Bahçeniz İçin Mevcut Güneşi Anlamanın Önemi

Güneş ışığı – en kritik bahçe elemanları gibi – oldukça önemlidir. Güneş mevsimden mevsime olduğu kadar gün boyunca sürekli hareket etmektedir. Binalar, duvarlar ve diğer dikimler gibi insanlardan etkilenen elementleri ekleyin ve bahçenizin farklı zamanlarda güneş ışığının miktarını doğru bir şekilde belirlerken herkesin göz önünde bulundurması gereken şaşırtıcı sayıda faktöre sahipsiniz.

Elbette, ilk bakışta, bahçenizin ne kadar güneş alacağını belirlemek oldukça basit ve anlaşılır görünüyor – bir yere bakarsınız ve güneş ışığının yere çarpıp çarpmadığını görürsünüz.

Güneşi görmek ve bir mekanın “güneşli” olduğuna inanmak, belki de acemi bahçıvanların yaptığı en büyük hatadır. Bol çiçek teşhirleri, renkli yaprakları ve hatta bu lezzetli yenilebilir bitkilerin çoğunda yetişen birçok coveted bitki, günde altı saat güneşe ihtiyaç duyar ve bir bahçenin ne kadar güneş aldığını etkileyen birkaç faktör olduğundan, güneş ışığının kullanılabilirliği ile birlikte gelen zaman ve süreyi, yoğunluğu ve filtrelemeyi değerlendirir. Özellikle ikinci büyük hata, gölgenin görülmesi ve belirli bir noktanın gölgeli olduğu varsayımıdır. Bu, sırtlarında güneşin üç veya daha az saatinde yaşamak ve kendilerini ölüme kavuşturmak için bulmak isteyen bitkiler için bir mücadele olabilir.

 

Gölgenizde basit bir harita oluşturarak grafik kağıdı kullanarak ve mülkünüzdeki en büyük gölgelendiricilerin bazılarının gölgelerine dikkat ederek (ağaçlar ve binalar) bahçenizdeki gerçek güneşlenme seviyesinin daha net bir görüntüsünü elde edeceksiniz. Bunu doğru yapmak için, yılda en az iki kez yapmanız gerekir – bir kez yazın ve bir kez ilkbahar veya sonbaharda. İlkbahar ve sonbahar güneş / gölge desenleri, güneş açıları benzer olsa da oldukça farklı olabilir. Bu, mevcut olan bitki örtüsü miktarından kaynaklanmaktadır, bu nedenle maruz kalma durumunuzu gerçekten anlamak istiyorsanız, dört mevsimde ekinoks ve gündönümün haritasını çıkarın. Bir adım daha öteye götürüldü – mevsimden mevsime değişen güneş ve gölgenin değişen dengesini daha net bir şekilde anlamak için yıl boyunca çeşitli günlerde her birkaç saatte bir ışık modellerini değerlendirin.

Bahçenizin güneş ve gölge özelliklerini net bir şekilde gördüğünüzde, bitkileri güvenle seçmeye başlayabilirsiniz. Bir bitkinin ışık gereksinimlerinin statikten daha dinamik olduğunu unutmayın. Başka bir deyişle, bir bitkiden sevdiği karakteristikler ile alanın sağladığı özellikler arasındaki dengeye bağlı olarak çeşitli performans seviyeleri elde edebilirsiniz. Örneğin, güneşi seven bir bitkinin günün bazı bölgelerine kıvrık veya aralıklı ışık alan bir alana yerleştirirseniz, mutlaka onu öldürmezsiniz. Bunun yerine, daha az çiçek, daha az renk, biraz daha ince büyüme ve muhtemelen daha kısa bir ömür süresi yaşayacaksınız.

Yaprak döken ağaçların mevsimsel gölgeler sunduğunu ve yaprak dökümü ve dökülme eyleminin bahçenizin aldığı güneş miktarını önemli ölçüde değiştireceğini unutmayın. Yapraksız dallanmaların altındaki bahar güneş ışığı, yapraklar ortaya çıktıkça ve gölge derinleştikçe sessizce kaybolan mevsimsel bir çiçek şovu için mükemmel bir aşama sağlar. Sonra güneş kuzey yarımkürede yazın kuzeye doğru giderken ve yaz sonunda sonbahara döner, renk tonları değişir ve kısalır, ardından büyüme mevsimi azaldıkça uzar. Bahçeniz için bitkileri seçerken ve yerleştirirken bu mevsimsel ışık düzenleri dikkate alınmalıdır; bu, değiştikçe belirli bir yere ışıktan faydalanabilecek farklı çeşitler ekebilmenizi sağlar.

Paylaşılacak son önemli nokta. Bugün güneş / gölge desenleriniz, bundan sonraki 5 – 10 – 15 yıl içerisinde oldukça farklı olacaktır. Komşu bitki olgunlaştıkça, daha uzun, daha geniş ve daha yoğunlaşarak zamanla daha fazla gölge oluştururlar. Bunların hepsi normal ekolojik ardışık düzenlerin bir parçasıdır . Bu bilgiyi planınıza entegre etmek, bahçenizi tasarlarken çok yararlı olabilir.

Bitki sağlığını ve canlılığını en üst düzeye çıkarmak, boşa harcanan enerjiyi (sizin ve tesisleriniz) en aza indirmek ve herkesin bahçenizde rahat etmesini sağlamak için, tüm gün boyunca değişen güneş ve gölge desenlerini ortaya çıkaran temel bir harita oluşturmak için zaman ayırın. yıl. Bu aracı kullanmak, gelişen, mutlu bitkiler ile sonuçlanan bahçe kararları almanızı sağlayarak çabalarınızı Güzel Bahçecilik seviyesine yükseltir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.