Ölü dalların kesilmesi bir ağaca yardım eder mi?

Ölü dalların kesilmesi bir ağaca yardım eder mi?

İlk başta mantıksız gelebilir, ancak ağacınızı kesmek (veya budamak) birçok yönden ona yardımcı olur .

Saç kesimi gibi düşün. Elbette, başlangıçta biraz saç kaybedersin, ama saç şekliniz daha iyi görünecektir. Ve bölünmüş uçları kaldırarak, saçlarınızın geri kalanı daha kalın ve daha parlak görünür iken saçlarınız daha az kırılacak!

Arboristiniz ağaçlarınızı erittiğinde esas olarak aynıdır. Ağaçların daha iyi görünmesine ve büyümesine yardımcı olurken kırılma şansını azaltırsınız!

Ağacınızı neden düzenli olarak aşağıda belirlemeniz gerektiğine dair daha fazla ayrıntı.

Neden Ölü Dalları Kesmek Ağaçlara Yardım Ediyor?

 

İşte ağaçlarınızı eritmek için neden en önemli üç neden.

1. Güvenlik için

Budama, fırtınalar sırasında düşme ihtimali olan ölü ağaçları çıkarır. Bu yüzden, budanmış ağaçların fırtınalar sırasında dalların veya dalların kırılması daha az olasıdır, bu da mülkünüzün zarar görmesine yardımcı olur. Ve budama yaparken, ağaç uzmanları ağacınızın sağlıklı olduğundan emin olmak için düzenli bir kontrol yaparlar .

Artı, bunu düşün. Olgun bir şekerli ağaç 75 metre boyunda büyüyebilir ve 5 bin 200 kilo ağırlığındadır. Sağlıklı olduğunda, o ağaç para biriktirmeye ve güzelliği sağlamaya devam ediyor .

Sağlıksız ve ihmal edildiğinde, aynı ağaç kötü bir fırtınada evinize muazzam bir zarar verebilir – özellikle de bir Honda Civic’in neredeyse iki katı ağırlığında olduğu için. Aslında, Ulusal Fırtına Hasar Merkezi , şiddetli havalarda ağaçların zarar gördüğünü veya ağaçların düştüğünü her yıl ABD’de 1 milyar dolardan fazla maddi zarara uğrattığını tahmin ediyor.

Ağacınızın uzun vadeli sağlığına daha fazla yatırım yaptığınızda, bir fırtınada daha az zarar görür.

2. Sağlık için

Bu özellikle ağacınız gençken, özellikle dikimden birkaç yıl sonra önemlidir. Ardından, genç ağacınızı bir arborist trenine sahip olun, böylece sağlam ve sağlam bir dal yapısı geliştirin . Bu şekilde, proaktif olarak riski azaltırsınız!

Ağacınız daha olgunlaştığında, ağaççuğunuz sık sık ağacını, yoğun gölgeliklerini incelemek veya zayıf dal yapılarını gidermek için eritir. Aşırı veya rakip dalları ortadan kaldırarak, ağacınızın şekli gelişir. Ayrıca, ağacınızın gölgesinde dolaşan güneş ışığı ve hava miktarını artırırsınız. Daha fazla güneş daha fazla fotosentez ve büyüme demektir!

Bir çalışma budamanın ağaçların sağlığına yardımcı olduğunu bile buldu. Bu çalışmaya göre , 10 yıldan uzun bir süredir bulamayan ağaçlar, budanmış ağaçlara göre yüzde 10 daha kötü durumda idi .

3. Güzellik  için

Arboristler ayrıca doğal şekillerini korumaya ya da geliştirmeye yardımcı olmak için ağaçları yarıyorlar. Bazı arboristler ağaç kırpmasını bir sanat formu olarak düşünürler. Her ağacın olabildiğince iyi görünmesine yardımcı olmak istiyorlar.

Ve güzel zamanlar orada bitmiyor! Meyveli ağaçlara baktığınızda, daha tutarlı bir şekilde daha büyük meyveler yetiştirmelerine yardımcı olursunuz. Gelecekte daha sulu meyvelere merhaba deyin!

Ağaç dalları tekrar uzayabilir mi?

Doğru şekilde budanırken, kaldırılan ağaç dalları geri büyümeyecektir. Bunun yerine, ağaç ağacın çürümeye ve enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olan budama kesimi üzerinde bir tomurcuk gibi görünen şeyleri büyüyecektir. Ağaçlar kendi başlarına iyileştiğinden, budama yapıştırıcı kullanmak zorunda değilsiniz!

Yanlış budanmış Fakat dalları olabilir geri büyür. Ağacınız tepeye çıkmışsa, ağacınızın üst kısmında küçük küçük dallar göreceksiniz, yani ağacınızın yardıma ihtiyacı var demektir!

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.