Buzlar Ağaçlara Zarar Verir mi?

Donmuş ağaç dalları asla görmek için harika bir şey değildir. Buz ne kadar çok birikirse, bitkiler için o kadar fazla tehlike oluşturur.

Ama buzlu ağaçların titremesine izin vermeyin. İşte buzun ağaçlara nasıl zarar verdiği ve iyileşmelerine nasıl yardımcı olacağı hakkında bilmeniz gerekenler.

BUZ AĞAÇLARA ZARAR VERİR Mİ?

Evet, bazıları onu diğerlerinden daha zorlaştırır, ancak buz ağaçlara zarar verebilir.

Buz oldukça ağırlaşabilir ve ağaçlar veya çalılar üzerinde biriktikçe dallar tartılır. Donmuş ağaç dalları baskı altında yakalanma riski altındadır. Ve bir ağaç dallarını kaybettiğinde veya yaraları taşıdığında, sağlığı tehlikeye girer.

AĞAÇTA OLUŞAN BUZLAR DALLARI KIRAR MI?

Sadece size bir fikir vermek için, inçten dördüncü inçten yarım inç kalınlığa kadar olan bir buz tabakası daha küçük dalları kırabilir. Büyük bir dalı kırmak için yarım inç buz veya daha fazlası gerekir.

Ancak, buz miktarı tek şey değildir – bazı ağaç türleri buz hasarına karşı daha toleranslıdır. Genel olarak, yan dallardan çok daha hızlı büyüyen baskın bir merkezi dalı olan ağaçlar (çam ve ladin gibi piramit şeklinde ağaçlar) buz biriktiğinde kırılmaya daha az eğilimlidir. Öte yandan, dalları aynı hızda büyüyen dalları olan ağaçlar (meşe, akçaağaç veya kül gibi oval şekilli ağaçları düşünüyorum) buz hasarına karşı dirençli değildir.

AĞAÇ VE ÇALILIKLARDAKİ BUZU TEMİZLEMELİ MİYİM?

Ağaçlarınızdan ve çalılarınızdan buz çıkarmaya çalışmamanız en iyisidir; aslında işleri daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, bitkilerinizde buz veya kar bulduğunuzda bunu yapın .

AĞAÇLAR BUZDAN KURTULUR MU?

Karar ne? Ağaçlar ve çalılar buz hasarından kurtulabilir mi? Gerçek şu ki, söylemek zor. Yukarıda okuduğunuz gibi, ağaçlar buz hasarına oldukça farklı tepki verir. Ancak, aşağıdaki adımları uygulayarak ağacınızı kurtarmaya devam etmenize yardımcı olabilirsiniz:

Buzun erimesine izin verin. Unutmayın, buzları kesmeye çalışmak ağacınıza daha fazla zarar verecektir. Müdahale etmeden önce bitki çözülene kadar bekleyin.
Tehlikeleri arayın. Büyük, asılı dallar, kırık bir gövde veya eğik bir ağaç oynamak için hiçbir şey değildir. Ağacınız bir tehdit oluşturuyorsa hemen bir ağaç uzmanıyla görüşün.
Bir karar çağrısı yapın. Buzun bir sonucu olarak bükülmüş (ancak kırılmamış) sağlıklı ağaçlar büyük olasılıkla düzleşecek ve hemen iyileşecektir. Yırtık kabuğu veya çok sayıda düşmüş dal gibi daha ciddi hasarlar daha fazla dikkat gerektirir.
Profesyonel bir görüş alın . Birçok durumda, buz hasarlı ağaçlar uygun budama ile iyileşir. Eğitimli ağaç uzmanları, geri dönmelerine yardımcı olmak için sağlıklı ağaçlarda hangi dalların budanması gerektiğini saptayabilir. Arboristler ayrıca ağaç hasarının ne zaman daha şiddetli olduğunu ve farklı bir hareket tarzının gerekli olduğunu söyleyebilirler.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.