Gölge Bahçeleri için Çalılıklar

Çoğu kişiler bahçelerin olgunlaştığı günün hayalini kurmaya devam ediyor. Uzun boylu, yapraklı ağaçlar ile çiçek açan uzun ömürlü höyükler, yosun kaplı heykel olmasını ister. Korunaklı noktaları öngörmekteyiz.

Daha sonra gerçeklik bizleri biraz üzüyor. Ağaçlar büyüdüğü zaman altındaki her şeyi gölgelendiriler ve en çok sevilen durumu yaşarız. Çoğu bitkinin bahçelerimizin sunabileceğinden daha çok ışığa ihtiyaç duyduğunu belirtelim. Tropiklerden diğer güneş severlerden vazgeçmek zorunda kalabiliriz.

Neyse ki, özellikle gölgede büyümeye devam eden çalılar söz konusu olunca alternatifler artıyor. Tırmanca ortancaları, Euonymus ve kırmızı ile sarı dal kızılcık odunları, mürverler, ninebark ile spirea ve diğerleri olarak gözden geçirebileceğiniz standlar yer alıyor.

Bazı çalılar ise tam anlamıyla gölge alabilirken, diğerlerinin parlak ve yüksek gölgeye ihtiyaç duyduğunu belirtelim. Bir diğer deyişle, benekli ışık yada sabah güneşi. Diğerleri güneşte büyüyecek kadar çok yönlüdür. İşte sizler için bazı gölgeli favorilerimiz.

Oakleaf Ortanca

Dağ Defnesi

Rododendron

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.