Bahçenizdeki Keneler Nasıl Kontrol Edilir

Önleme çoğu zaman en iyi stratejidir

Kenelerin Biyolojisi

Keneler, örümcekleri ve akarları içeren aynı hayvan ailesi olan örümcekler sınıfı hayvanların parazit üyeleridir . Dünyada bulunan 800 kadar farklı türün yalnızca iki kene ailesinin, Ixodidae (sert kenelerin) ve Argasidae’nin (yumuşak kenelerin) hastalıkları insanlara bulaştırdığı bilinmektedir. Kene ısırıklarının büyük çoğunluğu hastalığa yol açmaz. Ancak, bu hayvanların yaşam döngüsünü tamamlamak için kanla beslenmeleri gerektiğinden, hastalığa neden olan mikropları taşıyan bir kene ısırdığında, mikrop iletme şansı çok gerçektir.

Özellikle Lyme hastalığını bulaştıran siyah bacaklı kene ( Ixodes scapularis ), yani menzili dahilinde yaşıyorsanız (Orta Kuzey Amerika üst Ortabatı’ya), bu tür sizin en büyük endişeniz olacaktır. Ixodes scapularis , geyik veya geyik gibi diğer toynaklı memeliler tarafından bahçenize taşınabilir. Geyikler öylesine yaygın bir konukçudur ki, parazitlere genellikle “geyik keneleri” denir.

Keneleri Önlemek

Bu bilinen hastalıklardan herhangi birinin yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, onları öldürmek için kimyasal kullanımına başvurmadan önce onları bahçenizden uzak tutan keneleri tutmak için çaba sarf etmeniz gerekir. Keneleri öldüren kimyasalların ayrıca faydalı örümcekleri ve diğer hayvanları da öldürdüğü bilinmektedir, bu nedenle önleme ilk çabanız olmalıdır

Özellikle Lyme hastalığına yakalanma risklerini en aza indirmek için geyik kenelerinin kontrolüne yönelik çabalarınızı artırıyorsanız, hedeflerinizden biri de geyikleri ve benzeri hayvanları manzaralarınızdan uzak tutmak, Ixodes scapularis’i yanlarında bulundurmaları gerekir. Bu hedefe ulaşmak için üç yaygın yol vardır:

 • Geyik kovucu kullanma
 • Sadece geyiklere dayanıklı bitkilerin ekilmesi

Daha genel olarak konuşursak, uzmanlar peyzajınızda kenelerin hayatta kalma ihtimalinin daha düşük olduğu bir ortam yaratmanızı önerir. Keneler hayatta kalmak için iki şeye ihtiyaç duyarlar: nem ve beslenecek bir konağı (geyiklere ek olarak, ortak konakçılar evcil hayvanlar, kemirgenler ve kuşlardır).

Bu iki şeyi ortadan kaldırabileceğiniz ya da en aza indirebileceğiniz dereceye kadar, bir kene istilasının olasılığını da azaltabilirsiniz. Peyzaj uygulamalarında bazı değişiklikler de yardımcı olabilir. Örneğin, bahçenizi, yollar boyunca yürürken çalılıklara karşı düzenli olarak fırçalamayacağınız şekilde değiştirebilirsiniz. Yoğun yer örtücü alanlar aynı zamanda keneleri de barındırabilir. Kuru şartlara sahip, temiz ve düzenli bir avlu, kenevirlere hitap etmiyor.

Sprey Pestisit İle Öldürme

Böcek ilacı ile caydırmak veya öldürmek, kimyasal kullanımın doğal risklerinden ötürü ev sahipleri için son çare olmalıdır. Sözde “organik” haşere kontrolleri olmasına rağmen, bunlardan birkaçı kenelere karşı çok etkilidir. Ve hatta organik böcek ilaçlarının bazı çevresel etkileri var. Örneğin, daha fazla uygulama gerektiren, sentetiklerden çok daha az etkili olabilirler. Organik işlemler ayrıca birçok sentetik kimyasal böcek ilacından çok daha pahalı olabilir.

Keneler İçin Sprey Ne Zaman Sıkılır

Püskürtme yapmak için yılın en iyi zamanı kenelerin erken perdeleri olduğu zamandır. Geyik keneleri için bu, mayıs veya haziran ayının başında püskürtme anlamına gelir.

Proje Metrikleri

Çalışma Süresi: Çözelti spreyi orta büyüklükte bir bahçede karıştırmak için yaklaşık 2 saat
Toplam Süre : Yaklaşık 2 saat
Malzeme Maliyeti : Bir litre konsantre sentetik kimyasal kene katilinin maliyeti 25 dolar ve büyük bir alanı kapsayacak kadar çözüm üretecek. 32 oz. organik kene katili konteyner yaklaşık 35 $ maliyeti ve yaklaşık 5.000 metre kare kapsayacak, ancak tekrarlanan uygulamalar gerektirebilir.

Neye İhtiyacınız Var?
Ekipman / Araçlar

 • Hortum eki ile bahçe spreyi
 • Koruyucu kıyafetler (uzun pantolon ve gömlek, solunum koruması)
 • Malzemeler

 

Organik veya kimyasal böcek ilacı

Talimatlar

Bir Pestisit Seç

Keneler için püskürtme yaparken iki seçeneğiniz vardır: organik kontroller veya sentetik bir kimyasal asit öldürücü.

Sentetik kimyasal akarisitler: Doğal kalmaya kararlı değilseniz, keneler için kimyasal tedavileri düşünebilirsiniz. Bunlar genellikle akar öldürücüler, keneleri, akarları ve diğer ilgili omurgasızları hedef alan bir pestisit grubu olarak sınıflandırılır. Keneleri öldüren bir ürün (ve diğer birçok böcek), Onslaught FastCap Spider & Scorpion Insecticide’dir . Esfenvalerate, Prallethrin ve piperonil bütoksit gibi aktif maddelerle, bir haşerenin sinir sistemini bozarak çalışır.

Akarisitler üç şekilde gelir:

Bir RTU ürünü (kullanıma hazır; bahçe hortumuna bağlanır)
Bir RTS ürünü (püskürtmeye hazır; bir pompa şişesinde gelir)
Karıştırdığınız bir sprey (kendi basınçlı püskürtücünüze uygulayın)
Kimyasallar bu ürünlerde benzer olma eğilimindedir, bu nedenle seçim tercihinize bağlı olacaktır. Karıştırdığınız ve kendi bahçe boya tabancanızla uyguladığınız kimyasallar, döküldükçe ve karıştırırken bazı kimyasallarla temas etme riski vardır, ancak bu çok ucuz bir form olabilir. Püskürtmeye hazır kimyasallar biraz pahalıdır, ancak kimyasalların elle karıştırılması gereğini ortadan kaldırır. Bir hortuma bağlanan kullanıma hazır ürünler çok geniş alanlara püskürtme yapmak için en iyisidir.

Saldırı Planla

Bir akarisit uygulamak için doğru yer, potansiyel bir kene habitatının (orman, fırça vb.) Çimlerinizi karşıladığı sınır bölgeleri boyuncadır. Böyle bir sınırın her iki tarafına birkaç ayak püskürtün (yani, hem ahşap hem de çim tarafına). Bu uygulama “çevre püskürtme” olarak adlandırılır.

Spreyi Uygula

Keneler için püskürtmenin farklı yolları vardır. Kendiniz yapmaya karar vermeden önce, bir uzmanla görüşmeyi düşünmeniz önerilir. Profesyoneller daha güçlü püskürtme ekipmanlarına sahip olacak ve bu, akarisidin daha iyi nüfuz etmesine olanak sağlayacak ve kimyasalları nasıl güvenle kullanacaklarını bilecekler. Spreyi kendiniz uygulamayı seçerseniz:

Hortum tabancasını takın veya bir bahçe boya tabancasında bir akarisit çözeltisini karıştırın. Etiket talimatlarını dikkatlice takip ettiğinizden emin olun.
Uzun kollu ve pantolonluyken ve solunum korumalıyken, spreyi potansiyel kene habitatının her yerine uygulayın. Çimen ve ağaçlık veya çalılık alanlar arasındaki sınır bölgelerine özellikle dikkat edin.
Keneler için besleme ve üreme mevsimi nispeten kısa olduğundan, genellikle ilkbaharın sonlarında bir kez püskürtmek yeterlidir. Yaz ortasında, kenelerin bir sorun olması pek mümkün değildir.

Herhangi bir pestisit büyük bir sorumlulukla gelir – hedeflenen haşereye ek olarak diğer yaratıkları öldürür. Örneğin, keneleri öldüren gerçekten etkili bir hedeflenen akarisit uygularsanız, örneğin sivrisinekler gibi zararlı böceklerle beslenen yardımcı örümcekleri de neredeyse kesinlikle öldüreceksiniz. Ve keneler yiyebilecek kuşlar ve diğer örümcekler daha sonra besin kaynaklarından biri reddedilir.

Daha geniş spektrumlu bir pestisit uyguluyorsanız, bal arıları , uğur böceği ve mantis gibi pek çok faydalı böcek öldürüyor olabilirsiniz . Sorumlu bahçıvanlar, bu tür kimyasalların kullanımı hakkında uzun ve zor düşünmelidir.

Çevre bilincine sahipseniz, önce peyzaj değişiklikleriyle birleştirilen organik yöntemleri deneyin. Sentetik kimyasallar uygularsanız, uygulama alanını bahçenizi çevreleyen sınır alanlarıyla sınırlandırın ve bu kimyasalların tüm çim ve bahçenizde yaygın şekilde yayınlanmasını önleyin.

Uyarı

İnsan sağlığı tehlikeleri de dikkate alınmalıdır. Kimyasalları karıştırırken çok dikkatli olun ve uygularken koruyucu solunum maskeleri kullanın, böylece kimyasal olarak buğulan buğulan havanın içinde nefes almayın. Pestisit üreticileri, insan sağlığı tehlikelerini küçümseyebilir, ancak tüm bu ürünleri aşırı derecede toksik olarak değerlendirmek en iyisidir. Bir zamanlar güvenli olarak kabul edilen bazı ilaçların (DDT gibi) daha sonra oldukça zehirli olduğu tespit edilmiştir.

Keneleri Önlemenin İpuçları

CDC, keneleri bahçenizden caydırmak için bu önleyici tedbirler listesini sunar:

 • Yaprak çöpünü çıkarın.
 • Uzun otları temizleyin ve evlerin etrafında ve çimenler kenarında fırçalayın.
 • Kene geçişini rekreasyon alanlarına sınırlamak için çimlerle ve ormanlık alanların arasına 3 ayak genişliğinde bir tahta talaş bariyeri veya çakıl yerleştirin.
 • Çimleri sık sık biç.
 • Odunu düzgünce ve kuru bir alanda (kemirgenleri cesaretlendiren) istifleyin.
 • Oyun alanı ekipmanlarını, teraslarını ve teraslarını bahçe kenarlarından ve ağaçlardan uzak tutun.
 • İstenmeyen hayvanları (geyik, rakun ve başıboş köpekler gibi) avluya çit örerek girmekten caydırın.
 • Kenelere saklanacak bir yer bırakabilecek eski eşyaları, yatakları veya çöpleri avludan çıkarın.
Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.