Orman sarmaşığı (hedera helix)

Orman-Duvar Sarmaşığı Hedera Helix

Helix Antik Yunanca’da “sarmal” anlamına gelmektedir. Yunancadan gelen belirli bir başlık, spiral veya bükülmüş anlamına gelir. Sarmaşıkgiller (Araliaceae) familyasından Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesine özgü bir sarmaşık türüdür. Ağaçlar, kayalar ve duvarlarda uygun yüzeylerin bulunması durumunda 20-30 metreye kadar boylanabilen her dem yeşil bir bitkidir. Orta nemli ve iyi süzülmüş topraklarda kısmen gölgeli veya tamamen gölgede kolayca büyür. Tam güneşte de büyüyebilme kabiliyeti vardır. Çok çeşitli toprakları tolere eder, ancak zengin toprakları tercih eder. Kuraklığı tolere eder ancak eşit derecede nemli topraklarda en iyi yeşillik rengini üretir. Kış rüzgarına ve sıcak yaz günlerine dayanıklılık gösterir. Zemin kaplamaları, istenmeyen alanları istila ettikleri durumlar dışında nadiren budamaya ihtiyaç duyar. Zemin örtüleri bir kürek veya makas ile kenarlarından kesilebilir.

Kayda Değer Özellikleri

Orman sarmaşığı denile hedera helixler genellikle İngilizce sarmaşık olarak da bilinir, esasen tırmanan bir asma veya toprak örtüsü olarak yetişen kuvvetli, agresif, hızlı büyüyen, odunsu bir yaprak dökmeyen çok yıllıktır. Bu sarmaşıklar iki şekilde veya aşamada büyür: (1) gençlik aşaması, tırmanma / yayılma aşamasıdır (en çok görülen). Çiçeklenmeyen köklerinde kalın, 3-5 loblu, koyu yeşil yapraklar üretir ve (2) yetişkin aşaması, lobisiz, elips-oval, karanlık olan yeşil yapraklar, yayılmayan veya tırmanmayan, ancak mavi, yeşil meyveleri takip eden ilk sonbaharda, yeşilimsi-beyaz çiçeklerin yuvarlak, şemsiye benzeri kümeleri üreten köksüz gövdeler üzerinde görünür. Avrupa’ya özgü olan İngiliz sarmaşığı ABD’ye sömürge günlerinde yerleşimciler tarafından götürüldü. Bir süs bitkisi olarak ABD’de yaygın olarak satılmıştır ve satılmaya devam etmektedir. Ülkemizde de oldukça popüler olan bu türün üretimi ve satışı pazarda kayda değer bir pay edinmektedir.

Ortaya Çıkabilecek Sorunları

Ciddi böcek veya hastalık problemi yoktur. Yaprak bitleri, etli böcekler ve tırtıllar görünebilir. Yaprak lekeleri, bakteri yaprak lekesi, gövde çürüklüğü ve küllenmeye dikkat edin. Evlerin etrafındaki sarmaşıklar istenilmediği takdirde, farklı alanlara kolayca taşınabilir. Olukların etrafında kıvrılan bu bitkiler, büyüme sürecinde yakından izlenmezse boyanmış yüzeylere, gevşek harç veya alüminyum kaplamaya zarar verir.

Bahçe Kullanımları

Çitler, kafesler veya duvarlar için örtü görevi görürken aynı zamanda yer örtüsü veya başka bir deyişle toprak örtüsü olarak da kullanılır. Küçük yapraklı çeşitleri genellikle asma sepetlerinde, ev içerisinde veya küçük alan zemin kaplamalarında kullanılır.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.