Komşularınızla aranızı bozmayacak düşük büyüyen çit bitkileri

Kırpma yapmak için nazikçe sürülen bu çalılıklar ile manzarayı engellemeden bahçe alanlarını veya kenarlıkları tanımlayın

Düşük büyüyen çitler düşündüğümüzde, büyük olasılıkla düğümlü bahçelerde kullanılan ve bitki bahçelerinde ve otsu sınırlarda kullanılan Şimşir (kutu) korunmasını, Buxus spp . Fakat bugün “baskın” çitleri gibi başka düşük riskli çit türleri de var. Budama yoluyla daha büyük çalılıkların büyümesini sınırlandırarak oluşturulan, genellikle 2 feet’in altındaki düşük çitlerdir.

Bu eğilim, basamaklı çitlerin kullanımının, birden fazla manzara planı ile harmanlanırken özellikler arasında daha yumuşak bir görsel bariyer oluşturduğu yeni Türkkonut sitelerinde görülebilir. Bu düşük korumalar, mülkünüzün sınırını fazla yer kaybetmeden veya geleneksel koruma önlemlerinin ışığında azaltmadan işaretleyebilir. Bu düşük koruma, diğer ekimler içerisinde bir özellik olarak veya duvarlara veya çitlere karşı bir özellik olarak da kullanılabilir. Alıştığımız yüksek, doğal riskten korunmadan daha iyi bir heykel hissi verebilir.

Birçok çalılık uygundur, ancak optimum basamak üstü koruma için, bunlar:

  •  Yavaş büyür ve düzeltmeye toleranslıdır
  •  Diğer çalılıklara yakın dikilebilir
  •  Hastalığa dayanıklı

Aşağıdaki örneklerde bu çitlerin ne kadar çekici ve etkili olabileceğini görebileceğinizi düşünüyorum.

Şimşir ( Buxus spp)

 

Şimşir her zaman bodur işleminde kullanılan geleneksel bir bitki olmuştur ve sakıncaları olmasına rağmen, hala bu tip yükseklik için en iyi genel amaçlı tesistir.

Şimşir mantarı hastalığına eğilimli Cylindrocladium buxicola veya kutu yanıklığı olabilir.

Su gereksinimi : Kuraklığa dayanıklı; iyi drene edilmiş toprak gerektirir
Işık gereksinimi : Kısmi veya tam gölgeyi tercih eder; güneşten
yakılabilir Olgun boy : 18 – 36 inç boyunda
Dikim ipuçları: İyi drene toprakta bitki. Şimşir, ilkbaharda kesmeden sonra bir gübre ve malç uygulamasından yararlanır.

Şimşir için buraya bakabilirsiniz.

Viburnum tinus ( Kartopu )

Viburnum tinus, kademeli bir çit oluşturacak kadar kontrol edilemeyeceğine inanamayacağınız bir başka büyük, gür yaprak dökmeyen bitkidir.

Burada, ‘Havva Fiyatı’ çeşitliliği daha kompakt olduğu için çarpıcı bir cüce çit oluşturur diğer Viburnum tinus çeşitlerinden bazıları . Geç sonbaharda erken ilkbaharda çiçek açan çiçekler, carmine tomurcukları ve pembe renkli yaprakları ile çok çekicidir.

Burada gösterilen çit, akıllıca Viburnum’un yemyeşil yaz yapraklarına karşı tezat oluşturan parlak pembe sardunyalar ile desteklenmiştir.

Su gereksinimi : Kuraklığa dayanıklı
Işık gereksinimi : Tam gölgeye tam güneş
Olgun büyüklük : 8 – 10 feet boyunda
Dikim ipuçları : Orta derecede verimli ve humus bakımından zengin topraklarda iyi yetişir, ancak toprak iyi drene edilmelidir

Kartopu Bitkisi için buraya bakabilirsiniz.

Lavanta (Lavandula stoechas)

 

 

Kuru, güneşli lekeler için, lavanta iyi bir düşük çit yapabilir. Kısa ömürlü olabilmesine rağmen, hala düşük aromalı çalılıkların en iyisidir.

Su gereksinimi : Düşük; ek sulamanın faydaları
Işık gereksinimi : Tam güneş
Olgun büyüklüğü : 18 – 36 inç boyunda
Dikim ipuçları : Tam güneşte iyi süzülmüş toprağı tercih eder; kaplarda yetiştirilirse, donmaya karşı koruma gerekir.

Lavantaya iyi bir alternatif biberiyedir – sıcak, güneşli bir yer de sever. Düşük riskten korunma için kullanmak için belki de en iyi çeşit, yaz başında dökmeyen yapraklara ve parlak mavi çiçeklere sahip olan kompakt Rosmarinus officinalis ‘Severn Sea’dir .

Lavanta için buraya

Biberiye için buraya

tıklayabilirsiniz.

Hanımeli ( Lonicera nitida ‘Baggesen’s Gold’)

Hanımeli, kırpma için mükemmel olan küçük yaprak dökmeyen bir çalı bitkidir Yeniden büyümesi hızlı olduğu için riskten korunma için harikadır – olmasa da 7 ila 8 feet yüksekliğe ulaşacaktır. Burada gösterilen

Lonicera nitida ‘Baggesen’s Gold’, sonbaharda sarı-yeşile dönüşen yaz aylarında parlak sarı yapraklar ek avantajına sahiptir.

Su gereksinimi : Kuraklığa dayanıklı
Işık gereksinimi : Kısmi gölgede tam güneş
Olgun büyüklüğü : 7 – 8 fit boyunda
Dikim ipuçları : İyi drene olmuş toprakları tercih eder. Parlak sarımsı yaprakları gölgede yeşilimsi sarıya dönüşebilir.

Hanımeli stoklarımızı kontrol etmek isterseniz Hanımeli sayfamıza bakabilirsiniz.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.