Kartopu Nasıl Budanır?

Kartopu çalıları, yıllarca üzerlerinde açan kabarık, beyaz çiçekleri ile bilinir. Birçok insanın farkına varmadığı şey, birkaç farklı bitkiye kartopu çalıları denir. Viburnum çalıları ilkbaharda çiçek açar, ortanca çalıları ise sonbaharda çiçek açar. Sahip olduğunuz çeşide bağlı olarak, bitkinizin gelişmesine yardımcı olmak için budama rutininizde küçük ayarlamalar yapın.

1
Çiçekler ilkbaharda çiçek açtıktan sonra çalı kuru erik. Kartopu çalıları Mayıs ayında çiçeklenmesini bekleyin. Ağır budama, yalnızca o zaman yapılmalıdır, çünkü eski ahşabı sökerek gelecek yılki çiçekleri kolayca yok edebilirsiniz.
Ölü kafa veya çiçekleri kesmek kartopu zarar vermez. Ancak, bunu yapmak gerekli değildir ve bitkinin meyveleri yetiştirmesini önler.

 

2
Yerin yakınındaki en eski sürgünleri kesin. En yaşlı dalları en kalın, en yaramaz olanlardır. Yan filizler üretebilir veya tanınmasını kolaylaştıran lapa lapa kabukları olabilir. Temiz, keskin bir makas çifti kullanarak, sürgünleri tamamen çıkarmak için toprağa mümkün olduğunca yakın kesin.
En fazla, sürgünlerin ⅓ değerinden fazlasını çıkarmayın. Genellikle, bu bir seferde 1 ila 3 sürgünün alınması anlamına gelir.
Tiner ardında bırak, bitkinin tabanından yeni sürgünler geliyor. Bunlar kartopunuzu gençleştirir.
Kartopu çiçekleri, kartopu bitkilerinde eski ahşapta çiçek açsa da, en eski sürgünler zayıf çiçekler üretir ve çıkarmaları güvenlidir.

3
Gerekirse bitkinin yanlarını şekle sokun. Viburnum genellikle yalnız bırakıldığında iyi büyür, bu nedenle rutin düzeltme yapmanız gerekmeyebilir. Çalılarınız çok büyürse veya bahçenizdeki konumundan dışarı çıkmaya başlarsa, boyutunu azaltmak için kesme makineleri kullanın. Dalları gerektiği gibi kesin.
Çalıların tomurcuklarının ertesi yıl zarar görmesini önlemek için sadece çiçek açtıktan sonra ilkbaharda sert bir düzeltme yapmayı unutmayın.
Dalları bu şekilde keserek kartopu çalısının yuvarlak şeklini koruyabilir veya bir çitin içine şekillendirebilirsiniz.

4
Çalı büyürse, burcun yüksekliğini ⅓ azaltın. Viburnum kartopu çalıları nispeten hızlı büyürler, bu yüzden fazla uzun veya kalabalık olabilirler. Çalılığınızın ciddi bir işe ihtiyacı varsa, sürgünleri ve dalları geriye doğru kesmek için makas kullanın. Ayrıca, bitkiyi inceltmek için daha eski, daha eski sürgünleri kesebilirsiniz.
Bunu yapmak için en iyi zaman, çiçek açtıktan sonra Mayıs ayı civarındadır, ancak gerektiğinde yapılabilir.
Bitkiyi düzelttikten sonra beklemek ve büyümesini izlemek isteyebilirsiniz. O zaman şubeleri inceltmek için nereye ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.
Çalıyı düzenli tutarak, muhtemelen bunu yapmanız gerekmez.

5
Hasar görmüş dalları yıl boyunca yeni büyümeye doğru kesin. Kırık veya çürüyen dalları aramak için kartopu çalılığınızı yıl boyunca inceleyin. Keskin bir makas çifti ile hasarlı parçaları kesin. Mümkünse, eski yapraklardan yeni yaprakların ve dalların büyüdüğü düğümleri kesin.
Bu rutin düzeltme, kartopu çalılığınızın sağlıklı ve gelişmesini sağlamak için yıl boyunca yapılmalıdır.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.