ikinciden toprakla doldurun.
  • Toprağı gevşetin ve ikinci deliğe organik madde ekleyin.
  • Aynı işlemi takip ederek bahçeyi kazmaya devam edin; kazın, önceki deliği doldurun, gevşetin ve serpin. Bahçenin sonundaki son deliğe ulaştığınızda, ilk delikten toprakla doldurun.
  • Tırmıklama ve sulama ile işi bitirin

 

Farklı toprak çeşitlerini anlayabilme

Bir toprakta bir sebze bahçesinde yayılmış veya bir konteyner bitkisine paketlenmiş olsun, çoğu toprak aynı görünüyor. Ancak, farklı toprak türlerinin farklı kullanımları vardır.

Bitkisel toprak, organik madde ile karıştırılmadan önce bahçenizde bulunan topraktaki en üst katmandır. Kum toprağından kil toprağına kadar çeşitli dokular vardır.
Bahçe toprağı genellikle organik maddeyle zenginleştirilmiş üst toprağı ifade eder.
Saksı toprağı , aslında hiç toprak olmadığı için biraz yanıltıcıdır. Konteyner bitkileri için kullanılan baz, turba yosunu, perlit ve ağaç kabuğu tozu gibi havadar materyallerin bir karışımıdır.

Toprak ile ilgili ip uçlar

Sıkıştırılmış toprak, yeni bir bahçe kurmaya çalışırken sorunlara neden olabilir. Sıkıştırılmış topraktan büyük bir problem haline gelmeden kurtulmanın yolu .

 

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.