Defne (Laurus) Çit Bitkisi ile İlgili Bilmedikleriniz

Defne Dikim ve Büyüme

Defne riskinden korunma için en iyi zaman hangisidir?

Kapta yetişen bitkiler (bir tencerede yetiştirilenler) yılın herhangi bir zamanında ekilebilir. Büyüme mevsimi (Mart-Ekim) ekili olanlar, sonbaharın sonlarında, kışın veya erken ilkbaharda ekilmiş olanlardan daha fazla sulanmalıdır.

Rootballed bitkiler, bitkilerin büyümediği zamanlarda, kasım ayından mart ayına kadar ekilebilir.

Bir çit oluşturmak için defne bitkilerini ne kadar ara vermeliyim?

Her tür defne, 2 ila 3 fit (60-90 cm) arayla ekilmelidir. Hızlı bir ekran açmak istiyorsanız, defne hedging bitkilerinizi 2 ft aralıklarla yerleştirin, ancak biraz daha uzun süre beklemeye istekli olursanız, 3 ft aralıklarla ekerek de aynı miktarda bir çit elde edersiniz. Genellikle iyi bir uzlaşma 2’6 is ayrıdır.

Bir defne çitini nasıl ekebilirim?

Defne çitinizi uygun şekilde ekilmek, hayatta kalmalarını ve hızla büyümelerini sağlamak için çok önemlidir. Bunun nasıl yapılacağına dair ayrıntılı kılavuz için Planting Defne sayfamıza bakın.

Defne bitkileri ne kadar hızlı büyür?

Tüm bitkilerin büyüme hızı, ülkedeki bulunduğunuz yere, toprak türüne, güneş altında veya gölgede olup olmadığına, rüzgarlı mı yoksa korunaklı konumda mı olacağına ve diğer faktörlere bağlı olacaktır. Tam güneşte korunaklı bir alan, iyi bir verimli toprak ve bol su gibi büyüme koşulları için ideal koşullar altında, farklı türdeki defne türleri aşağıdaki gibi büyür:

Kiraz veya Ortak Defne (Prunus laurocerasus ‘Rotundifolia’) yılda 60 cm’ye (2ft) kadar
Portekiz Defne (Prunus lusitanica) yılda 45 cm’ye (18 inç) kadar
Bay Defne (Laurus nobilis) yılda 40 cm’ye (16 inç) kadar

Fidanlığımıza defne büyürken yukarıdaki büyüme oranlarını elde ediyoruz.

Defne güneşi veya gölgeyi mi tercih eder?

Cherry Defne (Prunus laurocerasus) ve Portekiz Defne (Prunus lusitanica) muhtemelen gölgede yetişen en iyi korunma bitkileridir. Gölgeleri iyi tolere ederler ve genellikle büyük bahçelerde ağaç kanopileri altına ekilir. Tüm defne türleri de tam güneşte iyi büyür.

Bir duvar veya çit ne kadar yakınına bir defne çitini dikebilirim?

Yeterince yeriniz varsa, bir duvar veya çitten 3-4ft (90-120 cm) bitki yerleştirin, böylece çitin diğer tarafına, gerekirse kesmek için erişebilirsiniz. Çok fazla alanınız yoksa, bir duvar veya çitten 18 inç kadar yakın bir yere dikebilirsiniz ancak çitin kenarındaki dalları kesmek ve kurduğu gibi zedelemek için dalları kesmeniz gerekebilir . Çit yoğunlaştıktan sonra, ışık çitin çit tarafına geçmeyecek ve büyümeyi durduracak, böylece bir soruna neden olmayacaktır. Duvarın veya çitin üzerinden çıkıntı yapan çitleri düzeltmeniz gerekebilir, ancak ışığa ulaştığında, çit veya duvarın üzerinden komşularınızın bahçesine büyür.

Daha küçük defne korunma bitkilerinin ekilmesi daha mı iyidir yoksa daha büyük olanları alır mı?
Büyük defne bitkileri, uygun şekilde ekildiğinde iyi olur ve küçük bitkilerden çok daha hızlı bir çit oluşturacaktır.

Defne çitini dar tutabilir miyim?

Her yıl defne çitinizi düzeltin ve çitinizi 18 inç (45 cm) genişliğinde daratabilirsiniz. Portekiz Defne (Prunus lusitanica), Cherry Defne’den (Prunus laurocerasus) daha dar tutulması daha kolaydır

Defne çitim yerin altına doğru yoğunlaşacak mı?

Evet, çit kurdukça, dalların üstlerinden birkaç santim (sürgünler) kesin ve defne, kırptığınız her biri için 3 veya daha fazla yeni dal üreterek yanıt verecektir. Defne, kesilmeyi sever ve kesmenin bir sonucu olarak çalılar çıkar.

Çıplak kök, rootballed veya kap veya saksıda yetiştirilen Defne çit bitkileri ekmek en iyisi midir?

Çıplak kök defne topraktaki bir alanda yetişir ve bitkiler büyümeyi bıraktıklarında kış aylarında kazılırlar. Toprak daha sonra çalkalanır veya köklerinden yıkanır. Çıplak kök defnesi ekerken genellikle yüksek oranda kayıp olduğu için çıplak kök defne bitkilerinin ekilmesini önermiyoruz. Çıplak köklü defne koruma bitkileri, sadece kasım ayından mart ayına kadar ekilebilir (yani bitkiler kışın uykuda iken).

Kök topaklı defne tarladan, köklerin etrafına bir top top ile kazılır. Bu toprak topu daha sonra toprağı ve kökleri bir arada tutan bir kendir veya jüt parçasına sarılır. Defne hedging bitkileri, ilkbaharın sonuna kadar yeni yapraklar üretmediklerinden kök yumağı için idealdir; bu, köklerin bitkilerin üstleri büyümeye başlamadan önce yeniden ekildiklerinde toprağa yeniden tesis edilme şansı verir. Her yıl yüzlerce köklü defne bitkisi yetiştiriyoruz ve nadiren herhangi birini kaybediyoruz. Rootballed defne hedging bitkileri yalnızca kasım ayından mart ayına kadar ekilebilir.

Kapta yetişen defne, saksıda yetişen ve yılın herhangi bir zamanında ekilebilen bitkilerdir. Bazen saksılardaki kesimlerden yetiştirilirler ve büyüdükçe her yıl saklanırlar. Bazı bitkiler tarladan kazılır ve bir tencereye saklanır. Bitki saksıdan köklendikten sonra, bitki ‘kaplandı’ ve büyüme mevsiminde ekilirse sulanır oldukları sürece yılın herhangi bir zamanında ekilebilir.

Bir Defne çitinin alternatifleri nelerdir?

Defne ve Portekiz Defne, mükemmel yaprak dökmeyen çitleri ve perdeleri çıkarır, ancak alternatiflere bakmak isterseniz, lütfen Defne’ye Alternatif olabilecek çit bitkileri sayfamıza bakın.

Defne çitimi ne zaman budamalıyım?

Defne çitinizi ilkbaharın sonlarında veya yazın başında kesin, çünkü çit bu yılın hedgetrimmer’ını kullandıktan sonra “yırtık” görünen kalan yaprakları örtmek için çok hızlı bir şekilde yeni sürgünler üretecektir. Secateurs’ı küçük bir çitde veya bir çitçide daha büyük bir çitde kullanabilirsiniz.

Çitinizi sıcak veya kuru dönemlerde budama.

Bir defne çitini ne sıklıkla kesmeli veya budamalıyım?

Bir defne çitinin sadece yılda bir kez düzeltilmesi gerekir. Budamak için en iyi zaman geç ilkbahar veya erken yaz.
İlkbaharın sonlarında / yaz başlarında budayarak ya da Henchman Hi-Step gibi güvenli bir platform kullanarak çitin yüksekliğini yönetilebilir bir yüksekliğe indirmenizi öneririz.

Büyük bir defne çitiyle bir eve taşındım, yüksekliğini azaltabilir miyim?
Evet, ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında sertçe budamak ve hızlı bir şekilde yeniden çekecek. Tüm defne türlerinin yüksekliğini ve genişliğini azaltabilirsiniz. Toprak çok kuruysa veya hava çok sıcaksa, sert bir şekilde budama yapmayın.

Sıkı kestiğimde Defne yeniden büyür mü?

Evet, genel olarak, Cherry Defne, Portekiz Defne ve Bay Defne’i hemen güdükten kesebilir ve yeniden çekebilirsiniz. Sadece tarafları sert bir şekilde kesmek istiyorsanız, o zaman bu aynı zamanda yeniden çekim olacaktır. İlk baharın sonunda, Defne’iniz yeniden büyümeye başladığında en iyi şekilde yapılır, çünkü yılın herhangi bir zamanında kahverengi dallar yeni sürgünlerle kaplanacaktır.

Cornwall’daki Glendurgan Bahçesinde, büyümüş ve odunsu hale gelen kirazlı bir labirent labirenti vardı, bu yüzden birkaç yıl önce üsse geri getirdiler. Şimdi taze görünümlü bir defne labirenti haline geldi.

Aşırı büyümüş bir kozalaklı çitin olduğu bir defne çiti koyabilir miyim?

Evet, bu mümkündür ancak kütükler dahil kozalaklı ağaçları sökmeniz gerekecek, açıkçası bunun için en iyisi bir kazıcı ve daha sonra 2ft derinliğinde bir hendek kazmanız gerekir. Siper, iyi kalitede üst toprakla doldurulmalıdır, çünkü çıkarılmakta olan toprak köklerle örtülür ve besinlerden atılır.

Defne ne zamandır yaşıyor?

Tüm defne çeşitleri uzun ömürlüdür ve yüzlerce yıl boyunca bir çit olarak hayatta kalacaktır.

Yeni ektiğim defnenin yaprakları sararmaya ve düşmeye başladı. Sorun nedir?

Bunlar klasik kuraklık belirtileridir. Bunun nedeni bitkilerin fazla veya az sulanmasından kaynaklanabilir ve birkaç günlük kuraklık bile yaprakların sararmasına neden olabilir. Başka hiçbir neden, yaprakların bu kadar çabuk sararmasına neden olmaz.

Yeterli su yok (kuraklık şartları)

Yeni ekilen defne, büyüme mevsimi boyunca yeterince sulanmazsa (normalde Mart-Ekim ayları arasında), yapraklar sararır ve nispeten hızlı bir şekilde düşer. Her birkaç günde bir elinizi bitkinin toprağına veya kök topuna sokarak toprağın ne kadar ıslak olduğunu kontrol edin. Her zaman nemli olmalı ama ıslak olmamalıdır. Kurumaya başlarsa, toprağı bitkilerin etrafına, toprağa batacak kadar su ile sulayın. Çoğu zaman bitkileri sulamak ve geri gelip tekrar sulamadan önce toprağa karışmasına izin vermek en iyisidir. Bitkiler kuruysa, bunu birkaç kez tekrarlayın. Asla köklerin kurumasına izin vermeyin veya bitkiler sıcak bir büyüyle hızlı bir şekilde ölebilir. Sonbaharın sonlarında ekilen defne,

Çok fazla su (su basması)

Bir defne bitkisinin kökleri, bir süre sulandırılmış koşullarda otururlarsa çürür. Normalde durgun, çürüyen bir koku koklayabilirsin. Kökler çürürse, bitkiler yapraklarına kadar su alamazlar ve kuraklıktan muzdarip gibi bakarlar. Eğer toprak sıkışmadan dolayı iyi tahliye olmazsa veya bitkilere çok fazla su veriyorsanız, bu durum su ile tıkanan koşullara neden olabilir. Toprak bitkinin altında sıkıştırılırsa, bitkileri kazmak ve deliğin dibini kırmak gerekebilir, belki deliğe iyi bir üst toprak ve / veya çakıl ilave edilebilir.

Bitkilerinizi fazla suladıysanız, onları çok fazla sulamayı bırakın. Toprağın ne kadar ıslak olduğunu test edin, sulanmadan önce sizi toprağın derinliklerine iterek; ıslaksa bitkileri sulamayın; kuruması için bitkilere biraz su verin.

Yeni ekilen defne bitkilerimden bazıları öldü, bazıları hayatta kaldı. Sorun ne olabilir?

 

Köklerini sağlamlaştırmak için mücadele ediyorlar gibi geliyor. Bunun nedeni, kötü bir şekilde ekilmiş olmaları veya doğru bir şekilde sulanmadıkları (çok fazla veya çok az su) olabilir. Bütün bitkilere aynı şekilde muamele etseniz bile, koşullar zorsa, bazı bitkiler diğerlerinden önce ölecektir. Daha fazla bitki ölmeden önce problemin belirlenmesi ve düzeltilmesi önemlidir. Daha fazla bilgi için Defne Çitinin Kurulması sayfamıza bakın.

Defne çitlerimdeki yeni yapraklar üzerinde beyaz bir toz var, bu ne olabilir?

Bu külleme denilen bir hastalık gibi geliyor. Bu büyük bir sorun değil ve hedge öldürmeyecek. Tozlu Küf hakkında daha fazla bilgi için Defne Hastalıkları sayfamızı ziyaret edin.

Defne riskten korunma tesislerinden bazıları öldü ve sorun yavaş yavaş çitlerden aşağıya doğru ilerliyor. Soruna ne sebep olabilir?
En muhtemel sebep, çoğu bitkiye saldıran Honeyfungus adı verilen bir hastalıktır. Alternatif olarak, eğer bitkilerin kökleri kısıtlanırsa, büyüdükçe yeterli su elde edemeyebilirler.

Honeyfungus hakkında daha fazla bilgi için Defne Hastalıkları sayfamızı ziyaret edin.

Defne bitkileri zehirli midir?

Vişne ve Portekiz Defne’nin tüm kısımları (Prunus laurocerasus ve Prunus lusitanica) hayvancılık için zehirlidir ve tohum çekirdeği insanlar tarafından yerse mide rahatsızlığına neden olur. Bununla birlikte, çiçekler ve meyveler genellikle budama budanırken çok nadir görülürler. Genel olarak, defne riskinden korunma ve insanlarla ilgili çok az sayıda sorun vardır – genellikle ekilir ve herhangi bir ciddi sorun bildirilen bir durum yoktur. Ancak, Kiraz ve Portekiz Defne çitleri, koyun ve diğer hayvanların yaprakları yiyebilecekleri ekilmemelidir.

Prunus laurocerasus ve lusitanica, ‘Zararlı Bitkiler’ Bahçe Bitkileri Ticaret Birliği listesindeki C Kategorisinde, A en zararlı ve C en az zararlı olanı olarak sınıflandırılmıştır. C kategorisindeki diğer bitkiler arasında Ivy, Hellebores, Lobelia ve Lupins bulunur. Yew, Daphne ve Foxgloves, Cherry veya Portugal Defne’den daha zararlı olarak sınıflandırıldı.

Bir defne çitinin kökleri evime zarar verir mi?

Genel olarak, çoğu defne türü, binalarda büyük sorunlara neden olacak kadar büyümez. Kökler, desteklemeleri gereken yaprak miktarı ile orantılı olarak büyürler, böylece çitinizin büyümesine izin verdikçe, üreteceği kök sistemi büyür. 1950’lerde ve ağır killi topraklar üzerine inşa edilmiş evler kök hasarına karşı en fazla risk altındadır, ancak çitinizi makul bir yükseklikte tutarsanız, korunma tesisinizin köklerinin bir soruna neden olması muhtemel değildir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.