Yaprak Dökmeyen En İyi Bahçe Çalıları

Dünya çapındaki bahçıvanlar, koleksiyonlarına eklenecek en yeni, en şık ve en muhteşem bitkiyi arıyorlar.

Ancak, bir numunenin bu çarpıcı gerilim filmi, sert bir çalılık temeli olmadan kaybolur ve hiçbir malzeme bu işi dökmeyen bir çalılıktan daha iyi yerine getiremez.

Bahçeniz için güvenilir ve kolay bakım yapılabilir bir temel birkaç dökmeyen çalılıktan uzaktır, bu yüzden kovalamacayı keselim ve çalılık konuşmaya başlayalım!

ÇALI NEDİR?

Güzel soru ve zekice bir gözlem! Maalesef herkes için bir çalının standart tanımı “toprağın yakınında birden fazla gövdeli bir ağaçtan daha küçük odunsu bir bitkidir”. Açıklanması gereken çok şey var!

Bunların hepsini atlayalım ve her zaman yeşil bir çalının ne olduğuna dair kendi fikrimizi oluşturalım:

Yüksekliği on beş metreden az
Yerdeki aynı noktadan büyüyen çoklu gövdeler
Budama ve bakıma iyi yanıt verir
Yıl boyunca yeşillik vardır

Aşağıda listelenen her bir çalı türü, bahçenizde yetişebilmeniz için önerilen en az bir çeşit çeşidine sahip olacak ve en soğuktan en sıcak bölgeye kadar bölgelere göre düzenlenmişlerdir.

Son bir not olarak, bir satın alma işlemi yapmadan önce büyüyen bölgenizi iki kez kontrol edin ve yeni çalınızın eşleşmesini sağlayın! Belirli çeşitler daha dar büyüme bölgelerine sahip olabilir.

Defne

Prunus laurocerasus olarak da bilinir , bu Philadelphia bölgesinde en sevilen her zaman yeşil kalan bir çalıdır.

Bitki dik durduğu için mutludur ve çoğu zararlılara ve sorunlara karşı direnç gösterir.

P. laurocerasus için büyüyen alanın kuzey sınırlarındaki bahçıvanlar , kışın bazı dal geri dönüşleri görmeyi bekleyebilir veya açık alanlarda rüzgar yanması bekleyebilir.

Uygulamalı deneyimime sahip olduğum yeşil bir çalılıktır.

Güzel beyaz çiçekler, muhteşem siyah meyvelere yol açmaktadır ve bu çeşitlerin ısrarsız koyu yeşil yaprakları, mevsimsel beyaz çiçekleri olan yeşil bir fona ihtiyaç duyduğunuz her yerde arka plan bitkisi olarak muazzam değer sunmaktadır.

Açelya

Çeşitli koşullarda iyi büyürler ve güzel bahar çiçeklerine söz verir. Daha da iyisi, tüylü bir açelya ve iyi biçimlendirilmiş bir arasındaki fark, yalnızca temel budama meselesidir .

Açelya’nın doğal olma eğiliminin bir vahşi olma eğiliminin en iyi şekilde korkusuz şekillendirmeyle karşı karşıya olduğunu buluyorum.

Çiçeklenmeden hemen sonra ilkbaharda açelyaları budayorum, ancak Eylül gibi geç saatlerde iğrenç veya form bozucu büyüme sürelerini yok edeceğim.

Yaprak dökmeyen çeşitliliği seçmek, yıl boyu süren performans için önemlidir. Yaprak dökmeyen açelyalar, daha kalın ve kösele yapraklara sahip olma eğilimindeyken, yaprak döken türlerin daha yumuşak ve daha narin bir yaprağı vardır.

PORSUK

Güvenilir ve yakışıklı yaprak dökmeyen çalılar gittiği sürece, bunu yenmek zor. Yumuşak bir yaprak dökmeyen yeşillik ve ara sıra kırmızı (ve toksik) kırmızı duttan biraz daha fazlasını üretir, ancak bahçedeki performansı yıldızdır.

Bazı kuşlar porsukların tohumlarını yerler, ancak tohumlar hayvanın sindirim kanalından zararsız bir şekilde geçer ve sorun çıkarmaz.

Porsuk tipik olarak yaban hayatı için faydalı olması nedeniyle büyütülmese de, bu kuşlara çırpacak başka bir şey sunmaktan zarar gelmez.

Euonymus Taflan

Hepimiz için Euonymus! Bu adamları, bulabildiğiniz biçim ve renk çeşitliliği nedeniyle seviyorum ve bu dağınık çalılıkların haşere ve diğer sorunlardan etkilenmediği için biraz dağınık olması dışında.

Manhattan Euonymus ( Euonymus kiautschovicus ‘Manhattan’) 5-10 bölgelerinde 6 metre yüksekliğe kadar büyür ve sıcak iklimler için iyi bir seçenektir.

Hala parlak ve yakışıklı olan basit bir yeşil yaprak ile, yaprakların yanmasını önlemek için güçlü kış rüzgarlarından korunmak için biraz koruma sağlar.

Bu yaprak dökmeyen çalı, bir kafes veya çardak gibi doğru desteklerle donatıldığında bile dağcı olabilir!

MUGO ÇAMI

Mugo çamı veya Pinus mugo benim favorimdir.

Tam olarak nedenini bilmiyorum; bu sadece basit bir çam ağacı olabilir ve biraz daraltıcı büyüyen alışkanlığı ile ilgisi olabilir, ama ben her zamanki yeşil çalıları çok seviyorum.

Ama sorun değil, çünkü küçük ve içerilen bir mugo kadar benzersiz görünen iyi yaprak dökmeyen bir çalı bulmak zor. Biraz sabırla, arka plan renginin yanı sıra bir ifade parçası olarak çalışan bir şeye sahip olacaksınız.

Bu bitki ile sadece bir seçeneğiniz var: cüce Mugo çamı ( P. mugo var. Pumilio ). Yaklaşık dört aya kadar bir yüksekliğe ulaşacak ve on ayağa kadar yayılacaktır.

Sert ve kendine güvenen, bu bitki dikmek ve unutmak istediğinizde bahçe için mükemmel bir seçenektir.

7. PİERİS JAPONİCA

Bazen sadece Pieris veya japonica olarak bilinir , bu her zaman yeşil bir çalının güzel bir gösterimidir.

Kırmızı ve altın tonlarıyla vurgulanan parlak yaprak dökmeyen yeşillik ya da çan şeklindeki çiçek çağlayanı olsun, Pieris’in bahçenizde bir yeri var.

Yaprak dökmeyen çalılar, kuruma rüzgarlarından korunacakları gölgeli bir yeri tercih ederler ve kökleri asidik toprağa yerleştirmek isterler.

Kötü mantar enfeksiyonlarını önlemek için iyi akan toprak tercih edilir ve bu tür açelya ile aynı koşulların çoğuna duyarlıdır.

Daha spesifik olarak, külleme, ağaç kabuğu ölçeği, beyaz sinekler ve yaprak madencileri ve kalsiyum eksikliklerine dikkat etmek isteyeceksiniz.

Pieris’in yalnızca bahçede temel nokta olarak kullanıldığını ve hiçbir zaman bir çit olarak kullanılmadığını gördüm , ancak izlemeye değer bir şey olabilir! Renkleri Leucothoe’dekine benzer ve ikisi de bahçede ilginç bir eşleşme yapabilir.

Viburnum Kartopu

Bu tür çeşitli yaprak dökmeyen seçenekler sunar ve bitkiler genellikle bahçedeki alanı doldurmak için hızlıdır.

Mevcut kartopu türlerinin listesi çok büyük olduğu için, bahçenizin koşullarında mutlu olacak bir tane bulmanız kesindir.

Bunları bir bahçe merkezinde satın alırken veya önerilen listemizden bir tanesini seçerken dikkat edin; kartopu bazı çeşitleri olmak büyüyebilir büyük ve diğerleri doğada daha yaprak döken bulunmaktadır.

Bazıları da deri yaprağı çeşitliliği gibi budamak için sinir bozucu olabilir, çünkü yapraklar üzerinde tahriş edici bir toz türü oluştururlar.

Bu toz yapraklar çalkalandığında kolayca görülür ve çalının bakımını rahatsız edebilir.

Toz sağlığa zararlı olmasa da rahatsız edicidir, bu yüzden onlarla çalışırken bir yalıtım tozu maskesi takacağım. Alternatif olarak, yapraklığın bir hortumla püskürtülmesi, düşen tozu en aza indirmeye yardımcı olur.

Buna rağmen, bu çiçekli dökmeyen çalılar bahçeniz için sağlam bir seçimdir ve zararlılara ve hastalıklara karşı oldukça dirençli olma eğilimindedir.

Ayrıca, budama işlemine iyi gelir ve genel bakımdan daha fazlasını gerektirmezler, ancak aşırı büyümüş kartopu kütleleri, yaşlı uzuvların daha ağır çıkarılmasını gerektirebilir.

Dezavantajlarına rağmen , deri yapraksız tipini ( V. rhytidophyllum ) seçkin yeşil kartopum olarak seviyorum! Yaklaşık on fit yüksekliğe ulaşabilir ve yayılmayı sever, her büyüme mevsiminde yeni büyüme yol açar.

MAHONİA

En sevdiğim yaprak dökmeyen çalılardan biri olan Mahonia, görsel çekiciliğe kapmayan sert ve sinirli bir şey isteyen insanlar için bir bitkidir.

Yeşil ve altın yaprakları ve mahonia bitkisinin mavi meyveleri bulunur.

Koyu yeşil yapraklara güzel bir vurgu ekleyen bazı çok güzel renk ve meyvelere sahip olması dışında, bir kutsal ve bir staghorn sumak arasında kısa ve güdük bir haç gibi görünüyor.

Yine de her yer için değil, çünkü bu dikenli bir müşteri. Yapraklar oldukça keskin ve sivridir ve onları idare eden herkesi ağırlaştırma eğilimindedir. Aynı zamanda yavaş bir üretici ve gönüllü fideler üretmek için fazlasıyla mutlu olan bir bitki.

Bu, izinsiz girişleri engellemek için dikenli yaprak dökmeyen bir çalılığa yeriniz varsa ya da bahçenize biraz sert ve tam bir lezzet katmak istiyorsanız, Mahonia’ya bir şans verin. Kendi tarzında yakışıklı ve değerlidir ve eviniz için mükemmel bir yaprak dökmeyen çalı olabilir!

Daha az dikenli bir müşteri için Soft Caress Mahonia’yı ( M. eurybracteata ‘Soft Caress’) düşünün . Yapraklar diğer mahonia çeşitlerine göre daha az kenar veya noktaya sahiptir ve bu çeşitlilik gölgede büyümekten mutluluk duyar.

Aynı zamanda kısa bir büyüme alışkanlığı ve yayılma vardır, yaklaşık dört metre boyunda ve genişliğe ulaşır. Tek bağlantı, sadece USDA Sertlik Bölgeleri 7-9 arasındaki dar alanlara alışmasıdır.

ŞİMŞİR

Yaprak dökmeyen bir çalı toplaması, bu güvenilir bahçe arkadaşı, Şimşir ( Buxus ) olmadan tamamlanamaz .

Şimdi, bahçemdeki mülklerde ne sıklıkta kullanıldığını gördüğüm için şimşir için belirli bir hoşnutsuzluğum olduğunu itiraf etmeliyim ve kendinize benzer bir tereddüt geliştirmeden önce bunlardan sadece yüzlerce budamayı eritebilirsiniz.

Ancak, tüm bunlar bir yana, şimşir ağaçları, büyüme kolaylıkları, tek biçimli bir büyüme düzenini sürdürme eğilimleri ve budamaya istekli tepkileri nedeniyle ideal bir yaprak dökmeyen çalıdır.

Renklerini yıl boyunca korurlar ve genellikle pek çok hastalığa eğilimli değildirler, ancak şimşir rengi bu çalılar için tipik olarak ölümcül olabilir.

Uzun bir çit olarak şimşir ağacı kullanın ya da manzaraya ayrı ayrı yeşil damlalar eklemek için; Onları bahçeyi çevreleyen dev yeşil köfte olarak düşünmeyi seviyorum. Neredeyse her kapasitede iyi çalışıyorlar ve tam olarak ihtiyacınız olanı bulmak için yeterli çeşitler var.

ARDIÇ

Ardıç ( Juniperus ) eski bir favorim. Bir zamanlar çalıştığım bir ağaç fidanlığında yoğun bir şekilde çalıştığım ilk çalılardan biriydi ve sonunda iğnelerinin çıplak kalmasını sağlayan rahatsız edici hissin tadını çıkarmaya geldim.

Bu hatıralara, mutlak büyüme kolaylığını ekleyin, ve kendinize değerli bir yaprak dökmeyen bir çalı elde edin!

Çeşitlilik ardıcının göbek adı olabilir. 100 metrelik ağaçlar olacak şekilde büyüyenlerin yanında düşük büyüyen ve çığır açan çeşitler ve bahçeniz için çeşitli büyüklükte dökmeyen çalılar bulabilirsiniz.

Hiçbir şeyin büyüyemeyeceği kuru ve kayalık bir bölgeniz varsa, ardıç açın ve çıkmasını izleyin. Bu çalılar toprak tutma için ve temel çitler olarak mükemmel olsa da, düşük büyüyen çeşitler mükemmel yaprak dökmeyen toprak örtüsü sunar.

YUCCA

Bu listeye bir miktar Yucca ( Yucca filamentosa ) ekleyeceğim , çünkü onlar harika, dayanıklı ve şimdiye kadar görebileceğiniz en güzel çiçeklerden birini üretiyorlar! Çalılıklar gibi statüleri tartışmaya açık olabilir, ancak ülkenin sıcak bölgelerinde, bu yıl boyunca yeşillik için sağlam bir seçimdir.

Kalın yeşil yaprakların keskin ve dik rozetleri bu bitkiyi tanımlar, ancak muazzam çiçek sapı, bunu ana hareket olarak işlev gören herdem yeşil bir çalı yapar! Yeşillik, yaprak dökmeyen çalılar arasında benzersizdir ve bahçenizin dokusuna eğlenceli bir çeşitlilik katar.

Her şeye karşı çok dirençlidirler … pekala, hemen hemen her şeye, ve bu kitabımızda büyük bir artı. Bitkiler yaşlandıkça ve havalandıkça, küçük bükülmüş lif parçaları üretiyorlar, bu da daha vahşi görünen bahçelere aldırış etmeyenler için bir seçenek haline getiriyor.

Biberiye

Sonuncumuz, çoğumuzun bir bitki olarak büyüdüğü bir şeydir, ancak 11. bölgedeki bahçıvanlar için Tuscan Blue biberiye ( Rosmarinus officinalis ‘Tuscan Blue’) mükemmel bir yaprak dökmeyen çalı işlevi görebilir!

Islak ayaklara veya soğuk koşullara iyi cevap vermeyen ve daha sıcak, kuru iklimleri tercih eden bir bitkidir.

Altı ila on feet yüksekliğe ulaşabilir ve güzel ve narin mavi çiçekler üretir. Yenilebilir bir şeyler üreten ve bir mutfak bahçesine ek olarak faydalı kılan birkaç çalılıktan biridir.

Her bir yaprak dökmeyen çalının bir listesini bir araya getirmek imkansızdır, bu yüzden kişisel olarak önerebileceğim ve onaylayabileceğim konulara odaklandım. Hangilerini bahçe alanınıza ekleyeceksiniz?

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.