Yeni Dikilen Ağaçlar/Çalılar Arasında Ne Kadar Boşluk Bırakılmalı?

Yeni ağaçlar veya çalılar dikmeyi mi planlıyorsunuz? Küçük bir dirsek arası bırakmayı unutmayın.

Tıpkı bizim gibi, bitkiler de komşularına dikkat etmelidir. Yani, etraflarında yetişen diğer bitkiler ve bölgeyi paylaşan diğer peyzaj unsurları – elektrik şebekeleri, istinat duvarları ve hatta eviniz gibi.

Yeni bir ağaç dikmeden önce nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve ne kadar yer bitkisinin yayılması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

BAŞARILI PEYZAJ PLANLAMASINDA YARARLI İPUÇLARI VE PÜF NOKTALARI

Baştan itibaren doğru noktaya ağaçlar ve çalılar ekerek, bitkiniz büyüyünce yetişebilecek herhangi bir sorunu önleyebilirsiniz.

PEYZAJ DÜZENİ VE STRATEJİSİ: DİKKATE ALINACAK AĞAÇ VE ÇALI BOŞLUĞU

Bitkiler bir balonun içinde yaşamadığı için, bir ağaç ekleyip eklemeyeceğinizi veya tamamen yeni bir peyzaj tasarımı mı planladığınızı düşünmek için çok şey var. Bitkilerinizin ve diğer peyzaj elemanlarının bu ipuçlarıyla uyum içinde yaşamasına yardımcı olun:

Evinize doğru ağaç dikmek çizginin aşağısında sorunlara neden olabilir. Yayıldıkları zaman, ağaç kökleri bir evin altına girme ve temele zarar verme potansiyeline sahiptir. Tamamen evinizin yanına dikim yapmaktan kaçınmak zorunda değilsiniz, ancak istilacı olmayan kökleri olan bir ağaç seçmelisiniz .

Septik sisteminiz var mı? Ağır kökleri olan ağaçlar yeraltı borularını tıkayabilir, ancak istilacı olmayan kökleri olan özenle seçilmiş bir bitki genellikle septik bir sistemin yanına dikmek için güvenlidir .
Herhangi bir ekim projesinden önce, yeraltı tesislerini bulun ve yakındaki elektrik hatlarını göz önünde bulundurun . Bir yeraltı elektrik şebekesi hattına ekemezken, bir ağacın olgunluğunu hesaba katarsanız bir tanesine güvenle dikebilirsiniz.

Uzun boylu büyümesi beklenen bir ağaç diktiğinizde, ağaç dalları dalların üzerinden geçmeyecek şekilde evinizle aralarında bol miktarda boşluk bırakın .
Çubuklar ve taşlar birbirinden ayrılabilir. Bu nedenle istinat duvarına çok yakın bir ağaç dikilmesi önerilmez.

AĞACIM VE ÇALILIĞIM NE KADAR BÜYÜR?

Bir ağaç veya çalıların yetişen büyüklüğü türlere bağlıdır. Harika olan şey, bu büyüklüğün bitkilerinizin ne kadar uzayacağını belirlemenize yardımcı olur.

Örneğin bir kızılcık ağacı alın. Tamamen büyüyünce 15 metre yüksekliğe ulaşacak şekilde ayarlanmışsa, diğer peyzaj elemanlarından 15 veya daha fazla feet uzamayı planlamanız gerekir. 50 metreye ulaşabilen bir huş ağacı mı? Diğer yapılardan 50 metre uzakta uzayın. 25 metrelik bir akça ağaç? Tahmin etmiştin – diğer ağaçlardan veya evden 25 metre uzakta tut.

Çalılar biraz farklı bir formül izler. Bir çalının örneğin 5 metre genişliğinde olması bekleniyorsa, bununla başka bir çalının arasına bu alanın yarısını koymayı planlayın.

Ve unutmayın, siz onları sağlıklı tuttuğunuzda ağaçlar uzar.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.