Çalılıklar Kış Hasarından Nasıl Korunur?

Bazı önlemler, peyzajınızda çalıların kış hasarını en az duruma getirebilir.

Bakımlı ve güzel manzara hepimizin önceliği oluyor. Manzarayı mükemmel durumda tutmak ise kış hasarından korumakla başlar. Peyzajınızda yer alan çalıların kış hasarından en aza indirmek yada ortadan kaldırmak için bazı önlemler almak gerekebiliyor.

Soğuk sıcaklar

Soğuk algınlığı gibi durumlar çalılara zarar verebilir. Aniden donma, kahverengi yapraklar ve dal ucu geri dönüşü seyrettiniz mi? Son zamanlarda yeni büyüme, özellikle yaprak dökmeyen yaprak döken çalılar. Kış hasarlarına çok fazla duyarlıdır. 1 Eylül’den sonra çitlerin ve bahçe çiçeklerin kesilmesini sağlayarak erken donmaların önüne geçin.

Kış ortasında uzun süreli soğuklar çok zararlıdır. Hareketsiz sert bitkiler hasarlara daha dirençlidir. Buna ek olarak marjinal dayanıklı bitkilerdir.

Rüzgar Soğutma

Kış aylarında rüzgardan kaynaklanan hasar, soğuk ve kuraklığın ortaya çıkmasından kaynaklanıyor. Bu durumda koruma daha zor oluyor. Aşırı soğukta su bitkilerinin vasküler dokusundan geçmediğini ifade edelim. Yine, soğuk rüzgarlı havadan önce peyzaj çalıların önceden hidratlanması gerekiyor.

Don ve Yağış

Kar ve karla karışık yağmur dondurucu yağmur olarak bilinir. Şiddetli hava sıcaklarından ve rüzgardan korumak şart. Şiddetli durumlar dallara daha çok zarar verirken dalların kırılması bile mümkündür. Bu hasar karşılık koruma sadece kaplamalar yada manuel kartemizleme işlemidir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Deneme

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.