Yüksek ve Düşük çitler için öneriler

Bir çit dikmek, mülkün çevresine sınır koymanın en kolay yollarından biridir.

Çitlerin aksine, çalılar uzamayı tanımlamanıza yardımcı olacak şekilde büyümeye zaman alır.

Korunma, mahremiyet yaratmanın yanı sıra, bahçeleri bölmek, araba yolunun sınırlarını çizmek ve evinizin temelini süslemek için harika bir yoldur.

Yoğun, iç içe geçmiş hatlarda ağaç ve çalılık dikme kültürü, binlerce yıl öncesine dayanır ve çiftlik hayvanlarını kalemleme ve ihale bitkilerini deniz rüzgarlarından korumaya ihtiyaç duyan çiftçilerin tarlalarına uzanır.

İngiltere ve İrlanda’da, eski “çit döşeme” geleneği, günümüzde hala çalı dallarının kesildiği, büküldüğü ve yoğun engeller oluşturmak için iç içe geçtiği kırsal kesimde uygulanmaktadır.

Daha yakın zamanlarda, Avrupa’daki resmi bahçeler, muhteşem, bakımlı manzaralar yaratan, sanatsal olarak budanmış çalılıkların doğal sınırları ile çerçevelenmiştir.

ÇİT NEDİR?

Günümüzün çitler, işlevsel ve güzel doğal sınırlar oluşturan mahremiyet yaratan ve bahçe alanları süsleyen canlı duvarlardır.

En geniş anlamıyla, bir bariyer oluşturmak için birbirine yakın mesafeye giren odunsu bitkiler, yükselen bir sel ön camdan, diz boyu yüksek bir lavanta sınırına kadar bir çit oluşturur . .

Tanım daha sonra aşağıdaki gibi ince ayarlanmıştır:

  • Resmi veya resmi olmayan
  • Yaprak döken veya dökmeyen

Bir sıra iç içe çalılar budandığında, buna resmi bir stil diyoruz. Serbest bırakıldığında çiftçilerin alanlarını ayıran çitler gibi biz de gayrı resmi diyoruz.

Fen dersinden hatırlayabileceğiniz gibi, yaprak döken bir bitki yapraklarını döken bir bitkidir ve herdem yeşil bir yıl boyunca yeşil kalır.

Bazı çalılar yaprak dökmeyen bir iklimde ve döken bir bitkidir – bitki alışverişinde akılda tutulması gereken bir şey.

BİR SINIR YARATMAK

Çitte ne arıyorsunuz?

Köşedeki benzin istasyonuna bakışınızı engellemek için hızlı büyüyen, dökmeyen ve uzun boylu bir çalılık ister misiniz? Bitkilerin çekici bir görüş hattı oluşturmaya ek olarak, kirleticileri ve gürültüyü emdiğini biliyor muydunuz?

Veya, temyiz başvurunuzu canlandırmak ve konukları çimlerinize lastik izleri bırakmaktan alıkoyan bir çalılık sınırı kuruyor musunuz?
İhtiyaçlarınızı bilmek mülkünüz için doğru çeşitleri seçmenize yardımcı olacaktır.

Resmi çeşitler düzenli olarak budama gerektiriyor olsa da, enformel türlerin bile zaman zaman kesmeden fayda sağlayabileceğini unutmayın.

EN İYİ 5 ÇİT

Aşağıdaki çalılar zaman testine dayanmış ve riskten korunma için en iyisinin 5’i olarak görülmeye değer olmuştur.

Onları resmi bir görüntü için budamak ya da alçakgönüllü bir çit için kendi aygıtlarına bırakın. Kazananlar arasında dış mekanınız için mükemmel çeşitleri bulacağınızdan emin olabilirsiniz!

1. ZÜMRÜT YEŞİLİ MAZI (MAZI OCCİDENTALİS ‘SMARAGD’)

Gizliliği yaratan ve rüzgarı engelleyen hızlı büyüyen, sütun şeklindeki bir çalı için, zümrüt yeşili arborvitae’yi düşünün.

4 ila 9 bölgeleri için uygun olan bu yumuşak, kokulu, her mevsim tam olarak güneşin tadını çıkarır.

Kurulduktan sonra sulama gerektirmez, soğuk ve sıcaklığa dayanıklıdır.

Bu arborvitae, dar alanlar için mükemmeldir, çünkü maksimum çevresi, yüksekliği yaklaşık 15 metre olan sadece dört metredir.

Yeşil bir yaşam duvarı oluşturmak için yakından bitki.

Zümrüt yeşili arborvita çalıları Enfidan Mazı bölümünden temin edebilirsiniz.

2. CÜCE ŞİMŞİR (BUXUS SEMPERVİRENS ‘SUFFRUTİCOSA’)

Bu resmi bahçe ikonu, çocukluk evimin ön yürüyüşünü kapsıyordu. O zaman nasıl bir hazine olduğunu bilmiyordum!

Cüce İngilizce şimşir ya da kutu, yuvarlak çalılıklarda yetişen yumuşak, parlak küçük yapraklı, keskin kokulu dökmeyen bir bitkidir.

Box yavaş bir üretici, ancak 100 yıldan fazla yaşayabileceği için harika bir yatırım!

 

Bu şimşir türünün en önemli yararlarından biri, şimşir yaprağı madenci olan yıkıcı bir böcek haşeresine en az dirençli olmasıdır.

Bu çalı kuraklığa dayanıklıdır ve ortalama toprakta büyür. Tam güneş en iyisidir, ancak kutu bazı gölgeleri tolere edecektir.

Etrafında dört ayağa kadar bir çevresi ile, yaklaşık üç metre dışarı çıkar.

Yakından dikin ve manikürlü bir çit için klip.

Cüce İngilizce Şimşir, Enfidan.com Şimşir Bölümünden tedarike debilirsiniz

3. KIRMIZI UÇLU PHOTİNİA (PHOTİNİA X FRASERİ ‘KIRMIZI ROBİN’)

Kırmızı uçlu photinia, Photinia glabra ve P. serrulata hibriti olan hızlı büyüyen bir yaprak dökmeyen bir bitkidir. İlkbaharda koyduğu kalın kırmızı yeni büyüme için adlandırılmıştır.

Yıl boyunca süren bir güzellik olan photinia, beyaz denilen kokulu beyaz çiçeklere sahiptir. Olgun yapraklar zengin yeşile koyulaşır.

Bu geniş yapraklı çalı 7 – 9 bölgelerinde, iyi drene olan toprakta en iyi şekilde tam güneşte büyür. Bazı gölgeleri tolere edebilir, ancak tam güneşte hastalık riski düşüktür.

6. bölgede deneyebilirsiniz, ancak korunaklı bir alana koyun veya kış koruması sağlayın.

Oyulmamış, bu photinia hem 15 metre yüksekliğe hem de çevresi ulaşabilir. Kuzeyde yetişen bitkiler, güneyde yetişenlere göre yaprak lekesi adı verilen bir hastalığa daha az eğilimlidir.

Mahallemde bu çarpıcı çalının bir sırası var. Bir yerleşim yeri ile sokak arasında bir engel oluşturur, kirleticileri emer ve geçen araçlardan gelen sesi alır.

Photinia’nızın maksimum oranlarda büyümesine izin vermeye karar verirseniz, hava sirkülasyonunu iyileştirmek için ara sıra ince merkezler oluşturmanız gerekir.

Kırmızı Uçlu Photinia, Enfidan.com Alev Photinia Kategorisinden temin edilebilir .

4. HOR ÇİÇEĞİ (HOR ÇİÇEĞİ ‘SUNRİSE’)

Tüm zamanların favorilerimden biri olan hor çiçeği ilk bahar çiçekçilerinden, parlak sarı çiçekleri ise kışın sona erdiğine işaret ediyor.

Yaprak döken, sonbaharda düşen yapraklar.

 

“Sunrise” çeşitliliği, tam güneşi tercih eden ve her türlü toprağı tolere eden, 4 ila 8 bölgeleri için uygun hızlı bir yetiştiricidir . Kurulduktan sonra, orta derecede kuru ve sıcak havaya dayanabilir.

Çalılanmayan çalılar yaklaşık 5 feet yüksekliğe ve çevresi ulaşmak için bekleyin.

Bu çeşitlilik, hor çiçeği tipik süpürme kollarına sahiptir, ancak diğer çeşitlerden daha kompakt bir şekle sahiptir. Yalnız bırakıldığında, yoğun bir doğal çit yapar.

5. WEİGELA (WEİGELA FLORİDA ‘MİNUET’)

Bu yaprak döken cüce çalı koyu mor-yeşil yapraklara, pembe trompet şeklinde çiçeklere ve genel bir yuvarlak şekle sahiptir. 4 ila 8 arasındaki bölgelerde en iyisini yapar.

Beş yıldan beri birisini geliştiriyorum ve olağanüstü olduğu kanıtlandı. Yetiştiriciler tarafından vaat edildiği gibi, aslında büyüme mevsimi boyunca birkaç kez çiçek açar.

Kısmi gölgeyi tolere etmesine rağmen tam güneş bu çalı için idealdir. Yaklaşık 5 metre genişliğinde, yaklaşık 3 feet uzaklıktadır.

Doğanın rotasını almasına veya almasına izin verin, bu weigela daha küçük bahçeler için idealdir.

Madenin büyümesine izin verdim ve sonra onu sert bir şekilde budattım. Kuru büyüler ve şiddetli soğuktan kurtuldu ve her bahar tüm ihtişamıyla geri döndü.

BAŞARI İÇİN İPUÇLARI

Bahçeniz için doğru olan çitleri düşünmeye başlarken sizin için üç ipucumuz var:

1. İSTİLACILARIN KONTROLÜ

Bir çalı hızlı büyüyorsa, istilacı bir tür olduğu için olmadığından emin olun.

Privet (Ligustrum), yanan çalı (Euonymus alata), Japon kızamık (Berberis thunbergii), Sharon gülü (Hibiscus syriacus) ve sahte portakal (Murraya paniculate) yaygın olarak yetiştirilir, ancak bir bahçeyi ele geçirebilir ve yerli türler için tehlike oluşturabilir .

Bu çalılar size çekici gelirse, kendi kendine yetmeyen “steril” çeşitler arayın.

2. GÖRÜNÜMÜ ENGELLEME

Evinizi çalılıklarla tamamen kapatmayın.

Dikkatli satın almanın yanı sıra, uzun çalılık sıraları ekerken, kapı ve pencerelerin yoldan geçenlerin görüşünü tamamen engellemeyin.

Bunu yapmak, potansiyel hırsızların ve diğerlerinin, görülmeyen evinize yaklaşmasını sağlayabilir.

3. DİKKATLİCE BUDMA

Çalıları uygun bir şekilde budamak için, elektrikli düzelticinizle sadece üst ve yanları kapatmayın ve bir gün çağırın.

Üstün kenarlardan ve alttan biraz daha dar olması için zaman ayırın, böylece güneş ışığı alt dallara ulaşır. Ardından el budayıcılarını kullanın hava sirkülasyonunu arttırmak ve ışık penetrasyonunu arttırmak için derinlerde birkaç kesim yapmak kullanın.

 

İŞLEVSEL VE ŞIK

Birbirine yakın dikilen çalılar yavaş yavaş yoğun bir bariyer oluşturmak için araya girerek toprağın korunmasını desteklemeye, su basmasını engellemeye, kar sürüklenmesini azaltmaya ve vahşi yaşamı sürdürmeye yardımcı olur.

Ve 20 feet yüksekliğinde veya sadece 10 inç olsun, yeni çitiniz dış mekandaki yaşam alanınıza işlev ve görsel çekicilik katacaktır.

Bazı bahçıvanlar budama sırasında huzur ve rahatlama bulurlar , bazıları ise doğanın kendi tasarımını dikte etmesine izin verir. Zevkiniz ne olursa olsun, korunma, bahçecilik araç kutusunda çevrenizi geliştirmek için kullanabileceğiniz başka bir seçenektir.

Dış mekan dekorunuzdaki çitlerin nasıl bir özelliği olduğunu aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.