Türkiye’de yetişen bitkiler

Türkiye’de yetişen bazı ender bitkiler bulunuyor. Belli başlı sınırlı endemik bitki türleri ülkemizde yetişmekte. Bugün sizlere bu bitkilerin bir kaçını aktaracağım.

Anadolu Glayölü bitkisi

Anadolu glayölü bitkisi sizlerinde tahmin edebileceği gibi sadece ülkemize özgü bir bitkidir. Kızılçam ormanlarında genellikle maki ile kiraç taşlı olan kısımlarda yetişmekte. Buna ek olarak ise Ege bölgesinde de rastlandığı görülmüştür.

İstanbul Kardeleni Bitkisi

Türkiye’de endemik bir kardelen türü olarak bilinen bu bitki İstanbul ile beraber Bolu ve Bursa son olarak ise Kırklareli bölgesinde yetişmektedir. Genelde göknar ile kayın ormanlarının kenar kısımlarında Ocak ve Nisan aylarında ise çiçeklenme zamanı olduğu ifade ediliyor.

Kapadokya Soğanı

Kapadokya soğanı çiçeğinde tam altı tane taç yaprak yer alıyor. Genellikle kayalık ve ormanlık alanlarda yetişmektedirler. Boyları 30-40 cm arasındadır. 900 ile 1500 metre arasında yetiştirilmeye çok elverişli bir bitkidir.

Antalya Çiğdemi Bitkisi

Çok uzun yıllar yaşayacak bir bitkidir. Yetişme alanlarına baktığımızda 900-1300 metre yükseklikte yetişmeye elverişli ve dağınık olan quercus ormanlarında görülmektedir. Ekim ile Aralık ayları arasında çiçek açar ve Antalya’da yer alıyor.

Van Ters Lale

Van lalesi, adından da anlaşılacağı gibi bir laledir. Ülkemizde yetişen ve hüznün ilk sembolü olarak bilinir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.